Krvavá bitva s Tálibánem: Hrozí kolaps města Ghazní, Američané podnikli nálety

Kábul - Už od noci na pátek trvají boje o afghánské město Ghazní, do kterých se zapojila i armáda USA. Tálibán dnes zahájili nový útok na velitelství policie a další vládní budovy. Zemřely desítky lidí. Detaily o vývoji bojů jsou nejasné, protože byla zničena většina místních mobilních antén.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto

Mluvčí ministerstva vnitra už v sobotu prohlásil, že ovládnutí města Tálibánem nehrozí, což dnes zopakoval náčelník generálního štábu Šaríf Jaftali. "Strategické lokality a centra ve městě jsou pod kontrolou afghánských ozbrojených sil a Tálibán se skrývá v domovech obyvatel a obchodech a odolává," řekl.

Podle místních politiků a obyvatel tomu tak ale není. Tálibán prý kontroluje velkou část města o 280.000 obyvatelích. "Pouze sídlo guvernéra, policejní centrála a komplex tajné služby zůstaly v rukou vlády a Tálibán se je snaží dobýt," řekl agentuře Reuters regionální zákonodárce.

zdroj: YouTube

Vysoce postavený úředník, uvedl, že o život v bojích přišlo kolem 80 členů bezpečnostních složek a také blíže neurčený počet civilistů. Podle afghánské televizní stanice 1TV počet obětí překročil 100.

Útok na Ghazní začal v pátek v brzkých ranních hodinách a jde o nejsilnější úder Tálibánu od května, kdy ozbrojenci téměř dobyli město Faráh na západě Afghánistánu. Americké letectvo dnes kvůli jeho potlačení podniklo nejméně čtyři nálety, kterým v sobotu předcházelo pět leteckých úderů.

Americká mise v Afghánistánu zprvu ofenzivu Tálibánu zlehčovala jako "další neúspěšný pokus o dobytí území". Dnes řekl mluvčí amerických sil podplukovník Martin O'Donnell, že afghánská armáda "nadále neustupuje a udržuje kontrolu nad všemi vládními objekty".

Podle reportéra agentury AFP se bojovníci Tálibánu neskrývají, jak uvedl náčelník generálního štábu, nýbrž se volně pohybují po celém městě a ovládli několik policejních stanovišť. Hlavní silnice vedoucí do města je zaminovaná, aby se do něj nemohly dostat posily. To zároveň ztěžuje obyvatelům odchod z bojové zóny. Abdulovi Vakílovi se uniknout podařilo.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán vyhazuje volební místnosti do vzduchu. Mnoho mrtvých a zraněných

20.10.2018 16:01 Aktualizováno Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se dnes odpoledne na severu…

Volby v Afghánistánu provází chaos. Hlasování prodlouženo do neděle,…

20.10.2018 15:32 Aktualizováno Zavírání volebních místností při afghánských parlamentních volbách bylo dnes stejně chaotické jako…

Australská vláda ztratila těsnou parlamentní většinu, liberál utrpěl…

20.10.2018 15:11 Australská středopravá vláda ztratila v dnešních doplňovacích volbách dosavadní těsnou většinu v…

Na Tchaj-wanu se demonstrovalo proti Číně. Aliance žádá referendum o…

20.10.2018 12:04 V tchajwanské metropoli Tchaj-pej dnes několik tisíc lidí demonstrovalo proti tlaku Pekingu a s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama