Na Filipíny se řítí supertajfun. Hrozí zkáza jako v roce 2013, varují úřady

Manila - Filipíny podnikají poslední přípravy na úder supertajfunu Mangkhut, který by měl zasáhnout severovýchod souostroví v sobotu ráno místního času (v noci na sobotu SELČ). V ohrožené oblasti byly uzavřeny školy a tisíce lidí byly evakuovány. Úřady podle agentury Reuters vyzvaly zhruba 5,2 milionu osob, kteří žijí v očekávané dráze tajfunu, aby nevycházeli z domovů. Meteorologové uvedli, že Mangkhut by mohl být stejně ničivý jako tajfun Haiyan, který si v roce 2013 v centrální části Filipín vyžádal přes 7300 mrtvých či pohřešovaných.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán Patricia z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly)

Předpokládá se, že tajfun dopadne na pevninu v oblasti severní provincie Cagayan nebo Isabela na hlavním filipínském ostrově Luzon. Meteorologové oznámili, že bouře lehce změnila směr postupu a stočila se dnes k hustěji osídleným pobřežním provinciím.

Havajské středisko včasného varování před tajfuny označilo Mangkhut za supertajfun. Vzhledem k síle vichru dosahující v nárazech až 255 kilometrů za hodinu lze Mangkhut přirovnat k nejvyšší, páté kategorii hurikánů v Atlantiku; jeho síla je tedy podstatně větší než síla hurikánu Florence, který míří ke Spojeným státům a podle posledních zpráv oslabil na kategorii jedna.

Pás s deštěm, který tajfun provází, je široký 900 kilometrů a lijáky by mohly na Filipínách způsobit sesuvy půdy a povodně. Na pobřeží se očekávají vlny o výšce až šesti metrů.

Filipínské úřady vydaly varování pro 25 provincií na ostrově Luzon, což s sebou nese omezení v námořní a letecké dopravě. V současné době se bouře nachází nad Pacifikem asi 400 kilometrů od filipínských břehů.

Tajfun jménem Mangkhut, což je v thajštině název pro tropické ovoce mangostan, se k filipínské provincii Cagayan blíží v době, kdy zde začíná sklizeň rýže a kukuřice. Filipíny se v poslední době potýkají s nedostatkem zásob rýže a provincie Cagayan je jednou z hlavních filipínských zemědělských oblastí, uvedla agentura AP.

Meteorologové předpokládají, že po přechodu přes Filipíny bude tajfun postupovat k Hongkongu a jihu Číny, kam by měl dorazit v pondělí ráno místního času, pokud si udrží dosavadní kurz.

V jihočínské provincii Kuang-tung bylo zřízeno 3777 nouzových přístřešků a 100.000 místních obyvatel a turistů bylo přesunuto na bezpečnější místa či posláno domů. Provincie také povolala 36.000 rybářských člunů do přístavů, přerušeny byly i některé železniční a trajektové spoje.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spory Čína-USA vyvrcholily. Si Ťin-pching a Mike Pence se hádali na…

17.11.2018 09:35 Aktualizováno Na letošním summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) vystoupily do…

USA vyklízejí pole Číně? Politolog poukázal na překvapivý trend

17.11.2018 00:01 "Je jednoduché nechat se rozptýlit cirkusem Trumpova prezidentství," konstatuje Fareed Zakaria v…

Sucho zdevastovalo Afghánistán. Pomoc potřebuje 3,5 milionu lidí, varuje…

16.11.2018 15:33 Humanitární pomoc v Afghánistánu potřebuje v důsledku sucha 3,5 milionu lidí. Informoval o tom dnes…

Barma zadržela loď se 106 rohingskými uprchlíky, měli namířeno do Malajsie

16.11.2018 15:30 Barmské úřady dnes zadržely na lodi nedaleko největšího barmského města Rangúnu 106 příslušníků…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama