Z Hongkongu vyrazil do pevninské Číny první rychlovlak +VIDEO

Hongkong - Z Hongkongu dnes ke své první cestě vyrazil rychlovlak, který oblast spojuje s pevninskou Čínou. Cestování rychlostí až 200 kilometrů za hodinu si užily stovky pasažérů bez ohledu na kontroverze, které ohledně projektu panují, napsala agentura Reuters. Část nádraží v Hongkongu je totiž od nynějška kvůli novému spojení pod správou čínských úřadů, což vyvolává obavy z ohrožení autonomie města.

Přidejte svůj názor

Hongkong

Projekt vysokorychlostní železnice spojující Hongkong s pevninskou Čínou stál 11 miliard dolarů (239 miliard Kč). Cestující si spoj, který je v cílové stanici za necelých 20 minut, pochvalují. "Z desetibodové stupnice bych dal devět bodů," uvedl desetiletý Ng Kwan Lap, který cestoval ve vlaku se svými rodiči. Jak dodal, "vlak je skvělý" a zvýšení rychlosti na 200 kilometrů za hodinu proběhlo naprosto hladce.

zdroj: YouTube

V jedné části moderního hongkongského nádraží teď mají svá pracoviště čínští imigrační úředníci, kteří se řídí čínskými zákony. Agentura Reuters poznamenala, že tento bezprecedentní krok mnozí kritizovali kvůli tomu, že tak podle nich bude narušena dosavadní autonomie města.

Hongkong je bývalá britská kolonie, jež se vrátila pod správu Pekingu v roce 1997, má status zvláštní administrativní oblasti a v duchu principu jedna země, dva systémy požívá určité autonomie. Občané se mohou svobodně vyjadřovat a na rozdíl od lidí z kontinentální Číny také protestovat. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje. To mobilizuje zejména mladé aktivisty, kteří požadují vyšší míru autonomie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exkluzivně: Indové lžou, česká oběť sekty z Nepálu se domů vrátila úplně…

18.03.2019 16:00 Aktualizováno Řada indických médií zveřejnila v minulém týdnu příběh Češky, kterou mučila náboženská sekta z…

Papež se setká s čínským prezidentem? Vatikán nevylučuje historické jednání

18.03.2019 14:16 Papež František je ochoten se setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem u příležitosti jeho…

Povodně devastují indonéskou provincii Papua. 80 mrtvých, desítky…

18.03.2019 12:43 Počet obětí záplav a sesuvů půdy v nejvýchodnější indonéské provincii Papua už dosáhl téměř 80 a…

Poprvé od masakru v mešitách zasedla novozélandská vláda, chystá přísnější…

18.03.2019 10:16 Aktualizováno Novozélandská vláda představí do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Kabinet premiérky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama