Tálibán přepadl autobusy, v zajetí skončilo téměř 200 cestujících. Příměří nebude

Kábul - Tálibán dnes odmítl nabídku afghánské vlády na zahájení příměří. Islamisté přepadli tři autobusy v severoafghánské provincii Kunduz a zajali téměř 200 jejich cestujících.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Taliban, Afghánistán

Podle agentury Reuters dva tálibánští velitelé dnes upozornili, že jejich nejvyšší vůdce maulví Hajbatulláh Achúndzáda odmítl nedělní nabídku prezidenta Ašrafa Ghaního na tříměsíční příměří, které mělo začít dnes s muslimským svátkem oběti (íd al-adhá).

Přitom v červnu Tálibán udržoval třídenní příměří během muslimského svátku íd al-fitr, což vyvolalo v zemi naděje na zahájení mírových rozhovorů. Islamisté se rozhodli podobnou situaci již nezopakovat, protože by podle nich z toho těžili Američané, kteří jsou stále přítomní v Afghánistánu.

"Naše vedení má pocit, že (Američané) prodlouží svůj pobyt v Afghánistánu, pokud bychom nyní oznámili příměří," řekl podle Reuters jeden z velitelů Tálibánu, který nechtěl zveřejnit svou totožnost.

Podle posledních informací se ocitlo v rukou extremistů jako rukojmí nejméně 170 civilistů, včetně žen a dětí, a dvě desítky příslušníků bezpečnostních složek. 

Povstalci zastavili tři autobusy na silnici nedaleko města Chánabád a unesli cestující. "Rozhodli jsme se zajmout tyto autobusy, protože naše špionáž zjistila, že v nich pojede do Kábulu mnoho mužů pracujících pro bezpečnostní síly," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. "Odvezli jsme ty autobusy na bezpečné místo, abychom zabránili střetům, a nyní zjišťujeme, kdo je členem bezpečnostních sil," dodal s tím, že civilisté budou vbrzku propuštěni.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim Čong-un přijede do Vietnamu dva dny před schůzkou s Trumpem

16.02.2019 17:24 Severokorejský vůdce Kim Čong-un přicestuje do vietnamské metropole Hanoje dva dny před summitem s…

Jak by dopadla americko-čínská válka o Tchaj-wan? Profesor má jasno

16.02.2019 00:01 Bývalý australský zpravodajec Paul Dibb nedávno napsal, že strategická pozice USA v Asii by fatálně…

Ruské bombardéry kroužily nad Japonským mořem, mohou nést jaderné zbraně

15.02.2019 15:29 Ruské strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně dnes podnikly cvičné lety nad Japonským a…

Záhadný telefonát pilota letu MH370. Před zmizením letadla mluvil s…

14.02.2019 22:02 Aktualizováno Měsíc před tím, než zmizel let MH370, měl pilot letadla záhadný telefonát. Ten pořádně zamotal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama