Drsná válka političek v Bangladéši. Soud zdvojnásobil expremiérce trest

Soud v Bangladéši dnes na deset let zdvojnásobil trest pro bývalou premiérku a čelní představitelku opozice Bégam Chálidu Zijáovou za zpronevěru peněz určených na charitu. S odvoláním na právníky to napsala agentura Reuters, aniž by verdikt podrobněji vysvětlila. Rozhodnutí prý definitivně vylučuje kandidaturu 73leté Zijáová v prosincových volbách.

Věznice
doporučujeme

Nejvyšší soud zpřísnil trest, který původně místní justice vyměřila v únoru za zpronevěru 21 milionů bangladéšských tak (5,2 milionu Kč) pocházejících ze zahraničních dotací a určených na sirotčinec.

Předsedkyně opoziční Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) Zijáová byla navíc v pondělí uznána vinnou v dalším případu zpronevěry peněz určených pro charitativní organizace v době její vlády v letech 2001 až 2006. Tento proces vyústil v sedmiletý trest, přičemž oba tresty budou vykonány souběžně.

"Nyní již není žádná šance, aby šéfka BNP kandidovala v nadcházejících volbách," řekl Reuters právník zastupující stát. Zijáová byla v únoru odsouzena společně se svým synem a spolupracovníky. Bývalá premiérka jakékoli protiprávní jednání odmítá a má za to, že procesy jsou motivovány snahou odstranit ji a její rodinu z politické scény. Zijáová kromě toho čelí více než 30 dalším obviněním.

Bangladéšské politice již dvě desetiletí dominuje ostré soupeření mezi Zijáovou a stávající předsedkyní vlády Šajch Hasínou Vadžídovou. Obě ženy blízké bývalým státníkům se v posledních 20 letech střídaly na postu předsedy vlády. Vadžídová je dcera zavražděného vůdce hnutí za nezávislost Bangladéše na Pákistánu a prvního bangladéšského prezidenta Mudžíbura Rahmána. Zijáová měla za manžela exprezidenta Zijáura Rahmána, který byl rovněž zavražděn.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naděje na mír je u konce? Analytik popsal, co se děje na Korejském…

27.09.2020 00:01 NÁZOR - Zdálo se, že vztahy mezi dvěma korejskými státy se letos již nemohou zhoršit, uvádí Daniel…

Indie poskytne své kapacity na výrobu vakcín celému lidstvu

26.09.2020 20:39 Aktualizováno Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému…

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama