Krach jednání USA s KLDR? Nebezpečná situace, varuje prestižní deník

NÁZOR - Pat v americko-severokorejských rozhovorech způsobila letošní ukvapená a povrchní diplomacie amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, konstatuje editorial server Washington Post. Prestižní deník v něm poukazuje, že Trump impulzivně přistoupil na setkání s Kimem na základě vágních ujištění ze strany Jižní Koreje a následně spěchal s jeho uskutečněním bez adekvátní přípravy.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Kim Čong-Un

Předvídatelný důsledek

V Singapuru, kde se v červnu setkání uskutečnilo, Trump netrval na jasném severokorejském příslibu zřeknutí se jaderných zbraní, byť hovořil o navázání "nových vztahů" s Pchjongjangem a budování "trvalého a stabilního" mírového uspořádání na Korejském poloostrově, podotýká washingtonský server. Dodává, že předvídatelným důsledkem je severokorejské pokračování v produkci štěpného materiálu a raket doplněné naléháním, aby své sliby splnil Trump.

"V rámci pokusu znovuzískat nějakou páku Trump minulý pátek oznámil zrušení plánované cesty (amerického) ministra zahraničí Mikea Pompea do Pchjongjangu," pokračuje renomovaný deník. Podotýká, že šéf Bílého domu se však nachází v zajetí svých vlastních činů, tudíž holubičí jihokorejská vláda povzbuzována jeho pompézními prohlášeními po singapurské schůzce o tom, že KLDR již není jadernou hrozbou, postupuje ve svém plánu rozšířit ekonomické vazby na Pchjongjang.

Jihokorejský prezident Mun Če-in tak podporuje Kimův požadavek, aby se USA připojily k deklaraci ukončující korejskou válku, upozorňuje editorial. Připomíná, že s odkazem na Trumpem odsouhlasenou dohodu severokorejští vyjednavači trvají na tom, že tento krok musí předcházet jakémukoliv opatření směrem k denuklearizaci poloostrova.

Trump se dle vlivného serveru pokouší přičíst zavlečení rozhovorů do slepé uličky Číně. "Nevěřím, že pomáhají procesu denuklearizace jako kdysi," cituje Washington Post prezidentův tweet, který dodal, že se tak děje z důvodu tvrdých amerických postojů vůči vzájemnému obchodu s Pekingem.

Na druhou stranu, sám Trump v červnu omlouval uvolnění čínských sankcí vůči KLDR, když prohlásil, že jeho čínský protějšek Si Ťin-pching stále drží čínsko-severokorejskou hranici uzavřenou, ačkoliv možné méně než v posledních měsících, připomíná americký server. Doplňuje, že Trump tehdy s tímto postupem souhlasil a pokud je pravda, že Čína skutečně tlak na Pchjongjang zmírnila, musí nést odpovědnost.

Nesmyslné a nebezpečné jednání

Vysocí čínští představitelé poukazují, že Trump odmítl slíbit, že Pekingu nevyhlásí obchodní válku výměnou za jeho pomoc se Severní Koreou, podotýká prestižní deník. Odkazuje také na páteční Trumpův tweet, v němž šéf Bílého domu oba problémy spojil a naznačil, že rozhovory s KLDR se zřejmě znovu nerozběhnou dříve, než dojde k vyřešení americko-čínských obchodních vztahů.

"Ale vyjednávání s Čínou se zřejmě také zaseklo. Je Trumpovým záměrem umožnit Severní Koreji pokračovat v budování prostředků k úderu na Spojené státy jadernými zbraněmi, dokud Čína neustoupí ve vývozu oceli a předávání technologií?" ptá se editorial. Konstatuje, že jde o nesmyslné a nebezpečné spojování nesouvisejících cílů.

Největší nadějí Trumpovy administrativy zůstává záchrana situace skrze návrat k jednání s KLDR o rovnoměrných ústupcích, soudí Washington Post. Poukazuje, že dle amerických představitelů musí Kim k zahájení procesu denuklearizace poskytnout kompletní seznam svého vybavení - jaderných hlavic, výrobních center a další atomové infrastruktury - a souhlasit s inspekcemi k jeho ověření.

Předchozí rozhovory zkrachovaly právě kvůli neochotě Pchjongjangu k takovému kroku, tudíž plné odhalení severokorejského inventáře by představovalo první jasný signál, že Kim denuklearizaci myslí vážně, uvádí vlivný server. Konstatuje, že to by spolu se zmrazením produkce štěpného materiálu mohlo ospravedlnit americkou účast deklaraci ukončující válku z 50. let, o níž oba korejské státy usilují.

Nedává smysl, aby Trump předpokládal, že dokáže odzbrojit KLDR skrze obchodní jednání s Čínou, zdůrazňuje washingtonský deník. Doplňuje, že tohoto cíle nedosáhne ani rušením návštěv prostřednictvím svého twitterového účtu.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Hongkongu vyrazil do pevninské Číny první rychlovlak +VIDEO

23.09.2018 10:32 Hongkong - Z Hongkongu dnes ke své první cestě vyrazil rychlovlak, který oblast spojuje s…

Biskup opakovaně znásilňoval jeptišku? Církví otřásá bezprecedentní aféra

22.09.2018 22:03 Aktualizováno Dillí - Indický soud dnes rozhodl, že biskup obviněný ze znásilnění jeptišky nebude propuštěn na…

Zbrojní sankce? Čína se vzteká stále víc, velvyslanec USA musel na…

22.09.2018 20:26 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes předvolalo amerického velvyslance v Pekingu Terryho…

Vatikán a Čína podepsaly dohodu, o Tchaj-wanu dokument mlčí

22.09.2018 14:52 Aktualizováno Vatikán/Peking - Vatikán oznámil, že s Čínou podepsal prozatímní dohodu o jmenování biskupů v této…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama