Král bouří si vyžádal krutou daň. Počet mrtvých roste, záchranáři vyhrabávají těla holýma rukama

Manila - Nejméně 74 mrtvých si vyžádal na Filipínách tajfun Mangkhut, který se přes souostroví přehnal v sobotu. Novou bilanci oznámila dnes podle agentury AFP filipínská policie. Počet obětí ale s největší pravděpodobností ještě poroste, protože záchranáři dál pátrají po asi čtyřicítce pohřešovaných, které v okrese Itogon zasypal sesuv půdy. V jihočínské provincii Kuang-tung, kam tajfun dorazil v neděli, zahynuly čtyři osoby. V Hongkongu bouře způsobila zranění 300 lidí.

Přidejte svůj názor

Tajfun Mangkhut devastuje Hong Kong

Na Filipínách se pozornost nyní soustřeďuje na okres Itogon, kde stovky záchranářů s lopatami či holýma rukama pátrají v sesuvu bahna po tělech pohřešovaných. Sesuv pohřbil opuštěnou budovu, kam se ukryli místní horníci s rodinami. Podle filipínských úřadů horníci nelegálně těžili zlato v místním dole, který byl v 90. letech uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Budovu využívali jako provizorní modlitebnu.

zdroj: YouTube

Sesuv půdy zničil i silnice, takže zatím nebylo možné na místo neštěstí dopravit těžkou techniku, která by pomohla při pátrání. "Na 99 procent budou všichni pohřešovaní nalezeni mrtví, existuje ale jednoprocentní šance, že se podaří najít někoho živého. Budeme pokračovat v našem úsilí, dokud nám prezident neřekne, abychom skončili," uvedl starosta města Victorio Palangdan.

Tajfun Mangkhut byl podle síly větru nejsilnější bouří ve světě od začátku letošního roku. V sobotu udeřil na filipínský ostrov Luzon a způsobil rozsáhlé záplavy v tamních zemědělských oblastech, odkud pochází značná část filipínské produkce rýže a kukuřice. Ztráty by mohly přesáhnout 100 milionů dolarů, napsala agentura AFP.

V Hongkongu, který byl po Filipínách dalším postiženým územím, utrpělo v důsledku řádění tajfunu Mangkhut zranění 300 lidí. Stejně jako v pondělí i dnes zůstanou tamní školy uzavřené.

V jihočínské provincii Kuang-tung přišli kvůli tajfunu o život čtyři lidé; tři z nich zabily padající stromy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomsta za šéfku Huawei? Kanada pohřešuje v Číně dalšího občana

13.12.2018 08:18 Kanada pohřešuje svého občana, který pobýval v Číně a před časem vládu upozornil, že jej čínské…

Příbuzní zadržených novinářů Reuters v Barmě žádají jejich propuštění

12.12.2018 18:21 Příbuzní a přátelé dvou novinářů agentury Reuters, kteří byli letos v září v Barmě odsouzeni na…

Dojde v roce 2019 na otevřený konflikt mezi Čínou a USA? Spouštěčem se…

12.12.2018 12:21 Čínský armádní představitel věří, že by v příštím roce mohlo dojít k výraznému nárůstu napětí v…

Čína zatkla kanadského exdiplomata, možná v odvetě za zadržení Mengové

11.12.2018 22:06 Aktualizováno Bývalý kanadský diplomat Michael Kovrig byl začátkem tohoto týdne zadržen v Číně. Stalo se tak v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama