Kauza pákistánské křesťanky graduje. Policie zatýká rozzuřené muslimy, manžel Bibiové žádá svět o pomoc

Pákistánská policie zadržela přes 150 lidí kvůli násilí při demonstracích, jimiž tento týden islamisté protestovali proti osvobozujícímu verdiktu nad křesťankou Asiou Bibiovou. Ta byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku proroka Mohameda a ve středu ji nejvyšší soud zprostil viny. To ale vyvolalo několikadenní protesty, které skončily až poté, co vláda slíbila, že Bibiovou zatím z vězení nepropustí. Manžel Bibiové Ašik Masíh o víkendu požádal o pomoc Británii, USA a Kanadu, uvedl server BBC.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Korán
doporučujeme

Policie podle agentury AP zadržela přes 150 lidí kvůli žhářství, vandalismu a násilí. Toho se podle úřadů dopustili při demonstracích za trest smrti pro Bibiovou. Účastníci protestů požadují i smrt tří soudců, kteří křesťanku osvobodili. Během tří dnů islamisté blokovali v Pákistánu i řadu silnic, včetně hlavních tras do metropole Islámábádu.

Manžel Bibiové požádal nyní o pomoc Británii, Spojené státy a Kanadu. Právní zástupce Bibiové v obavách o život už z Pákistánu uprchl. Bibiové nabídlo několik zemí azyl, mimo jiné Francie či Španělsko. Žena ale zatím zůstává ve vězení. Jeden z místních duchovních, který v roce 2009 obvinil Bibiovou z rouhání, se ve čtvrtek obrátil na nejvyšší soud s žádostí, aby osvobozující verdikt zvrátil. Podle AP není pravděpodobné, že tak soud učiní, přezkoumání případů se ale často táhne roky.

zdroj: YouTube

Manžel Bibiové, který se v říjnu vrátil s dětmi z Británie, aby mohl ženu přivítat, o víkendu ve vzkazu na videu prohlásil, že se bojí o život rodiny. "Žádám premiérku Spojeného království (Theresu Mayovou), aby nám pomohla, a pokud to bude možné, aby nám poskytla svobodu," řekl Masíh. Stejnou žádost adresoval i představitelům Kanady a USA.

Masíh v dřívějším rozhovoru novinářům řekl, že je vystrašený z toho, že pákistánské úřady uzavřely dohodu s islamistickou stranou Tehríke Labajk (TLP), která protesty proti verdiktu rozpoutala. V rámci ujednání nebude smět Bibiová opustit zemi a vláda nebude bránit odpůrcům osvobozujícího verdiktu, aby rozsudek právně napadli.

Bibiová byla v roce 2010 odsouzena k absolutnímu trestu za urážku proroka Mohameda. Rodina Bibiové i její právníci tvrdí, že nikdy proroka Mohameda neurazila. Pákistánský nejvyšší soud ji ve středu zprostil viny s tím, že důkazní materiál byl vágní.

Aktivisté bojující za lidská práva kritizují udělování trestu smrti v Pákistánu i zákon o rouhání. Podle nich zákon zneužívají náboženští extremisté, ale i obyčejní Pákistánci k vyřizování osobních účtů.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko sterilizovalo desítky tisíc lidí, nechtělo "podřadné potomky".…

24.04.2019 15:33 Japonští zákonodárci dnes schválili zákon, na jehož základě mohou požádat o odškodnění desítky…

loading...

Česká policie nabídla pomoc Srí Lance: Experti pomohou s identifikací…

24.04.2019 14:59 Česká policie nabídla pomoc Srí Lance po nedělních teroristických útocích, které si vyžádaly 359…

Pád Kimova generála. Hlavní vyjednávač KLDR s USA byl nečekaně odvolán

24.04.2019 13:40 Jeden z nejvyšších severokorejských představitelů Kim Jong-čchol, který měl v Pchjongjangu na…

V Číně oficiálně zatkli bývalého šéfa Interpolu. Dostane Meng doživotí?

24.04.2019 13:34 Čínské úřady dnes oznámily, že oficiálně zatkly bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama