Další rána pro australské liberály. Expremiér Turnbull opustí parlament, kandiduje lesbička

Canberra - Australský expremiér Malcolm Turnbull zcela odchází z politiky. Minulý týden ho vystřídal v čele vlády Scott Morrison a v pátek opustí i sněmovnu. Popularita kabinetu strmě klesá, ukázal průzkum.

Přidejte svůj názor

Austrálie

Chystaná Turnbullova rezignace na poslaneckou funkci je další ranou pro liberály. Vláda totiž drží v parlamentu většinu rozdílem jediného mandátu a při doplňovacích volbách by o ni mohla přijít.

Doplňovací volby se uskuteční s největší pravděpodobností v říjnu. Premiér Morrison by mohl vyhlásit i předčasné volby, při svém nástupu do funkce minulý týden ale tuto možnost odmítl. Řádné parlamentní volby jsou plánovány na květen příštího roku.

Doplňovací volby se budou konat v Sydney, který je nejbohatší v Austrálii. BBC uvedla, že v tomto okrsku od druhé světové války vždy zvítězila Liberální strana Austrálie. Podle analytiků ale v současné době nemá vláda ani toto vítězství jisté.

Zájem o kandidaturu v tomto okrsku vyjádřila v pondělí sestra někdejšího premiéra Tonyho Abbotta, který je v liberální straně dlouhodobě Turnbullovým sokem. Abbottova sestra Christine Forsterová je lesbička a stála proti svému bratrovi v loňské debatě o legalizaci sňatků homosexuálů.

Kvůli vnitřním sporům spadla popularita vlády na nejnižší úroveň za posledních deset let. Ukázal to průzkum agentury Newspoll. Pouze 33 procent dotázaných uvedlo, že hodlá hlasovat pro strany konzervativní vládnoucí koalice.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko bude útočit? Chce zase mít letadlovou loď, ponese "neviditelné"…

11.12.2018 17:57 Aktualizováno Japonsko si chce pořídit první letadlovou loď od dob druhé světové války. Vyplývá to z dnes…

USA vrátily Filipínám ukradené kostelní zvony, jsou symbolem krvavé války

11.12.2018 15:58 Spojené státy dnes vrátily Filipínám tři kostelní zvony, které si v roce 1901 odvezli jako válečnou…

Tálibán zaútočil na afghánskou tajnou službu. Nejméně 12 mrtvých

11.12.2018 15:47 Aktualizováno Nejméně 12 mrtvých, z toho osm civilistů, si podle nové bilance vyžádal dnešní sebevražedný útok…

Západní zahraniční politika je v koncích. Bere ji ještě vůbec někdo vážně?

11.12.2018 11:22 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Na západní zahraniční politiku je skutečně smutné pokoukání. Kdysi tahoun…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama