Další Tibeťan se upálil na protest proti Číně. Před činem poslal vzkaz dalajlamovi

Další Tibeťan se upálil na protest proti Číně, oznámila skupina Mezinárodní kampaň za Tibet se sídlem ve Washingtonu. Muž přitom vyzval k návratu duchovního vůdce dalajlamy do vlasti, informovala dnes s odkazem na lidskoprávní organizaci agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čína
doporučujeme

Mezinárodní kampaň za Tibet uvedla, že 23letý Tibeťan Dorbe se upálil v neděli v okrese Ngawa, což je region tradičně osídlený Tibeťany v provincii S'-čchuan. Organizace sdělila, že před svým činem Dorbe popřál dalajlamovi dlouhý život. Mnoho Tibeťanů má jen jedno jméno.

Dorbe se podle nevládní organizace stal již 154. Tibeťanem od roku 2009, který tímto způsobem spáchal sebevraždu na protest proti Číně. Takové činy jsou ale čím dál vzácnější kvůli zvýšené kontrole čínských úřadů.

Čína tvrdí, že Tibet byl po staletí součástí jejího území, avšak mnoho Tibeťanů říká, že většinu času byli v podstatě nezávislí.

Dalajlama uprchl do Indie v roce 1959 po potlačeném povstání proti čínské nadvládě. Čínská lidová osvobozenecká armáda obsadila himálajský stát o devět let dříve.

Sebeupalováním chtějí tibetští mniši, jeptišky i běžní věřící upozornit na vládní útlak tibetské buddhistické kultury a rovněž apelovat na návrat dalajlamy do původní vlasti. Region je uzavřen pro zahraniční média a potvrzení údajných sebeupálení je tudíž v podstatě nemožné. Čínští vládní představitelé pravidelně popírají jakékoli incidenty tohoto typu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA varují před cestami na Srí Lanku: Hrozí další útoky, riskujete i…

22.04.2019 10:12 Americké ministerstvo zahraničí vydalo revizi upozornění pro cesty amerických občanů na Srí Lanku.…

Srí Lanka zrušila zákaz vycházení, útoky spáchalo sedm sebevražedných…

22.04.2019 09:21 Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům.…

Velikonoční masakr na Srí Lance má už 290 obětí, policie zneškodnila bombu…

22.04.2019 07:30 Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance stoupl na 290, uvedla agentura Reuters s…

Teror na Srí Lance má 207 obětí, přes 400 zraněných. Zatčeno 13 podezřelých

21.04.2019 21:02 Aktualizováno Na turisty oblíbený ostrov Srí Lanku zaútočili dnes teroristé, kteří o Velikonoční neděli odpálili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama