Další rána pro australské liberály. Expremiér Turnbull opustí parlament, kandiduje lesbička

Canberra - Australský expremiér Malcolm Turnbull zcela odchází z politiky. Minulý týden ho vystřídal v čele vlády Scott Morrison a v pátek opustí i sněmovnu. Popularita kabinetu strmě klesá, ukázal průzkum.

Přidejte svůj názor

Austrálie

Chystaná Turnbullova rezignace na poslaneckou funkci je další ranou pro liberály. Vláda totiž drží v parlamentu většinu rozdílem jediného mandátu a při doplňovacích volbách by o ni mohla přijít.

Doplňovací volby se uskuteční s největší pravděpodobností v říjnu. Premiér Morrison by mohl vyhlásit i předčasné volby, při svém nástupu do funkce minulý týden ale tuto možnost odmítl. Řádné parlamentní volby jsou plánovány na květen příštího roku.

Doplňovací volby se budou konat v Sydney, který je nejbohatší v Austrálii. BBC uvedla, že v tomto okrsku od druhé světové války vždy zvítězila Liberální strana Austrálie. Podle analytiků ale v současné době nemá vláda ani toto vítězství jisté.

Zájem o kandidaturu v tomto okrsku vyjádřila v pondělí sestra někdejšího premiéra Tonyho Abbotta, který je v liberální straně dlouhodobě Turnbullovým sokem. Abbottova sestra Christine Forsterová je lesbička a stála proti svému bratrovi v loňské debatě o legalizaci sňatků homosexuálů.

Kvůli vnitřním sporům spadla popularita vlády na nejnižší úroveň za posledních deset let. Ukázal to průzkum agentury Newspoll. Pouze 33 procent dotázaných uvedlo, že hodlá hlasovat pro strany konzervativní vládnoucí koalice.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

Ve Vietnamu zatkli falešného Kim Čong-una a Donalda Trumpa

22.02.2019 20:12 Dvojníky Kim Čong-una a Donalda Trumpa odvedla vietnamská policie k výslechu poté, co se objevili v…

Indii zasáhla další vlna otrav z alkoholu. 41 mrtvých, desítky lidí v…

22.02.2019 17:02 Aktualizováno Počet obětí otravy pančovaným alkoholem v indickém státě Ásám dnes stoupl na 41 mrtvých.…

Doživotí. Australský soud ztrestal teroristu, který najel do lidí v…

22.02.2019 10:57 K doživotnímu trestu vězení byl dnes odsouzen Australan, který v roce 2017 vjel v centru druhého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama