Drsná válka političek v Bangladéši. Soud zdvojnásobil expremiérce trest

Soud v Bangladéši dnes na deset let zdvojnásobil trest pro bývalou premiérku a čelní představitelku opozice Bégam Chálidu Zijáovou za zpronevěru peněz určených na charitu. S odvoláním na právníky to napsala agentura Reuters, aniž by verdikt podrobněji vysvětlila. Rozhodnutí prý definitivně vylučuje kandidaturu 73leté Zijáová v prosincových volbách.

Přidejte svůj názor

Věznice
doporučujeme

Nejvyšší soud zpřísnil trest, který původně místní justice vyměřila v únoru za zpronevěru 21 milionů bangladéšských tak (5,2 milionu Kč) pocházejících ze zahraničních dotací a určených na sirotčinec.

Předsedkyně opoziční Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) Zijáová byla navíc v pondělí uznána vinnou v dalším případu zpronevěry peněz určených pro charitativní organizace v době její vlády v letech 2001 až 2006. Tento proces vyústil v sedmiletý trest, přičemž oba tresty budou vykonány souběžně.

"Nyní již není žádná šance, aby šéfka BNP kandidovala v nadcházejících volbách," řekl Reuters právník zastupující stát. Zijáová byla v únoru odsouzena společně se svým synem a spolupracovníky. Bývalá premiérka jakékoli protiprávní jednání odmítá a má za to, že procesy jsou motivovány snahou odstranit ji a její rodinu z politické scény. Zijáová kromě toho čelí více než 30 dalším obviněním.

Bangladéšské politice již dvě desetiletí dominuje ostré soupeření mezi Zijáovou a stávající předsedkyní vlády Šajch Hasínou Vadžídovou. Obě ženy blízké bývalým státníkům se v posledních 20 letech střídaly na postu předsedy vlády. Vadžídová je dcera zavražděného vůdce hnutí za nezávislost Bangladéše na Pákistánu a prvního bangladéšského prezidenta Mudžíbura Rahmána. Zijáová měla za manžela exprezidenta Zijáura Rahmána, který byl rovněž zavražděn.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Hongkongu: Vodní děla a zápalné lahve, několik zraněných je ve…

16.09.2019 13:17 Nejméně 18 lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi…

Zpráva tajných služeb: Kdo stál za hackerským útokem na australský…

16.09.2019 09:30 Čína stála za hackerským útokem na australský parlament a tři největší politické strany před…

Pojede Trump do Pchjong-jangu? Diktátor Kim mu poslal dopis s pozváním

16.09.2019 07:21 Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na…

Demonstranti v Hongkongu žádají podporu Británie

15.09.2019 09:48 Stovky lidí dnes demonstrují před britským konzulátem v Hongkongu. Požadují, aby Británie jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama