Saúdská Arábie opět popřela obvinění z vraždy novináře Chášakdžího

Saúdská Arábie opět popřela obvinění z vraždy saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášakdžího. Saúdskoarabský ministr vnitra Abdal Azíz bin Saúd bin Najíf řekl oficiální saúdskoarabské tiskové agentuře SPA, že obvinění z objednání vraždy jsou lži zaměřené proti vládě.

Přidejte svůj názor

Džamál Chášakdží (novinář)

Chášakdží vstoupil do budovy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Podle představitelů Saúdské Arábie z konzulátu krátce poté odešel. Podle tureckých činitelů a novinářovy snoubenky, která čekala venku, ale z konzulátu již nevyšel, napsala agentura Reuters.

Podle amerického listu The Washington Post, pro nějž Chášakdží psal, má Turecko k dispozici audiozáznam, který dokazuje, že novinář byl na konzulátu v Istanbulu zavražděn. Turecko od začátku vznáší podezření o vraždě, Rijád to ale popírá a trvá na tom, že novinář z budovy odešel. Saúdská Arábie podle mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požádala, aby se mohla podílet na vyšetřování, na což Turecko přistoupilo. V Turecku je tak nyní saúdskoarabská delegace, která jedná s tureckou prokuraturou.

Provládní turecký list Daily Sabah dnes napsal, že nahrávka z Chášakdžího chytrých hodinek Apple Watch naznačuje, že byl mučen a zabit. "Momenty, kdy byl Chášakdží vyslýchán, mučen a zavražděn, byly nahrány do paměti Apple Watch," uvedl deník s odkazem na důvěryhodné zdroje z tajných služeb.

Hodinky, které měl novinář při vstupu na úřad na ruce, byly propojeny s jeho telefonem iPhone, který nechal u své přítelkyně. Saúdskoarabští agenti, kteří Chášakdžího zabili, si spuštěného nahrávání na hodinkách všimli až po vraždě, napsal Daily Sabah s tím, že pak použili jeho prst k odemčení zařízení a k vymazání části dat. Nevymazali ale podle deníku vše a záznamy nakonec turecké úřady v telefonu našly.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stojí za útokem na české vojáky konspirační teorie? Případu si všímají i…

23.10.2018 22:42 Aktualizováno Pondělní útok na české vojáky operace Rozhodná podpora (Resolute Support), mise NATO v Afghánistánu…

Islamisté propustili japonského novináře, v zajetí ho drželi tři roky

23.10.2018 17:23 Po třech letech byl propuštěn japonský novinář Džumpei Jasuda, který byl zajat v Sýrii. Nyní je v…

Zeman počtvrté letí do Číny. V Šanghaji se setká s prezidentem Si

23.10.2018 15:58 Prezident Miloš Zeman se na začátku listopadu v Šanghaji setká se svým čínským protějškem Si Ťin…

V Číně otevřeli nejdelší most na světě vedoucí přes moře. Vydrží…

23.10.2018 10:25 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching dnes oficiálně otevřel 55 kilometrů dlouhý most spojující čínská…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama