Čína protestuje proti americkým clům, podala u WTO další stížnost

Peking/Washington - Peking podal u Světové obchodní organizace (WTO) novou stížnost na Spojené státy kvůli dovozním clům uvalených na čínské zboží. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu, píše agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Čínská měna

Washington ode dneška uplatňuje nová 25procentní cla na dovoz z Číny v hodnotě 16 miliard dolarů (356 miliard Kč) ročně; Čína v odvetě zavedl cla ve srovnatelném rozsahu na americké zboží. V současné době obě země zatěžují cly zboží v hodnotě 50 miliard dolarů.

Čínské ministerstvo obchodu v prohlášení uvedlo, že americká cla jsou jasným příkladem porušení pravidel WTO. Na obchodní organizaci se Peking obrátil se stížností již v červenci, kdy USA zavedly předchozí cla.

Washington začal už 6. července uplatňovat 25procentní cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů ročně. Peking ve stejný den zavedl protiopatření ve stejném rozsahu. Ode dneška pak v obou zemích platí nová cla na zboží v hodnotě 16 miliard dolarů.

Americká vláda navíc nedávno oznámila, že připravuje 25procentní clo na čínské zboží, jehož dovoz do USA dosahuje 200 miliard dolarů ročně. Trump, který Peking obviňuje z měnové manipulace, dokonce pohrozil cly na téměř veškerý dovoz z Číny. To by se zřejmě týkalo částky vyšší než 500 miliard dolarů.

V současné době se ve Washingtonu na nižší úrovni koná další kolo obchodních jednání mezi Čínou a USA, průlom v hledání řešení se ale nepředpokládá.

Témata: Čína | USA | wto | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan spouští rozsáhlá vojenská cvičení. Podle expertů jde o reakci na…

17.01.2019 10:07 Aktualizováno Na Tchaj-wanu začalo vojenské cvičení, které má zlepšit obranyschopnost země vůči potenciální…

"Úžasné, to jsem nikdy nezažil." Babiš si pochvaluje návštěvu Thajska

17.01.2019 09:11 Premiér Andrej Babiš je spokojený s výsledky své cesty do Thajska. Novinářům to řekl po dopolední…

Severokorejský vyjednavač míří do USA. Bude druhý summit Trump-Kim?

17.01.2019 08:31 Vysoce postavený severokorejský vyjednávač míří do USA jednat o možném druhém setkání prezidenta…

V Japonsku vybuchla sopka, chrlí pyroklastické proudy

17.01.2019 07:31 V Japonsku dnes vybuchla sopka na malém ostrově Kučinoerabudžima vzdáleném přibližně tisíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama