Tálibán popřel podíl na úterním masakru v Kábulu, mrtvých je už 55

Na nejméně 55 mrtvých vzrostla bilance úterního útoku sebevražedného atentátníka na účastníky náboženského shromáždění v afghánské metropoli Kábulu. Islamistické hnutí Tálibán se od útoku v úterý pozdě večer distancovalo. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, úřady ale podezírají teroristickou skupinu Islámský stát (IS), píše agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Sebevražedný atentátník si vybral za cíl shromáždění muslimských učenců, kteří se do Kábulu sjeli z celé země u příležitosti oslav narozenin muslimského proroka Mohameda. Shromáždění se konalo ve svatebním areálu Uranus a přítomna byla i veřejnost.

Od úterního večera se počet obětí zvýšil z 50 na 55. Agentura Reuters uvedla, že bilance pravděpodobně dále poroste, protože většina z 80 zraněných je ve velmi vážném stavu a bojuje s těžkými popáleninami a dalšími poraněními v kábulských nemocnicích o život.

"Zatím nevíme, jaká skupina ozbrojenců by mohla za útokem stát. Vyšetřování je v počáteční fázi," citovala agentura Reuters vyjádření nejmenovaného vysokého bezpečnostního představitele, který dnes přišel na místo činu zajistit důkazy.

Afghánská nejvyšší rada ulemů, která sdružuje islámské učence a duchovní vůdce, na úterní shromáždění pozvala reprezentanty sunnitské větve islámu. Ačkoli bojovníci Tálibánu a Islámského státu jsou rovněž sunnité, byli v minulosti cílem jejich útoků i sunnitští duchovní spojení se Západem podporovanou vládou v Kábulu, připomněla agentura Reuters.

Tálibán se ale v úterý prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida rychle od sebevražedného atentátu distancoval a odsoudil jakékoli útoky na civilisty a duchovní.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel nejstarší muž na světě, Japonec Nonaka se dožil 113 let

20.01.2019 11:32 Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila…

Čínská armáda děsí svět. Za pouhých 20 dní ukázala zbraně, které nikdy…

20.01.2019 10:50 Aktualizováno Za pouhých 19 dní od začátku nového kalendářního roku se čínská armáda pochlubila řadou nových,…

Thajsko se potýká s kritickým znečištěním, lékaři varují před katastrofou

19.01.2019 17:47 Znečištění ovzduší v thajském hlavním městě se dostalo na kritické hodnoty a lékaři varují před…

Babiš setkáním s prezidentem Indie završil cestu po Asii

19.01.2019 17:45 Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel dnes český premiér Andrej Babiš svou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama