Čína protestuje proti americkým clům, podala u WTO další stížnost

Peking/Washington - Peking podal u Světové obchodní organizace (WTO) novou stížnost na Spojené státy kvůli dovozním clům uvalených na čínské zboží. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu, píše agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Čínská měna

Washington ode dneška uplatňuje nová 25procentní cla na dovoz z Číny v hodnotě 16 miliard dolarů (356 miliard Kč) ročně; Čína v odvetě zavedl cla ve srovnatelném rozsahu na americké zboží. V současné době obě země zatěžují cly zboží v hodnotě 50 miliard dolarů.

Čínské ministerstvo obchodu v prohlášení uvedlo, že americká cla jsou jasným příkladem porušení pravidel WTO. Na obchodní organizaci se Peking obrátil se stížností již v červenci, kdy USA zavedly předchozí cla.

Washington začal už 6. července uplatňovat 25procentní cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů ročně. Peking ve stejný den zavedl protiopatření ve stejném rozsahu. Ode dneška pak v obou zemích platí nová cla na zboží v hodnotě 16 miliard dolarů.

Americká vláda navíc nedávno oznámila, že připravuje 25procentní clo na čínské zboží, jehož dovoz do USA dosahuje 200 miliard dolarů ročně. Trump, který Peking obviňuje z měnové manipulace, dokonce pohrozil cly na téměř veškerý dovoz z Číny. To by se zřejmě týkalo částky vyšší než 500 miliard dolarů.

V současné době se ve Washingtonu na nižší úrovni koná další kolo obchodních jednání mezi Čínou a USA, průlom v hledání řešení se ale nepředpokládá.

Témata: Čína | USA | wto | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z moře u Thajska vytáhli výletní loď. Potopila se v létě, zemřelo tehdy 47…

17.11.2018 15:52 U thajského ostrova Pchúket byla dnes vytažena z moře výletní loď The Phoenix, která se tam za…

Spory Čína-USA vyvrcholily. Si Ťin-pching a Mike Pence se hádali na…

17.11.2018 09:35 Aktualizováno Na letošním summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) vystoupily do…

USA vyklízejí pole Číně? Politolog poukázal na překvapivý trend

17.11.2018 00:01 "Je jednoduché nechat se rozptýlit cirkusem Trumpova prezidentství," konstatuje Fareed Zakaria v…

Sucho zdevastovalo Afghánistán. Pomoc potřebuje 3,5 milionu lidí, varuje…

16.11.2018 15:33 Humanitární pomoc v Afghánistánu potřebuje v důsledku sucha 3,5 milionu lidí. Informoval o tom dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama