Filipíny zasáhla další živelná pohroma. Nejméně 21 mrtvých, 64 pohřešovaných

Manila - Nejméně 21 lidí dnes zahynulo a dalších přinejmenším 64 se pohřešuje po novém mohutném sesuvu půdy na Filipínách. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady. Sever Filipín se stále vzpamatovává ze sobotního řádění tajfunu Mangkhut, který si podle nejnovější bilance vyžádal 88 obětí a desítky nezvěstných.

Přidejte svůj názor

Tajfun Mangkhut devastuje Hong Kong

Dnešní sesuv postihl po rozbřesku dvě vesnice v okrese Naga v centrální provincii Cebu a pohřbil asi 30 domů. Z bahna se podařilo vyprostit sedm zraněných. Podle agentury AP je naděje, že pod sesuvem jsou i další přeživší. Některým zasypaným se totiž podařilo odeslat sms zprávu s prosbou o pomoc. Záchranáři po nich horečně pátrají.

Starostka města Naga Kristine Vanessa Chiongová potvrdila, že pohřešováno je nejméně 64 lidí. "Opravdu doufáme, že stále máme naději najít je živé," řekla.

zdroj: YouTube

Neštěstí se stalo jen pár dní poté, co sever Filipín zdevastoval tajfun Mangkhut. Ten připravil o život nejméně 88 lidí a desítky dalších se stále pohřešují. Většina z pohřešovaných pochází z okresu Itogon, kde sesuv půdy zaviněný silnými lijáky o víkendu zasypal opuštěnou budovu, kam se ukryli horníci s rodinami. Podle filipínských úřadů horníci nelegálně těžili zlato v místním dole, který byl v 90. letech uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Budovu využívali jako provizorní modlitebnu.

Tajfun Mangkhut byl podle síly větru nejsilnější bouří ve světě od začátku letošního roku. V sobotu udeřil na filipínský ostrov Luzon a způsobil rozsáhlé záplavy v tamních zemědělských oblastech, odkud pochází značná část filipínské produkce rýže a kukuřice. Živel rovněž strhával střechy domů, vyvracel stromy a porážel sloupy elektrického vedení.

Co způsobilo dnešní sesuv půdy nedaleko přístavního města Naga, není jasné. Někteří z místních obyvatel se domnívají, že vápencové lomy poškodily svah hory tyčící se nad jejich vesnicemi.

"Bylo to jako zemětřesení, slyšeli jsme hlasité dunění a všichni jsme vyběhli ven," vypověděla 53letá obyvatelka jedné z postižených obcí Cristita Villarbaová. Její manžel a syn se právě chystali odejít do práce, když se země začala třást.

Villarbaová s mužem a třemi dětmi vyvázla z neštěstí bez zranění. Pod sesuvem ale zmizel dům jejího staršího bratra Laura, ve kterém žil víc než tucet členů jeho rodiny, včetně vnoučat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klokan surově napadl ošetřovatele. Mají štěstí, že jsou naživu

15.10.2018 12:35 Na severovýchodě Austrálie napadl klokan ošetřovatelskou dvojici, která na svém pozemku krmila…

KLDR a Jižní Koreu propojí železnice. Překotné sbližování rivalů začíná…

15.10.2018 11:57 Severní a Jižní Korea se dohodly, že zahájí práci na propojení železnic a silnic obou zemí. Vyplývá…

Cenzura internetu? Nepál začal blokovat weby s obscénním obsahem

15.10.2018 07:20 Nepál začal o víkendu blokovat tisíce webových stránek s lechtivým obsahem výhradně pro dospělé.…

Naprosté šílenství? Expert očekává novou korejskou krizi

15.10.2018 00:01 NÁZOR - Ohledně Severní Koreje nedojde k žádnému dramatickému průlomu, dokud Spojené státy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama