Další rána pro australské liberály. Expremiér Turnbull opustí parlament, kandiduje lesbička

Canberra - Australský expremiér Malcolm Turnbull zcela odchází z politiky. Minulý týden ho vystřídal v čele vlády Scott Morrison a v pátek opustí i sněmovnu. Popularita kabinetu strmě klesá, ukázal průzkum.

Austrálie
doporučujeme

Chystaná Turnbullova rezignace na poslaneckou funkci je další ranou pro liberály. Vláda totiž drží v parlamentu většinu rozdílem jediného mandátu a při doplňovacích volbách by o ni mohla přijít.

Doplňovací volby se uskuteční s největší pravděpodobností v říjnu. Premiér Morrison by mohl vyhlásit i předčasné volby, při svém nástupu do funkce minulý týden ale tuto možnost odmítl. Řádné parlamentní volby jsou plánovány na květen příštího roku.

Doplňovací volby se budou konat v Sydney, který je nejbohatší v Austrálii. BBC uvedla, že v tomto okrsku od druhé světové války vždy zvítězila Liberální strana Austrálie. Podle analytiků ale v současné době nemá vláda ani toto vítězství jisté.

Zájem o kandidaturu v tomto okrsku vyjádřila v pondělí sestra někdejšího premiéra Tonyho Abbotta, který je v liberální straně dlouhodobě Turnbullovým sokem. Abbottova sestra Christine Forsterová je lesbička a stála proti svému bratrovi v loňské debatě o legalizaci sňatků homosexuálů.

Kvůli vnitřním sporům spadla popularita vlády na nejnižší úroveň za posledních deset let. Ukázal to průzkum agentury Newspoll. Pouze 33 procent dotázaných uvedlo, že hodlá hlasovat pro strany konzervativní vládnoucí koalice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Záhada v KLDR: Covid nemáme, tvrdí Kim. Přesto zavřel hranice, města a…

14.08.2020 13:38 Je Severní Korea jednou z mála zemí na světě, které se nákaza koronavirem prakticky vyhnula?…

V Aucklandu dál platí omezení pohybu, u výjezdů z města nyní hlídkuje…

14.08.2020 10:18 Nový Zéland kvůli desítkám nových případů koronaviru prodlouží o 12 dní omezení pohybu, které platí…

Afghánistán propouští poslední vězněné Tálibánce. Někteří mohou být vážnou…

14.08.2020 08:36 Afghánské úřady dnes oznámily, že začaly s propuštěním posledních 400 vězněných příslušníků hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama