Státy Kaspiku podepíší historickou dohodu. Putin rozsekl spor, zda jde o moře, či jezero

Aktau - V neděli bude na "kaspickém summitu" v kazachstánském městě Aktau podepsána konvence o právním statusu Kaspického moře. Na znění dokumentu se dohodli zástupci Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu. Smlouva mimo jiné zakazuje přítomnost cizích ozbrojených sil v oblasti Kaspického moře.

Přidejte svůj názor

Velké vlny
doporučujeme

Do rozpadu SSSR bylo Kaspické moře pod kontrolou dvou států, Sovětského svazu a Íránu, po zániku SSSR se počet pobřežních států zvýšil na pět. 

Nová konvence stanoví hranice hospodářských zón a zavádí patnáctimílové pobřežní pásmo a navíc ještě další desetimílové pásmo pro rybolov. Dohodu podepíší prezidenti Vladimir Putin, Nursultan Nazarbajev, Gurbanguli Berdymuhamedov, Ilham Alijev a Hasan Rúhání.

Putin souhlasil se stavbou podmořského plynovodu z Turkmenistánu do Ázerbájdžánu mimo ruské území, v němž Moskva vidí ohrožení svých vlastních tras do Evropy. Výměnou Kreml dostal bezpečnostní záruky, které Rusku garantují prakticky úplnou vojenskou kontrolu oblasti.

Podle ruského serveru Expert se státy zvlášť zabývaly na první pohled nevýznamnou otázkou, zda je Kaspické moře skutečně mořem, nebo zda je to jezero. Zatímco Rusko a Írán trvaly na moři, podle Ázerbájdžánu je to jezero. Ruský a íránský pohled prý nakonec zvítězil, protože mezinárodní regule pro vyznačení zón jsou v tomto případě přesnější. Pokud by Kaspické moře bylo jezero, musela by se nová pravidla z velké části vypracovat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong opět ochromily protesty, policie rozmístila vodní děla u vládní…

12.11.2019 17:46 Aktualizováno Desítky místních i mezinárodních škol v Hongkongu dnes odvolaly vyučování v obavách o bezpečnost…

V Bangladéši se v plné rychlosti srazily vlaky, mnoho mrtvých a zraněných

12.11.2019 12:34 Na východě Bangladéše se v noci na dnešek čelně srazily dva vlaky. Nejméně 16 lidí při nehodě…

Hrozivý útok: Muž polil žíravinou děti a učitele ve školce, přes 50…

12.11.2019 11:21 Více než 50 lidí, převážně dětí, dnes zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil…

Tálibánci za profesory. V Afghánistánu se schyluje k zásadní výměně vězňů

12.11.2019 10:29 Afghánská vláda propustí z vězení dva vysoké představitele povstaleckého hnutí Tálibán a jednoho z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama