Perzekuce muslimů? Čína se musí zodpovídat, volají ochránci lidských práv

Členské státy OSN musejí vyvinout na Čínu tlak, aby se země zodpovídala z porušování lidských práv, včetně zadržování milionu muslimských Ujgurů v západní provincii Sin-ťiang. Podle dnešní zprávy agentury Reuters to požadovali aktivisté na fóru o Číně, které se konalo v pátek v Ženevě. Rada OSN pro lidská práva se bude zabývat zprávou o stavu lidských práv v Číně na zasedání v úterý, což bude poprvé od roku 2013. Přezkum se má zaměřit na zacházení s etnickými menšinami, zejména ujgurskou a tibetskou.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ilustrační foto

Čína tvrdí, že provincie Sin-ťiang čelí hrozbě islamistických bojovníků a separatistů. Popírá zprávy, že jsou lidé drženi v tajných převýchovných táborech. Podle Reuters však někteří úředníci nedávno sdělili, že někteří občané, kteří mají na svědomí drobné přestupky byli vysláni do odborných středisek za účelem pracovních příležitostí.

"Za posledních pět let se situace v oblasti lidských práv v Číně obecně zhoršuje, nepředstavitelné zhoršení situace nastalo zejména ve Východním Turkestánu (Sin-ťiang) a Tibetu," uvedl prezident mnichovského Světového ujgurského kongresu Dolkun Isa. "Proto očekáváme, že státy budou mluvit hlasitě a pevně," řekl agentuře Reuters.

Výkonná ředitelka organizace Human Rights in China (HRIC) Sharon Homová prohlásila, že zadržení více než milionu etnických Ujgurů pro mezinárodní společenství znamená bod zlomu. "Rada pro lidská práva musí čínské vládě vyslat jednoznačný vzkaz, že její systematické represe v Ujgurské autonomní oblasti, včetně svévolného zadržení až jednoho milionu lidí, musí skončit," řekl Patrick Poon z Amnesty International.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrat na Korejském poloostrově? Ve Washingtonu sílí obavy

22.01.2019 12:22 Rozhovory mezi Spojenými státy a Severní Koreou již dlouhé měsíce stojí na místě, připomíná…

Kim balamutí svět? Satelit odhalil utajovanou raketovou základnu v KLDR

22.01.2019 10:19 Aktualizováno Odborníci odhalili severokorejskou raketou základnu, jejíž existenci režim nikdy nepřiznal. V…

Indonésii zasáhla série zemětřesení

22.01.2019 07:48 Indonésii dnes zasáhla série zemětřesení, z nichž to nejsilnější dosáhlo 6,4 stupně. Informovala o…

V Pákistánu narazil autobus do kamionu, uhořelo 24 lidí

21.01.2019 21:52 Nejméně 24 lidí dnes zemřelo při požáru autobusu, který se v provincii Balúčistán na jihozápadě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama