Proč Japonci nosí roušky? Smog za tím nehledejte, důvod je mnohem bizarnější

V Evropě a Americe máme chirurgické roušky spojené především s lékaři a nemocničním prostředí. V Japonsku je ale lidé běžně nosí na ulicích, do klubů, do práce i do kina. Díky vysokému technologickému a průmyslovému pokroku by nejednoho z nás napadlo, že za tím stojí především ochrana před smogem, který je v Asii strašákem číslo jedna, nic ale nemůže být dál od pravdy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Roušky v Japonsku? Naprosto běžné

Zvyk nosit roušku na ulici se v Japonsku rozvinul na počátku 20. století, kdy pandemie chřipky zabila ve světě až 40 milionů lidí. Lidé tehdy nosili roušky, aby se chránili před možnou nákazou.

Shodou okolností v té době, ve dvacátých letech, zasáhlo Japonsko ohromné zemětřesení, které zabilo přes 100 tisíc lidí a zdevastovalo největší japonská města. Prach, který zkázonosné otřesy vyvrhly do vzduchu, se v ovzduší držel několik týdnů a jen ujistil Japonce v tom, že rouška se stala životně nezbytnou součástí.

O deset let později řádila další epidemie chřipky, Japonci na ni už ale byli připraveni. Rouška se stala nedílnou součástí jejich šatníku a málokdo bez ní opustil domov. V té době ale netušili, že rouška ve skutečnosti neposkytuje před respiračním onemocněním téměř žádnou ochranu. Má spíš za cíl zajistit, aby dotyčný člověk nenakazil jiné. Ostatně ani lékaři ji nenosí jako ochranu před pacienty, ale aby pacienty chránili před jejich nemocemi.

V Japonsku ale byl tento zvyk už tak silně zakořeněný, že vydržel dodnes. Japonci zkrátka roušky milují a navlékají si je při každé příležitosti. Na jejich výrobu se specializuje řada firem a rok od roku je vylepšují. Některé mají díry na dýchání nosem, jiné jsou speciálně uzpůsobeny tak, aby je mohli nosit lidé s brýlemi, další nerozmazávají makeup.

Typů roušek je na trhu požehnaně a svou původní funkci plní jen málokteré z nich. Vynikají řadu rozličných barev a vzorů, kopírují módní trendy, a najdete na nich od Pokémonů přes obří roboty. Roušky zkrátka letí a neexistuje Japonec, který by doma nějakou neměl.

I přes módní pobláznění ale Japonci stále respektují jejich původní účel. S přibývajícím množstvím alergiků chrání před pylem a prachem a demonstrují ohleduplnost vůči ostatním lidem. Podle sociologa Kyla Clevelanda z tokijské Temple University jsou totiž posedlí zdravím a jejich prioritou je nenakazit nikoho dalšího.

V posledních letech ale roušky plní i další účel. Lidem totiž poskytují jakousi sociální ochranu. Zeď, která je vnitřně uklidňuje a brání před vnějším světem. Japonsko dlouhodobě trápí počet lidí, kteří se uzavírají do sebe. Sex je stále vzácnější a dětí se rodí stále méně. Stále víc Japonců si udržuje odstup od společnosti a roušky jim v tom pomáhají.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste těhotná, řekli lékaři ženě. Za pár týdnů zjistili, že to co má v…

13.11.2018 16:44 Lauren Knowlesová z australského Perthu se od lékařů dozvěděla, že je těhotná a čeká děťátko.…

Masakr v Melbourne: Muž, který najel do davu, usvědčen z šesti vražd.…

13.11.2018 08:18 Z vraždy šesti lidí shledal dnes soud vinným 28letého Australana, který v loni v lednu vjel do davu…

Bilance vojenských operací za posledních 20 let je tristní. Neviňme za to…

13.11.2018 07:00 Komentář Petra Šulky – Za posledních dvacet let provedl Západ velké množství operací proti…

Vojenský střet USA a Číny? Pravděpodobnější než by bylo příjemné, varuje…

13.11.2018 00:01 V době, kdy obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem nevykazuje známky ústupu a čínská politika…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama