Státy Kaspiku podepíší historickou dohodu. Putin rozsekl spor, zda jde o moře, či jezero

Aktau - V neděli bude na "kaspickém summitu" v kazachstánském městě Aktau podepsána konvence o právním statusu Kaspického moře. Na znění dokumentu se dohodli zástupci Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu. Smlouva mimo jiné zakazuje přítomnost cizích ozbrojených sil v oblasti Kaspického moře.

Přidejte svůj názor

Velké vlny

Do rozpadu SSSR bylo Kaspické moře pod kontrolou dvou států, Sovětského svazu a Íránu, po zániku SSSR se počet pobřežních států zvýšil na pět. 

Nová konvence stanoví hranice hospodářských zón a zavádí patnáctimílové pobřežní pásmo a navíc ještě další desetimílové pásmo pro rybolov. Dohodu podepíší prezidenti Vladimir Putin, Nursultan Nazarbajev, Gurbanguli Berdymuhamedov, Ilham Alijev a Hasan Rúhání.

Putin souhlasil se stavbou podmořského plynovodu z Turkmenistánu do Ázerbájdžánu mimo ruské území, v němž Moskva vidí ohrožení svých vlastních tras do Evropy. Výměnou Kreml dostal bezpečnostní záruky, které Rusku garantují prakticky úplnou vojenskou kontrolu oblasti.

Podle ruského serveru Expert se státy zvlášť zabývaly na první pohled nevýznamnou otázkou, zda je Kaspické moře skutečně mořem, nebo zda je to jezero. Zatímco Rusko a Írán trvaly na moři, podle Ázerbájdžánu je to jezero. Ruský a íránský pohled prý nakonec zvítězil, protože mezinárodní regule pro vyznačení zón jsou v tomto případě přesnější. Pokud by Kaspické moře bylo jezero, musela by se nová pravidla z velké části vypracovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vietnamský prezident, podlehl vážné nemoci

21.09.2018 07:35 Hanoj - Ve věku 61 let dnes zemřel vietnamský prezident Tran Dai Quang, v čele země stál od roku…

Na Filipínách hrozí masivní sesuv půdy, armáda evakuovala 1200 lidí

21.09.2018 07:31 Manila - Filipínští vojáci společně s policií přinutili ve čtvrtek večer kvůli hrozícímu sesuvu…

Kim Čong-un poslal vůdci Jižní Koreji drahý, ale křehký dar

21.09.2018 04:49 Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un poslal jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi dvě tuny…

Druhý summit USA-KLDR? Kim Čong-un se chce brzy sejít s Trumpem

20.09.2018 16:07 Aktualizováno Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un si přeje sejít se v brzké době na dalším summitu s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama