Král bouří zanechává spoušť. Kasina v Macau zavřena, desítky lidí zasypány v kapli

Peking/Manila - Tajfun Mangkhut, jehož řádění si na Filipínách vyžádalo desítky mrtvých, a který v neděli udeřil v Číně, dnes na jih nejlidnatější země světa přinesl další silné lijáky. Pohybuje se západním směrem a podle místních meteorologů zeslábl na "tropickou bouři". V provincii Kuang-tung si tajfun v neděli vyžádal evakuaci 2,4 milionu lidí a čtyři lidské životy. Dnes Mangkhut, který je letos nejsilnější bouří v oblasti, zasáhne další tři čínské provincie.

Přidejte svůj názor

Tajfun Mangkhut devastuje Hong Kong

Na Filipínách, kde si Mangkhut vyžádal životy nejméně 65 lidí, stále pátrají po desítkách pohřešovaných, které ve městě Itogon v provincii Benguet zasypal sesuv půdy, když se před tajfunem ukryli do místní kaple. Podle starosty města je velmi nepravděpodobné, že by někdo ze 40 až 50 zasypaných mohl přežít.

K sesuvům půdy v provincii Benguet, kde jsou ztráty po tajfunu největší, patrně přispěla eroze půdy kvůli rozsáhlé nelegální těžbě zlata. Ministerstvo životního prostředí proto rozhodlo zavést zákaz nelegální těžby v šesti severofilipínských hornatých provinciích a rozmístit vojáky a policisty, kteří pomohou tento zákaz prosadit.

Jen ve městě Itogon postihne zákaz asi 10.000 horníků. Stovky záchranářů se tu stále snaží odklidit červené bahno, které zasypalo kapli zřízenou z bývalé hornické ubytovny. Do ní se před bouří ukryly desítky chudých horníků a jejich rodin.

zdroj: YouTube

V Hongkongu, kterým se bouře také prohnala, již začali s úklidem. Agentura Nová Čína uvedla, že v pevninské části státu úřady zprovoznily 18.327 nouzových přístřešků a nechaly z bezpečnostních důvodů uzavřít 632 památek a téměř 30.000 stavenišť.

Tajfun na čínskou pevninu dorazil v neděli odpoledne místního času (dopoledne SELČ) v oblasti města Tchaj-šan, provázel ho vichr o rychlosti 162 kilometrů v hodině, který zvedl třímetrové vlny.

Na 2,4 milionu lidí ze sedmi měst v provincii Kuang-tung bylo evakuováno, do přístavů se muselo vrátit 50.000 lodí. Kasina v čínské správní oblasti Macao, která je známá jako ráj hráčů, poprvé zůstala zavřená. Život v Hongkongu, jenž patří mezi největší finanční centra na světě, se podle agentur prakticky zastavil.

Dnes už ale podle agentury Reuters tamní finanční trhy a firmy fungují normálně. V Hongkongu již také začal úklid ulic posetých troskami, včetně zřícených lešení. V ulicích leží také vyvrácené stromy. Kvůli náporům větru se v řadě budov vysypala okna. Části Hongkongu a Macaa byly zatopeny, hlášeni jsou tam zranění, ale žádní mrtví.

V Číně byly před příchodem tajfunu, nazvaného místními médii "král bouří", uzavřeny přístavy, rafinérie a velké průmyslové podniky. Do některých míst byly z preventivních důvodů omezeny dodávky proudu. Podle Reuters panují obavy, zda nebude ohrožena výroba cukru v provincii Kuang-tung, odkud pochází desetina čínské produkce této komodity. Agentura AP uvedla, že byl přerušen provoz rychlovlaků i některých běžných vlaků mezi provinciemi Kuang-tung a Chaj-nan.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Harry a Meghan přivezli do Austrálie déšť. Chlapce fascinoval vévodův…

17.10.2018 14:07 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan dnes navštívili suchem zasažený region na jihovýchodě…

Zvrácený mnich by si měl odsedět 130 let. Dostal další trest za znásilnění

17.10.2018 12:55 K dalším 16 rokům vězení byl dnes v Thajsku odsouzen bývalý buddhistický mnich za únos a znásilnění…

Odplata za smrt Čechů: Vojáci zabili jednoho ze strůjců útoku v…

17.10.2018 12:06 Aktualizováno České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž…

Indie uštědřila nákupem ruských zbraní USA políček. A ne jen jeden!

17.10.2018 11:20 Komentář Petra Šulky – Při nedávné návštěvě Indii podepsal prezident Putin obří zbrojní zakázku v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama