Tálibán přepadl autobusy, v zajetí skončilo téměř 200 cestujících. Příměří nebude

Kábul - Tálibán dnes odmítl nabídku afghánské vlády na zahájení příměří. Islamisté přepadli tři autobusy v severoafghánské provincii Kunduz a zajali téměř 200 jejich cestujících.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Taliban, Afghánistán

Podle agentury Reuters dva tálibánští velitelé dnes upozornili, že jejich nejvyšší vůdce maulví Hajbatulláh Achúndzáda odmítl nedělní nabídku prezidenta Ašrafa Ghaního na tříměsíční příměří, které mělo začít dnes s muslimským svátkem oběti (íd al-adhá).

Přitom v červnu Tálibán udržoval třídenní příměří během muslimského svátku íd al-fitr, což vyvolalo v zemi naděje na zahájení mírových rozhovorů. Islamisté se rozhodli podobnou situaci již nezopakovat, protože by podle nich z toho těžili Američané, kteří jsou stále přítomní v Afghánistánu.

"Naše vedení má pocit, že (Američané) prodlouží svůj pobyt v Afghánistánu, pokud bychom nyní oznámili příměří," řekl podle Reuters jeden z velitelů Tálibánu, který nechtěl zveřejnit svou totožnost.

Podle posledních informací se ocitlo v rukou extremistů jako rukojmí nejméně 170 civilistů, včetně žen a dětí, a dvě desítky příslušníků bezpečnostních složek. 

Povstalci zastavili tři autobusy na silnici nedaleko města Chánabád a unesli cestující. "Rozhodli jsme se zajmout tyto autobusy, protože naše špionáž zjistila, že v nich pojede do Kábulu mnoho mužů pracujících pro bezpečnostní síly," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. "Odvezli jsme ty autobusy na bezpečné místo, abychom zabránili střetům, a nyní zjišťujeme, kdo je členem bezpečnostních sil," dodal s tím, že civilisté budou vbrzku propuštěni.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biskup opakovaně znásilňoval jeptišku? Církví otřásá bezprecedentní aféra

22.09.2018 22:03 Aktualizováno Dillí - Indický soud dnes rozhodl, že biskup obviněný ze znásilnění jeptišky nebude propuštěn na…

Zbrojní sankce? Čína se vzteká stále víc, velvyslanec USA musel na…

22.09.2018 20:26 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes předvolalo amerického velvyslance v Pekingu Terryho…

Vatikán a Čína podepsaly dohodu, o Tchaj-wanu dokument mlčí

22.09.2018 14:52 Aktualizováno Vatikán/Peking - Vatikán oznámil, že s Čínou podepsal prozatímní dohodu o jmenování biskupů v této…

V Číně popravili chůvu. Její hrůzný zločin byl střelivem zastánců trestu…

21.09.2018 16:29 Peking - V Číně dnes popravili chůvu, která v červnu loňského roku úmyslně založila požár, při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama