Krach jednání USA s KLDR? Nebezpečná situace, varuje prestižní deník

NÁZOR - Pat v americko-severokorejských rozhovorech způsobila letošní ukvapená a povrchní diplomacie amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, konstatuje editorial server Washington Post. Prestižní deník v něm poukazuje, že Trump impulzivně přistoupil na setkání s Kimem na základě vágních ujištění ze strany Jižní Koreje a následně spěchal s jeho uskutečněním bez adekvátní přípravy.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Kim Čong-Un

Předvídatelný důsledek

V Singapuru, kde se v červnu setkání uskutečnilo, Trump netrval na jasném severokorejském příslibu zřeknutí se jaderných zbraní, byť hovořil o navázání "nových vztahů" s Pchjongjangem a budování "trvalého a stabilního" mírového uspořádání na Korejském poloostrově, podotýká washingtonský server. Dodává, že předvídatelným důsledkem je severokorejské pokračování v produkci štěpného materiálu a raket doplněné naléháním, aby své sliby splnil Trump.

"V rámci pokusu znovuzískat nějakou páku Trump minulý pátek oznámil zrušení plánované cesty (amerického) ministra zahraničí Mikea Pompea do Pchjongjangu," pokračuje renomovaný deník. Podotýká, že šéf Bílého domu se však nachází v zajetí svých vlastních činů, tudíž holubičí jihokorejská vláda povzbuzována jeho pompézními prohlášeními po singapurské schůzce o tom, že KLDR již není jadernou hrozbou, postupuje ve svém plánu rozšířit ekonomické vazby na Pchjongjang.

Jihokorejský prezident Mun Če-in tak podporuje Kimův požadavek, aby se USA připojily k deklaraci ukončující korejskou válku, upozorňuje editorial. Připomíná, že s odkazem na Trumpem odsouhlasenou dohodu severokorejští vyjednavači trvají na tom, že tento krok musí předcházet jakémukoliv opatření směrem k denuklearizaci poloostrova.

Trump se dle vlivného serveru pokouší přičíst zavlečení rozhovorů do slepé uličky Číně. "Nevěřím, že pomáhají procesu denuklearizace jako kdysi," cituje Washington Post prezidentův tweet, který dodal, že se tak děje z důvodu tvrdých amerických postojů vůči vzájemnému obchodu s Pekingem.

Na druhou stranu, sám Trump v červnu omlouval uvolnění čínských sankcí vůči KLDR, když prohlásil, že jeho čínský protějšek Si Ťin-pching stále drží čínsko-severokorejskou hranici uzavřenou, ačkoliv možné méně než v posledních měsících, připomíná americký server. Doplňuje, že Trump tehdy s tímto postupem souhlasil a pokud je pravda, že Čína skutečně tlak na Pchjongjang zmírnila, musí nést odpovědnost.

Nesmyslné a nebezpečné jednání

Vysocí čínští představitelé poukazují, že Trump odmítl slíbit, že Pekingu nevyhlásí obchodní válku výměnou za jeho pomoc se Severní Koreou, podotýká prestižní deník. Odkazuje také na páteční Trumpův tweet, v němž šéf Bílého domu oba problémy spojil a naznačil, že rozhovory s KLDR se zřejmě znovu nerozběhnou dříve, než dojde k vyřešení americko-čínských obchodních vztahů.

"Ale vyjednávání s Čínou se zřejmě také zaseklo. Je Trumpovým záměrem umožnit Severní Koreji pokračovat v budování prostředků k úderu na Spojené státy jadernými zbraněmi, dokud Čína neustoupí ve vývozu oceli a předávání technologií?" ptá se editorial. Konstatuje, že jde o nesmyslné a nebezpečné spojování nesouvisejících cílů.

Největší nadějí Trumpovy administrativy zůstává záchrana situace skrze návrat k jednání s KLDR o rovnoměrných ústupcích, soudí Washington Post. Poukazuje, že dle amerických představitelů musí Kim k zahájení procesu denuklearizace poskytnout kompletní seznam svého vybavení - jaderných hlavic, výrobních center a další atomové infrastruktury - a souhlasit s inspekcemi k jeho ověření.

Předchozí rozhovory zkrachovaly právě kvůli neochotě Pchjongjangu k takovému kroku, tudíž plné odhalení severokorejského inventáře by představovalo první jasný signál, že Kim denuklearizaci myslí vážně, uvádí vlivný server. Konstatuje, že to by spolu se zmrazením produkce štěpného materiálu mohlo ospravedlnit americkou účast deklaraci ukončující válku z 50. let, o níž oba korejské státy usilují.

Nedává smysl, aby Trump předpokládal, že dokáže odzbrojit KLDR skrze obchodní jednání s Čínou, zdůrazňuje washingtonský deník. Doplňuje, že tohoto cíle nedosáhne ani rušením návštěv prostřednictvím svého twitterového účtu.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zamíří do Japonska, jako první zahraniční státník se setká s novým…

20.02.2019 16:59 Americký prezident Donald Trump pravděpodobně vykoná koncem května státní návštěvu Japonska,…

V Hanoji vypuklo šílenství, lidé se nechávají stříhat na Trumpa a Kima

20.02.2019 13:17 Vietnamskou metropoli Hanoj zachvátilo před schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa a…

Ve Venezuele vypukne "hudební bitva", u hranic s Kolumbií bude horko

20.02.2019 11:56 Dění ve Venezuele se soustředí k její hranici s Kolumbií, kde vrcholí přípravy na páteční "hudební…

Oběť klimatických změn: Na seznam vyhynulých druhů bylo připsáno další…

20.02.2019 11:25 Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama