Tálibán popřel podíl na úterním masakru v Kábulu, mrtvých je už 55

Na nejméně 55 mrtvých vzrostla bilance úterního útoku sebevražedného atentátníka na účastníky náboženského shromáždění v afghánské metropoli Kábulu. Islamistické hnutí Tálibán se od útoku v úterý pozdě večer distancovalo. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, úřady ale podezírají teroristickou skupinu Islámský stát (IS), píše agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Sebevražedný atentátník si vybral za cíl shromáždění muslimských učenců, kteří se do Kábulu sjeli z celé země u příležitosti oslav narozenin muslimského proroka Mohameda. Shromáždění se konalo ve svatebním areálu Uranus a přítomna byla i veřejnost.

Od úterního večera se počet obětí zvýšil z 50 na 55. Agentura Reuters uvedla, že bilance pravděpodobně dále poroste, protože většina z 80 zraněných je ve velmi vážném stavu a bojuje s těžkými popáleninami a dalšími poraněními v kábulských nemocnicích o život.

"Zatím nevíme, jaká skupina ozbrojenců by mohla za útokem stát. Vyšetřování je v počáteční fázi," citovala agentura Reuters vyjádření nejmenovaného vysokého bezpečnostního představitele, který dnes přišel na místo činu zajistit důkazy.

Afghánská nejvyšší rada ulemů, která sdružuje islámské učence a duchovní vůdce, na úterní shromáždění pozvala reprezentanty sunnitské větve islámu. Ačkoli bojovníci Tálibánu a Islámského státu jsou rovněž sunnité, byli v minulosti cílem jejich útoků i sunnitští duchovní spojení se Západem podporovanou vládou v Kábulu, připomněla agentura Reuters.

Tálibán se ale v úterý prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida rychle od sebevražedného atentátu distancoval a odsoudil jakékoli útoky na civilisty a duchovní.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan otočil. Chválí Nový Zéland za reakci na útok v mešitách

22.03.2019 13:35 Za příkladnou dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil reakci novozélandské premiérky…

KLDR náhle odvolala personál z korejského styčného úřadu. Nikdo netuší proč

22.03.2019 10:59 Severní Korea dnes náhle odvolala svůj personál ze styčného úřadu obou korejských států. S…

V Kazachstánu roste napětí: Hanba, skandovali demonstranti. Policie znovu…

22.03.2019 10:31 Kazašská policie dnes zadržela desítky lidí, kteří se sešli na protivládních protestech v metropoli…

Pieta u mešity: Novozélanďané uctili 50 obětí masakru, oblékli se jako…

22.03.2019 09:43 Novozélanďané dnes dvěma minutami ticha uctili 50 obětí útoku na mešity ve městě Christchurch…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama