Jižní Korea a Japonsko opět ve sporu kvůli "utěšovatelkám", Soul chce zrušit nadaci

Jižní Korea dnes oznámila, že hodlá zrušit Japonskem financovanou nadaci, která vyplácí kompenzace Korejkám drženým za druhé světové války násilím v nevěstincích pro japonské vojáky. Nadace vznikla na základě kontroverzní dohody z roku 2015, kterou současný jihokorejský prezident kritizuje, neboť podle něj učinila Japonsku příliš mnoho ústupků a nedonutila jej plně uznat zodpovědnost za válečné hrůzy. Historici odhadují, že se oběťmi sexuálního otroctví za války stalo asi 200.000 žen, kromě Korejek také Číňanky nebo Indonésanky.

Přidejte svůj názor

Vlajka Japonska
doporučujeme

V dohodě z roku 2015 se Japonsko zavázalo, že se Jižní Koreji omluví a založí nadaci na odškodnění obětí, do které vloží miliardu jenů (zhruba 200 milionů korun). Soul se na oplátku zavázal, že nebude nadále Tokio v souvislosti s historickou křivdou na korejských ženách kritizovat.

Jihokorejské ministerstvo pro rovnost pohlaví a rodinu dnes ale oznámilo, že zahájí právní kroky ke zrušení nadace, která formálně vznikla v červenci 2016. Trvat by tento proces mohl i několik měsíců.

Japonský ministr zahraničí Taró Kóno označil dnes rozhodnutí zrušit nadaci za "problematické a nepřijatelné". Zároveň ale uvedl, že jej jihokorejská strana ujistila, že tento krok neznamená automatické vypovězení dohody z roku 2015.

Dohoda, kterou před třemi lety uzavřel japonský premiér Šinzó Abe s tehdejší prezidentkou Pak Kun-hje, byla v době vzniku označena za "konečnou a nezvratitelnou". Nový jihokorejský prezident Mun Če-in ji ale kritizuje a Japonsko na počátku letošního roku upozornil, že problém sexuálních otrokyň by nemělo považovat za vyřešený. Tři roky stará dohoda podle něj totiž nebere dostatečný ohled na samotné oběti.

Podle agentury DPA se k obětem a pozůstalým po nich dostala již zhruba polovina z miliardy jenů vložených do nadace. V době uzavření dohody žilo ještě 46 žen, které musely za války "utěšovat" japonské vojáky v nevěstincích na frontě. Devatenáct jich ale mezitím zemřelo. Dvanáct obětí odškodnění odmítlo, neboť nesouhlasí s podmínkami dohody z roku 2015.

zdroj: YouTube

Rozhodnutí jihokorejské vlády podle agentury AP zřejmě zhorší napjaté vztahy mezi Jižní Koreou a Japonskem, které komplikují právě především historické spory. Korea byla v letech 1910 až 1945 pod japonskou nadvládou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Thajska se do Česka vrátilo 83 Čechů

31.03.2020 20:39 V Praze dnes večer přistál druhý repatriační let z Thajska. Přiletělo s ním mimo jiné 83 Čechů a 14…

Pevninská Čína zaznamenala 48 nových případů koronaviru

31.03.2020 14:13 Aktualizováno V pevninské Číně přibylo za pondělí 48 případů nákazy koronavirem, což zvrátilo klesající trend…

V Japonsku roste počet nakažených koronavirem. Spekuluje se o plošné…

31.03.2020 09:55 Počet případů nákazy koronavirem v Japonsku překročil hranici 2000, obětí je 59. Informovala o tom…

Na čínské farmě vypukl požár, rozšířil se do okolních lesů. 19 mrtvých

31.03.2020 07:42 Lesní požár v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan si podle čínské státní agentury Nová Čína…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama