Druhý summit USA-KLDR? Kim Čong-un se chce brzy sejít s Trumpem

Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un si přeje sejít se v brzké době na dalším summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Po návratu z návštěvy v KLDR to řekl jihokorejský prezident Mun Če-in, který v Pchjongjangu s Kimem jednal. Jihokorejský prezident také na schůzce s šéfem Bílého domu příští týden předá Trumpovi od Kima dopis týkající se odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Přidejte svůj názor

Historické podání ruky. Donald Trump a Kim Čong-un zasedli k jednacímu stolu (12.6.2018).

Zástupci Bílého domu ani amerického ministerstva zahraničí na žádost o vyjádření zatím nereagovali, uvedla agentura Reuters.

"Kim Čong-un vyslovil přání rychle dokončit denuklearizaci a chce se setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem s cílem urychlit tento proces," prohlásil Mun po návratu z třídenní cesty do KLDR.

Severokorejský vůdce rovněž podle Muna vyjádřil naději, že do KLDR brzy přijede americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Kim Čong-un, který další summit s Trumpem navrhl už před časem, řekl, že Severní Korea je ochotná "trvale rozebrat" v přítomnosti zahraničních expertů klíčová raketová zařízení, stejně jako jaderné zařízení v Jongbjonu, pokud Spojené státy přijmou odpovídající kroky.

Společné prohlášení ze summitu Muna a Kima obsahuje severokorejský závazek k "ověřitelnému, nezvratnému odstranění" jaderných programů. A ukončení války by mělo být prvním americkým recipročním krokem, dodal Mun. "Vůdce Kim vyjádřil přání rychle dokončit denuklearizaci a soustředit se na ekonomický rozvoj," řekl Mun na tiskové konferenci v Soulu krátce po návratu z Pchjongjangu.

Severní a Jižní Korea spolu svedly válku v letech 1950-1953. Konflikt, v němž na jedné straně stála Severní Korea neformálně podporovaná Čínou a Sovětským svazem a proti ní Jižní Korea s oficiální podporou sil OSN vedených USA, skončil jen příměřím a ne podpisem mírové dohody. To znamená, že mezi Severní a Jižní Koreou technicky stále přetrvává válečný stav.

Spojené státy a Jižní Korea se obávají, že formální ukončení války může vést Čínu a Rusko, stejně jako KLDR, k žádostem o rozpuštění Velitelství OSN (UNC), které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově.

Soul má v úmyslu společně se Spojenými státy oznámit konec války během letošního roku; tento krok hodlá Mun projednat příští týden během setkání s Trumpem v New Yorku. Jihokorejský prezident uvedl, že deklarace o ukončení války by neměla nijak ovlivnit přítomnost amerických vojáků a UNC v Jižní Koreji. Tento názor podle jeho slov Kim Čong-un sdílí.

Kim Čong-un a Donald Trump spolu poprvé jednali v červnu v Singapuru, kdy Kim slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Trump mu výměnou za to nabídl bezpečnostní záruky a rušení sankcí.

Od té doby ale diplomatická aktivita ochabla. Koncem srpna Trump dokonce s poukazem na nedostatečný pokrok v procesu jaderného odzbrojení KLDR zrušil plánovanou cestu šéfa diplomacie Pompea do Severní Koreje. Tento týden Pompeo uvedl, že se se svým severokorejským protějškem Ri Jong-hoem chce setkat příští týden v New Yorku na okraj schůze Valného shromáždění OSN.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tibetu se zřítila skála a zahradila řeku. Evakuováno 6000 lidí

18.10.2018 08:44 Sesuv půdy v Tibetu zahradil jednu z nejdůležitějších řek v oblasti Jarlung Cangpo, a vytvořil tak…

Harry a Meghan přivezli do Austrálie déšť. Chlapce fascinoval vévodův…

17.10.2018 14:07 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan dnes navštívili suchem zasažený region na jihovýchodě…

Zvrácený mnich by si měl odsedět 130 let. Dostal další trest za znásilnění

17.10.2018 12:55 K dalším 16 rokům vězení byl dnes v Thajsku odsouzen bývalý buddhistický mnich za únos a znásilnění…

Odplata za smrt Čechů: Vojáci zabili jednoho ze strůjců útoku v…

17.10.2018 12:06 Aktualizováno České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama