Tálibán vzal útokem město Ghazní, vypaluje čtvrti. Do bitvy zasáhla armáda USA

Kábul - Tálibán v noci na dnešek z několika stran zaútočil na Ghazní, hlavní město stejnojmenné provincie v centrálním Afghánistánu. Povstalci ostřelovali domy a vypálili v obytných čtvrtích několik obchodů. V některých částech města se stále bojuje, oznámila armáda USA..

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Boeing AH-64 Apache
doporučujeme

Při střetech zahynulo podle agentury AP nejméně 14 policistů a dalších 20 příslušníků afghánských bezpečnostních složek utrpělo zranění. Policejní šéf města generál Faríd Ahmad Mašál ale sdělil, že boje si vyžádaly více než stovku mrtvých či zraněných, většinou na straně Tálibánu. 

Útok začal dnes kolem 2:00 místního času (ve čtvrtek 23:30 SELČ) a podniklo ho kolem tisícovky povstalců, uvedl mluvčí provinční vlády Árif Núrí. Afghánským vládním jednotkám poskytly podporu ze vzduchu americké bojové vrtulníky a bezpilotní letoun. Situace ve městě je v tuto chvíli nepřehledná a není jasné, jak velká část Ghazní je pod kontrolou povstalců.

Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Martin O'Donnell původně prohlásil, že americké síly se podílely na odražení ofenzivy a že kolem 8:00 místního času (5:30 SELČ) boje v Ghazní utichly. V poledne ale agentuře AP sdělil, že střety ve městě pokračují, což přimělo americké helikoptéry a bojové letouny k návratu nad Ghazní.

Afghánské ministerstvo obrany oznámilo, že útočníci byli zahnáni na ústup, stále jsou ale přítomni v jedné části města. Obsadili tam domy civilistů a pálí z nich na členy afghánských bezpečnostních sil, kteří se snaží oblast vyčistit.

Město Ghazní má odhadem 150.000 obyvatel a leží se na důležité dopravní komunikaci, která spojuje jihoafghánské město Kandahár s metropolí Kábulem. Místní média informovala, že doprava na této silnici byla kvůli útoku přerušena.

Nedaleko provincie Ghazní se nachází také provincie Parván, kde při útoku sebevražedného atentátníka zahynuli v neděli tři čeští vojáci. K útoku se přihlásil Tálibán.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osmý výbuch na Srí Lance, vláda vyhlásila zákaz vycházení

21.04.2019 12:47 Aktualizováno Ze Srí Lanky byl ohlášen další, dnes už osmý výbuch. Předchozích sedm útoků nepřežilo přes 180 lidí…

Čeští turisté na Srí Lance jsou v bezpečí, stahování klientů cestovky…

21.04.2019 12:42 Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK…

Devastující a hrůzné. Celý svět ostře odsuzuje teroristické útoky na Srí…

21.04.2019 12:12 Aktualizováno Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance, které si dnes vyžádaly přes 180 mrtvých,…

Srí Lanka: Ostrov tisíce drahokamů ničila 26 let krutá občanská válka

21.04.2019 12:03 Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii v blízkosti Indie. Od Indického poloostrova jej…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama