Austrálie zvažuje přesun ambasády do Jeruzaléma. Předvolební trik, hromuje opozice

Australský premiér Scott Morrison zvažuje přesunutí australské ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Austrálie by se tím po Spojených státech stala další zemí uznávající za metropoli židovského státu město, na které si vedle Izraelců činí nárok i Palestinci. Podle australské opozice je plán motivován pouze snahou vládní strany uspět v klíčových doplňovacích parlamentních volbách v obvodu se silnou židovskou menšinou.

Chrámová hora (hebrejsky הַר הַבַּיִת‎‎ Har ha-bajit, Chrámová hora, arabsky الحرم القدسي الشريف‎‎, al-Haram al-qudsí aš-šaríf, Vznešená svatyně), někdy uváděná též jako hora Moria (hebrejsky הר המוריה‎‎), je plošina o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku o rozměrech 313 m (severní strana), 470 m (východní strana), 280 m (jižní strana) a 485 m (západní strana), nacházející se v jeruzalémském Starém Městě. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek židovského Chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb, autor: Godot13
doporučujeme

Morrison prohlásil, že Austrálie nadále považuje za nejlepší řešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvoření dvou samostatných států, avšak v otázce statusu Jeruzaléma připustil změnu přístupu australské vlády.

"Pokud někdo předloží smysluplné návrhy, které jsou v souladu s našimi politickými postoji a v tomto případě se snahou o řešení v podobě dvou států, měla by jim Austrálie být otevřená a já i naše vláda tomu otevřeni jsme," uvedl Morrison podle agentury AP.

Onen návrh podle něho přinesl bývalý velvyslanec v Izraeli Dave Sharma, který kandiduje v doplňovacích volbách, jež rozhodnou o parlamentním náhradníkovi za expremiéra Malcolma Turnbulla sesazeného v létě opozicí ve vlastní Liberální straně vedenou právě Morrisonem. Pokud by křeslo získala labouristická opozice, přišla by vláda o křehkou parlamentní většinu jediného hlasu.

"Zahraniční politika a australské národní zájmy jsou příliš důležité, než aby si s nimi někdo mohl zahrávat tímto způsobem," kritizovala Morrisonův plán opoziční poslankyně Penny Wongová.

Americký prezident Donald Trump uznal koncem loňského roku Jeruzalém za hlavní město Izraele. Židovský stát východní část města obsadil za války v roce 1967 a později celý Jeruzalém sjednotil a označil za své hlavní město. Většina světa ale toto rozhodnutí neuznává. Kromě USA rozhodla o přesunu ambasády do Jeruzaléma Guatemala nebo Paraguay, která však po obměně vlády vzala svůj krok zpět.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

09.08.2020 00:01 NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází…

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama