Vědci vyvinuli písmo, které pomáhá učení

Australští vědci uvádějí, že vytvořili nový nástroj, který může studentům pomoci napěchovat si do hlavy učivo před zkouškami. Nejde přitom o žádnou technologicky vyspělou pomůcku, ale "obyčejné" písmo v podobě, která má pomáhat zapamatovat si informace, napsal zpravodajský server The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Australští vědci vyvinuli písmo, které pomáhá učení

K vývoji nového druhu písma se spojila specializovaná laboratoř melbournské Univerzity RMIT a designová škola. Výsledkem je "Sans Forgetica" - písmo využívající psychologické a designové teorie pomáhající schopnosti zapamatovat si a udržet informace.

Do studie účinku nového druhu písma se zapojilo zhruba 400 vysokoškoláků. Výsledky sice nejsou nijak ohromující, ale přece jen si ti, kdo studovali z textů zapsaných písmem Sans Forgetica, zapamatovali 57 procent, zatímco těm, kdo četli běžný Arial, uvízlo v hlavě 50 procent.

Podle vysokoškolského učitele typografie Stephena Banhama má nový druh písma nezvyklý sklon o sedm stupňů doleva a mezery v každém písmenu. "Mozek se přirozeně snaží tyto tvary doplnit. Díky tomu zpomalí čtení a aktivuje paměť," řekl Banham listu The Guardian.

Sans Forgetica (0:45) | zdroj: YouTube


Podle Janneke Blijlevensové, která přednáší marketing, je design písma postaven na "konceptu žádoucí obtížnosti".

"Když se chceme něco naučit a zapamatovat si to, je dobré přidat k procesu učení trochu překážek, protože když je něco příliš snadné, nevytvoří to žádnou paměťovou stopu," uvedla. "Ovšem když je to příliš těžké, také to žádnou stopu v paměti nezanechá. Proto je třeba hledat onu zlatou střední cestu," dodala.

Tento druh písma vznikl primárně pro studenty připravující se na závěrečné zkoušky, ale mohl by se rovněž využívat jako pomůcka při studiu cizích jazyků, anebo pro starší osoby potýkající se s úbytkem paměti.

Banham, který už vytvořil asi 20 různých druhů písma, uvádí, že Sans Forgetica by bylo nejlepší využívat na kratší texty. "Rozhodně byste v něm nechtěli číst román. Z toho byste nejspíš měli pěknou bolest hlavy," dodal Banham.

Vývoj nového druhu písma trval asi šest měsíců a testovaly se tři různé verze. Písmo Sans Forgetica je dostupné k volnému stažení jako font a rozšíření prohlížeče Chrome na adrese sansforgetica.rmit.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stojí za útokem na české vojáky konspirační teorie? Případu si všímají i…

23.10.2018 22:42 Aktualizováno Pondělní útok na české vojáky operace Rozhodná podpora (Resolute Support), mise NATO v Afghánistánu…

Islamisté propustili japonského novináře, v zajetí ho drželi tři roky

23.10.2018 17:23 Po třech letech byl propuštěn japonský novinář Džumpei Jasuda, který byl zajat v Sýrii. Nyní je v…

Zeman počtvrté letí do Číny. V Šanghaji se setká s prezidentem Si

23.10.2018 15:58 Prezident Miloš Zeman se na začátku listopadu v Šanghaji setká se svým čínským protějškem Si Ťin…

V Číně otevřeli nejdelší most na světě vedoucí přes moře. Vydrží…

23.10.2018 10:25 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching dnes oficiálně otevřel 55 kilometrů dlouhý most spojující čínská…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama