Chlapci vysvobození z jeskyně poprvé promluvili: Mysleli jsme, že už své rodiny nikdy neuvidíme

Bangkok - Členové mladého thajského fotbalového týmu, který byl uvězněn v zaplavené jeskyni dlouhých 17 dní, opustili nemocnici. Poté vystoupili na tiskové konferenci, kde popsali, co vlastně prožívali.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Chlapci z jeskyně v Thajsku neumějí plavat (červenec 2018)
doporučujeme

Jako první na tiskové konferenci promluvil 14letý Adul, který s britskými potápěči díky znalosti angličtiny za ostatní hovořil. "Když se vynořili z vody, byl jsem překvapený. Nevěděl jsem, co jim říct. Řekl jsem hello, nebo něco takového. Když mi řekli hello, odpověděl jsem hello," prohlásil. "Bylo to nádherné," popsal okamžik, kdy je potápěči našli.

Pětadvacetiletý trenér novinářům řekl, jak s týmem v podzemí uvízl. Vody v jeskyni si všimli, ale rozhodli se jít dál, aby zjistili, kam až se dostanou. Výšku hladiny prý přitom kontrolovali. Po zhruba hodině, kterou si na prohlídku vyčlenili, se rozhodli vrátit stejnou cestou, ale vody bylo stále více.

Chlapci nejprve doufali, že voda přes noc opadne a že také přijde pomoc. Ta se ale nakonec objevila až po devíti dnech.

Nejmladší z fotbalistů, jedenáctiletý hoch s přezdívkou Titan, popisoval hlad, kterému družstvo čelilo. "Snažil jsem se nemyslet na jídlo, protože by to ve mně vyvolalo ještě větší hlad," prohlásil. Jeho odpověď u ostatních vyvolala pobavení, což je podle BBC dokladem toho, že skupina si i přes strastiplné zážitky zachovala týmového ducha.

Jeden z chlapců uvedl, že v jeskyni měl velký strach, že se nebude moci vrátit domů, ze začátku ale prý doufali, že se trenérovi nějak podaří je dostat ven. Neměli nic k jídlu, pili vodu stékající po stěnách jeskyně a postupně začali čím dál více cítit únavu.

Lékaři, kteří na tiskové konferenci byli přítomni stejně jako potápěči z thajských zvláštních jednotek, uvedli, že chlapci přibrali každý zhruba tři kilogramy od chvíle, kdy byli zachráněni. Průměrně v jeskyni zhubli čtyři kilogramy. Teď jsou podle lékařů v pořádku, což sami dali najevo, když před novináři chvilku žonglovali s fotbalovými míči.

zdroj: YouTube

Na tiskové konferenci, kterou thajská televize vysílala v přímém přenosu, chlapci odpovídali na otázky předem schválené psychologem a kladené moderátorem. Byl mezi nimi i dotaz, čím budou - několik hochů odpovědělo, že se chtějí dát ke zvláštním jednotkám námořnictva.

Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskynního komplexu. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit, poslední skupina byla vyproštěna 10. července. Nyní se hoši mohli vrátit domů a novináři mají na 30 dní zakázáno mladé sportovce kontaktovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavina zavalila turisty v Nepálu, sedm lidí se pohřešuje

18.01.2020 09:38 Lavina zavalila populární turistickou trasu v nepálských horách, nejméně čtyři Jihokorejci a tři…

Čína hospitalizovala další pacienty se záhadnou nemocí

18.01.2020 08:11 Ve střední Číně se po týdnu klidu objevili další čtyři pacienti se zápalem plic způsobeným dosud…

Maledivám hrozí ztráta některých ostrovů

18.01.2020 07:12 Tropickému souostroví Maledivy hrozí, že přijde o některé ze svých ostrovů, pokud se mu rychle…

Zemřel nejmenší muž na světě, měřil jen 67 centimetrů

17.01.2020 22:05 Ve věku 27 let dnes v Nepálu zemřel Khágendra Thapa Magar, který byl považován za nejmenšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama