Syrský uprchlík, který žil sedm měsíců na letišti, odletěl. Kde dostal azyl?

Syřan Hasan Kuntar, který žil sedm měsíců na mezinárodním letišti v malajsijském Kuala Lumpuru, dorazil do Kanady, kde mu byl udělen azyl. Informoval o tom server BBC.

Hasan Kuntar
doporučujeme

Tíživá situace Syřana získala mezinárodní pozornost poté, co začal zveřejňovat videa z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru. Rovněž čile komunikoval na sociálních sítích, na nichž popisoval svůj život v právním vakuu.

Rodák ze syrské Suvajdy se předtím pokoušel bez úspěchu získat azyl v Ekvádoru a Kambodži. Poslední dva měsíce strávil v detenčním zařízení pro imigranty. Kanadské charitativní organizace se mezitím snažily vyřešit jeho případ tak, aby mohl odjet do Kanady se statusem uprchlíka.

V pondělí pozdě večer dorazil do kanadského Vancouveru. Laurie Cooperová, dobrovolnice z kanadské charitativní organizace Canada Caring Society, uvedla, že je to "obrovská úleva" a že tomu pořád nemůže uvěřit. "Dokud jsem ho na letišti neobjala, pořád to nebyla skutečnost. Byla to opravdu dlouhá cesta s mnoha vzestupy a pády." Dodala, že "jeho kauza je typickým příkladem problémů, s nimiž se potýkají uprchlíci po celém světě".

Za Kuntara bojovala řada dalších organizací hájících lidská práva. On-line petici spuštěnou organizací Canadian Caring Society, která žádala kanadského ministra pro přistěhovalectví, aby byl Syřanovi umožněn vstup do země, podepsalo na 62.500 lidí.

Když v Sýrii v roce 2011 začala občanská válka, pracoval Kuntar v oblasti pojišťovnictví ve Spojených arabských emirátech (SAE). Protože nesplnil vojenskou povinnost, nemohl si tam prodloužit pas. Do Sýrie se bál vrátit ze strachu, že bude zatčen, takže zůstal nelegálně v SAE, kde byl ale roku 2016 zadržen.

Nový pas nakonec získal, ale byl deportován do Malajsie, což je jedna z mála zemí, která Syřanům umožňuje vstup bez víz. Kuntar dostal tříměsíční turistické vízum a po jeho vypršení se pokusil dostat se do Turecka, ale odmítli ho vpustit do letadla. Odcestoval do Kambodže, která ho však poslala zpět. Od té doby žil na letišti a živil se jídlem, které mu přenechával letištní personál.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Čína a hongkongská vláda odsoudily sankce USA

08.08.2020 09:20 Vysoký čínský představitel v Hongkongu Luo Chuej-ning dnes rezolutně odsoudil sankce, které Spojené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama