Facebook jako nástroj genocidy muslimů? Padlo překvapivé obvinění

NÁZOR – Barmská armáda využívá sociální síť Facebook jako nástroj pro etnické čistky, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm poukazuje, že v Barmě je Facebook více než jen sociální síť a pro mnoho obyvatel země tento web představuje celý internet.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlický tábor Rohingů v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)

Facebook selhal

Ve chvíli, kdy barmská armáda začala využívat Facebook k vedení kampaně proti muslimské menšině, neexistovaly žádné zábrany, které by zastavily šíření její nenávisti, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že zasáhnout mohl pouze samotný Facebook.

Pochmurná realita v Barmě, z níž již uteklo více než 700 tisíc příslušníků rohingské menšiny, ukazuje, že Facebook selhal,“ píše washingtonský server. Dodává, že děsivý příběh o tom, jak se sociální síť změnila v nástroj etnického čištění, přinesl minulý týden jiný americký deník, New York Times.

V rámci řízené kampaně vystupovali příslušníci barmské armády na Facebooku jako celebrity, ať již váleční veteráni či královny krásy, aby zesilovali napětí mezi barmskými buddhisty a muslimskými Rohingy, připomíná editorial. Doplňuje, že vojáci ve svých příspěvcích naznačovali, že armáda představuje jedinou hráz proti teroristickým útokům vraždících islamistů.

V Barmě používá internet 18 milionů lidí, přičemž profily, které Facebook po reportáži New York Times odstranil, sledovalo 1,35 milionu uživatelů a dalších 12 milionů sledovalo profily, které Facebook smazal již v srpnu, poukazuje Washington Post. Kritizuje, že Facebook příliš dlouho proti uvedeným projevům nenávisti nevystupoval.

Kampaň barmské armády začala zhruba před pěti lety, avšak až do nedávna Facebook reagoval pouze na jednotlivé případy ohlášení nenávistných projevů, vysvětluje americký deník. Dodává, že v roce 2013 jen trojice z kontrolorů obsahu Facebooku ovládala barmštinu, zatímco nyní jich je šest desítek a do konce roku má jejich počet překonat stovku.

Renomovaný deník připouští, že Facebook nyní zformoval tým zaměřený na Barmu, který má posuzovat případné porušování lidských práv, a přislíbil posílit umělou inteligenci pro identifikaci porušování pravidel a usměrňování hlášení těchto porušení. „To jsou pozitivní kroky, ale Facebook musí učinit víc, aby zabránil další genocidě v 21. století,“ apeluje editorial.

Investice do bezpečnosti jsou nutností

Barma přitom není jedinou zemí, kde má Facebook monstrózní vliv a kde ho lze využít k prohlubování kulturního napětí, varuje prestižní server. Vysvětluje, že ti, kteří chtějí mobilizovat obyvatelstvo proti konkrétní skupině lidí, již nepotřebují tištěné noviny, rádiové vysílání či specifické webové stránky – ty poskytuje Facebook a každý může jeho prostřednictvím šířit své poselství.

Při vypořádávání se s touto realitou musí Facebook proaktivně monitorovat svůj dopad v zemích, kde má největší vliv, a vytvářet týmy pro citlivé oblasti, které ovládají místní jazyk a dokážou vyhledávat chování, které upozorňuje na hrozící genocidu, doporučuje Washington Post. Domnívá se, že softwaroví inženýři by rovněž měli více spolupracovat s občanskou společností při identifikaci a odstraňování technických chyb, například v systému hlášení závadného obsahu.

A Facebook se musí zaměřit na závadné uživatele stejně jako na závadný obsah,“ pokračuje americký deník. Připomíná, že společnost nedávno aktualizovala svou politiku vůči dezinformacím, které mohou přispět k násilí, a měla by podobně upravit své směrnice proti „nebezpečným osobám“, mezi ně spadají politici i další lidé propagující etnické čistky, a bez prodlení odstraňovat jejich účty.

Facebook vždy chtěl propojit svět skrze bezplatné datové služby mobilních operátorů v rozvojových zemích, což vedlo k tomu, že většina internetového připojení v určitých částech světa probíhá přes jeho platformu, konstatuje Washington Post. Dodává, že pokud Facebook chce, aby tito lidé investovali do jeho služeb, musí sám investovat do jejich bezpečnosti.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výměna v čele Kazachstánu: Prezidentského úřadu se ujal Tokajev

20.03.2019 08:15 Prezidentského úřadu v Kazachstánu se dnes po demisi dlouholeté hlavy země Nursultana Nazarbajeva…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

"Co je moc, to je moc." Sociální sítě musejí zasáhnout, zní z Británie

20.03.2019 00:01 Otázka pro politiky a vlivné technologické společnosti zní, co lze učinit, aby se snížila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama