Hitler jako celebrita? Pojmenovali po něm zmrzlinu, studenti managementu se učí o jeho vůdcovských schopnostech

Od hrnků na kávu, podložek pod myš, zmrzliny až po umělecká díla - to vše s motivem Adolfa Hitlera je v Indii bestsellerem, píše The Times of India.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Adolf Hitler

Minulý měsíc nakladatelství v Novém Dillí vydalo knížku pro děti s názvem Velký vůdce s obrázkem Adolfa Hitlera na obálce. Lídr strany BJP v Západním Bengálsku v Indii, prasynovec indického radikálně nacionalistického politika Subháše Čandra Bóse, Chandra Kumar Bóse, nedávno srovnával nacistického vůdce s jedním z hlavním bývalých představitelů Indického národního kongresu Džaváharlálem Néhrú.

K tomuto srovnání řekl: „Ano, Hitler byl nacionalista, jehož cílem bylo si podrobit Evropu. Ale on nikdy nezradil svůj národ. Néhrú se chtěl posadit na trůn bez boje. Ve zkratce Néhrú je zrádcem svého národa.“

Hitler je ve většině světa vnímám jako monstrum. Bývá označován za symbol temného období lidských dějin. V Indii je však vnímám diametrálně odlišně. Ve skutečnosti ho Indové považují za velkého vůdce. Hitlerův Mein Kampf je v Indii bestsellerem. Studenti managementu se v Indii učí o Hitlerových vůdcovských schopnostech.

Značka jedné zmrzliny na severu Indie nese jméno Hitler. Jméno po něm nesly také kavárny v Bombaji nebo jeden řetězec obchodů s oblečením, kvůli společenskému nátlaku byly později přejmenovány. Loga s Hitlerem v Indii prodávají, ať už se jedná o hrnky, plakáty, helmy na motorku, trička, obaly na iPhony či třeba šperky.

Značky, které užívají loga s Hitlerem říkají: „My jsme pouze platforma, sami nic nevytváříme. Nevznášíme ani žádné moralistické poznámky, ale chápeme, že se jedná o velmi kontroverzní věc. Nebude však nikomu diktovat, co má tvořit.“

Vlastník firmy Hitler Locks Enterprise se domnívá, že osoba Hitlera je skvělo značkou. Jeho jméno se velmi dobře prodává. Na otázku, jestli si je vědom všech Hitlerových zločinů říká: „Jistě, ale my nemáme nic společného s těmito zločiny.“

V mnoha zemích je využívání nacistické symboliky trestné. V Indii je Hitler fascinující osobou. Historici tento fenomén přisuzují fyzickému i emočnímu nepropojení se Indie s hrůzami druhé světové války. Indové nemají moc ponětí o holokaustu a jiných nacistických zvěrstvech.

Po desetiletí Indové používali jméno Hitlera v mnoha pejorativních významech. Například striktním učitelům, šéfům nebo otcům, říkali Hitler. V romantických seriálech říkají muži svým ženám laškovně jsi jako Hitler. Striktním ženám se říká Hitler Didi. Všechny tyto interpretace udělaly s Hitlera v Indii celebritu.

Profesor Anirudh Deshpande z univerzity v Novém Dillí varuje, že toto chování nemusí být neškodné. Říká: „Indové jsou fascinováni nacismem už od 30. let 20. století. Speciálně příslušníci indické vyšší kasty, kteří věří, že jsou árijskými bratranci Němců. Antisemitismus propagovaný v Německu za druhé světové války byl v Indii přejat jako proti muslimské a proti křesťanské chování. Nespokojení lidé s nižším vzděláním pak mají tendence inklinovat k takovýmto myšlenkám.“

Profesor však zároveň dodává, že většina lidí, kteří v Indii nakupují předměty s motivem Hitlera nemá ani ponětí o tom, co byl holokaust.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severokorejští špioni řádili v Evropě? Itálie vyšetřuje únos dcery…

20.02.2019 21:23 Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru…

Trump zamíří do Japonska, jako první zahraniční státník se setká s novým…

20.02.2019 16:59 Americký prezident Donald Trump pravděpodobně vykoná koncem května státní návštěvu Japonska,…

V Hanoji vypuklo šílenství, lidé se nechávají stříhat na Trumpa a Kima

20.02.2019 13:17 Vietnamskou metropoli Hanoj zachvátilo před schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa a…

Ve Venezuele vypukne "hudební bitva", u hranic s Kolumbií bude horko

20.02.2019 11:56 Dění ve Venezuele se soustředí k její hranici s Kolumbií, kde vrcholí přípravy na páteční "hudební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama