Další rána pro australské liberály. Expremiér Turnbull opustí parlament, kandiduje lesbička

Canberra - Australský expremiér Malcolm Turnbull zcela odchází z politiky. Minulý týden ho vystřídal v čele vlády Scott Morrison a v pátek opustí i sněmovnu. Popularita kabinetu strmě klesá, ukázal průzkum.

Přidejte svůj názor

Austrálie

Chystaná Turnbullova rezignace na poslaneckou funkci je další ranou pro liberály. Vláda totiž drží v parlamentu většinu rozdílem jediného mandátu a při doplňovacích volbách by o ni mohla přijít.

Doplňovací volby se uskuteční s největší pravděpodobností v říjnu. Premiér Morrison by mohl vyhlásit i předčasné volby, při svém nástupu do funkce minulý týden ale tuto možnost odmítl. Řádné parlamentní volby jsou plánovány na květen příštího roku.

Doplňovací volby se budou konat v Sydney, který je nejbohatší v Austrálii. BBC uvedla, že v tomto okrsku od druhé světové války vždy zvítězila Liberální strana Austrálie. Podle analytiků ale v současné době nemá vláda ani toto vítězství jisté.

Zájem o kandidaturu v tomto okrsku vyjádřila v pondělí sestra někdejšího premiéra Tonyho Abbotta, který je v liberální straně dlouhodobě Turnbullovým sokem. Abbottova sestra Christine Forsterová je lesbička a stála proti svému bratrovi v loňské debatě o legalizaci sňatků homosexuálů.

Kvůli vnitřním sporům spadla popularita vlády na nejnižší úroveň za posledních deset let. Ukázal to průzkum agentury Newspoll. Pouze 33 procent dotázaných uvedlo, že hodlá hlasovat pro strany konzervativní vládnoucí koalice.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chce spolupracovat s Jižní i Severní Koreou

18.10.2018 17:41 Rusko by mohlo přispět k řešení korejského problému prostřednictvím třístranných hospodářských…

Stovky uprchlíků dopluly na ostrov Čedžu. Jižní Korea se s nimi párat…

18.10.2018 17:27 Aktualizováno Jižní Korea odmítla udělit status uprchlíka téměř 400 žadatelům o azyl z Jemenu, kteří letos…

Papež přijal prezidenta Jižní Koreje. Ten mu vyřídil pozvání do KLDR

18.10.2018 14:52 Prezident Jižní Koreje Mun Če-in se dnes ve Vatikánu setkal s papežem Františkem a vyřídil mu…

Při útoku na české vojáky zemřeli dva Afghánci. K incidentu se hlásí…

18.10.2018 13:14 Útok, při němž bylo ve středu v Afghánistánu zraněno pět českých vojáků, si rovněž vyžádal životy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama