Konspirační teoretici mají žně: Kam zmizel důležitý japonský ostrůvek? Na satelitech není

Když máte špatný den, můžete ztratit peněženku nebo klíče. Ztratit celý ostrůvek je ale mnohem těžší. Přesto se to teď stalo. A je z toho pořádný poprask.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kam zmizel malý japonský ostrov?
doporučujeme

Pobřežní hlídka Japonska plánuje pátrací misi jejímž cílem je nalezení neobydleného ostrůvku jménem Esanbehanakitakojima, který ležel u severního pobřeží země a který zdánlivě zmizel, informuje CNN.

Malý ostrůvek se dříve nacházel asi 500 metrů od vesnice Sarufutsu na severním cípu ostrova Hokkaido, Jenže teď se někam „vypařil“. Jeho nepřítomnost si všiml autor Hiroshi Shimizu, který vytvořil obrazovou knihu o skrytých ostrovech a který oblast navštívil při hledání inspirace.

Shimizu se proto zeptal místních rybářů, co se stalo. Starší obyvatelé potvrdili, že tam sice ostrov byl, ale že dnes ho není možné vidět z pevniny ani z nedalekých lodí. Šlo přitom o důležitý bod.

zdroj: YouTube

Úřady se zajímají o to, kde se nachází, protože ostrůvek je používán k označování japonských teritoriálních vod v severní oblasti, což je oblast, o kterou se rovněž hlásí Rusko.Nedaleko toziž leží také Kurilské ostrovy, které byly anektovány sovětskými silami krátce po skončení druhé světové války. V roce 2014 japonská vláda oficiálně určila 158 neobývaných ostrovů, aby jimi vymezila své vody.

CNN také poznamenala, že podle mezinárodního práva si státy mohou nárokovat pouze vody kolem ostrovů, které jsou viditelné nad hladinou moře při přílivu. Průzkum z roku 1987 ukázal, že ostrov Esanbehanakitakojima vyčníval 1,4 metru nad moře a v roce 1988 tak byl zaznamenán do oficiální námořní mapy.

„Je pravděpodobné, že ostrůvek podlehl erozi kvůli větru a sněhu a v důsledku toho zmizel," vysvětlil Tomah Fujii, přední představitel japonské pobřežní stráže. Pokud se Esanbehanakitakojim opravdu potopil kvůli vlnám, Japonsko přišlo o 500 metrů teritoriálních vod.

Kanál Science Channel na YouTube vysvětluje: „Zmizení celého ostrova může být někdy důsledkem kataklyzmické vulkanické události. Zvláštní věc je, že na ostrově je meteorologická stanice, která stále vysílá data, což by neudělala, kdyby byl ostrov pod vodou. Možná, že nezmizel ostrov, jen fotografický důkaz o něm. Někteří věří, že se stínová vládní agentura rozhodla, že by již na satelitních snímcích neměl existovat."

Zmizení japonského ostrova vyvolalo zájem konspiračních teoretiků, kteří věří, že jen tak nezmizel pod vodu, ale že byl úmyslně odstraněn ze satelitních snímků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking a Londýn na ostří nože. Čína zadržela zaměstnance britského…

21.08.2019 12:17 Čínský zaměstnanec pracující pro britský konzulát v Hongkongu byl zadržen v čínském pohraničním…

Zvrhlý kardinál Pell se vrací do vězení. Trest za zneužívání chlapců platí

21.08.2019 10:30 Aktualizováno Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella (78), jemuž v březnu prvoinstanční soud…

Masakr na svatbě v Kábulu: Počet mrtvých po útoku IS stále roste

21.08.2019 10:13 Na 80 mrtvých stoupl počet obětí sobotního sebevražedného útoku na svatbě v afghánské metropoli…

Čína čelila vodnímu živlu. Při záplavách během léta zahynulo přes 200 lidí

21.08.2019 10:10 Nejméně 201 mrtvých a 63 pohřešovaných si v Číně vyžádaly povodně, které zemi zasáhly v červenci a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama