Austrálie zvažuje přesun ambasády do Jeruzaléma. Předvolební trik, hromuje opozice

Australský premiér Scott Morrison zvažuje přesunutí australské ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Austrálie by se tím po Spojených státech stala další zemí uznávající za metropoli židovského státu město, na které si vedle Izraelců činí nárok i Palestinci. Podle australské opozice je plán motivován pouze snahou vládní strany uspět v klíčových doplňovacích parlamentních volbách v obvodu se silnou židovskou menšinou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Chrámová hora (hebrejsky הַר הַבַּיִת‎‎ Har ha-bajit, Chrámová hora, arabsky الحرم القدسي الشريف‎‎, al-Haram al-qudsí aš-šaríf, Vznešená svatyně), někdy uváděná též jako hora Moria (hebrejsky הר המוריה‎‎), je plošina o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku o rozměrech 313 m (severní strana), 470 m (východní strana), 280 m (jižní strana) a 485 m (západní strana), nacházející se v jeruzalémském Starém Městě. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek židovského Chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb, autor: Godot13
doporučujeme

Morrison prohlásil, že Austrálie nadále považuje za nejlepší řešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvoření dvou samostatných států, avšak v otázce statusu Jeruzaléma připustil změnu přístupu australské vlády.

"Pokud někdo předloží smysluplné návrhy, které jsou v souladu s našimi politickými postoji a v tomto případě se snahou o řešení v podobě dvou států, měla by jim Austrálie být otevřená a já i naše vláda tomu otevřeni jsme," uvedl Morrison podle agentury AP.

Onen návrh podle něho přinesl bývalý velvyslanec v Izraeli Dave Sharma, který kandiduje v doplňovacích volbách, jež rozhodnou o parlamentním náhradníkovi za expremiéra Malcolma Turnbulla sesazeného v létě opozicí ve vlastní Liberální straně vedenou právě Morrisonem. Pokud by křeslo získala labouristická opozice, přišla by vláda o křehkou parlamentní většinu jediného hlasu.

"Zahraniční politika a australské národní zájmy jsou příliš důležité, než aby si s nimi někdo mohl zahrávat tímto způsobem," kritizovala Morrisonův plán opoziční poslankyně Penny Wongová.

Americký prezident Donald Trump uznal koncem loňského roku Jeruzalém za hlavní město Izraele. Židovský stát východní část města obsadil za války v roce 1967 a později celý Jeruzalém sjednotil a označil za své hlavní město. Většina světa ale toto rozhodnutí neuznává. Kromě USA rozhodla o přesunu ambasády do Jeruzaléma Guatemala nebo Paraguay, která však po obměně vlády vzala svůj krok zpět.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žhář zapálil filmové studio v Japonsku. Mnoho mrtvých a zraněných

18.07.2019 08:38 Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském…

Povodně v jižní Asii strhávají domy i s lidmi. 270 mrtvých, desítky tisíc…

17.07.2019 19:25 Nejméně 270 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Na pobřeží Austrálie nalezen vzkaz v láhvi z roku 1969, hledá se autor

17.07.2019 12:30 Australský otec a syn hledají autora 50 let starého vzkazu v láhvi, který našli na jižním pobřeží…

Obávaný džihádista Saíd znovu zatčen, je spojován s masakrem v Bombaji

17.07.2019 11:12 Pákistánské úřady znovu zatkly pákistánského islámského duchovního Háfize Saída, který je spojován…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama