Syrský uprchlík, který žil sedm měsíců na letišti, odletěl. Kde dostal azyl?

Syřan Hasan Kuntar, který žil sedm měsíců na mezinárodním letišti v malajsijském Kuala Lumpuru, dorazil do Kanady, kde mu byl udělen azyl. Informoval o tom server BBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hasan Kuntar
doporučujeme

Tíživá situace Syřana získala mezinárodní pozornost poté, co začal zveřejňovat videa z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru. Rovněž čile komunikoval na sociálních sítích, na nichž popisoval svůj život v právním vakuu.

Rodák ze syrské Suvajdy se předtím pokoušel bez úspěchu získat azyl v Ekvádoru a Kambodži. Poslední dva měsíce strávil v detenčním zařízení pro imigranty. Kanadské charitativní organizace se mezitím snažily vyřešit jeho případ tak, aby mohl odjet do Kanady se statusem uprchlíka.

V pondělí pozdě večer dorazil do kanadského Vancouveru. Laurie Cooperová, dobrovolnice z kanadské charitativní organizace Canada Caring Society, uvedla, že je to "obrovská úleva" a že tomu pořád nemůže uvěřit. "Dokud jsem ho na letišti neobjala, pořád to nebyla skutečnost. Byla to opravdu dlouhá cesta s mnoha vzestupy a pády." Dodala, že "jeho kauza je typickým příkladem problémů, s nimiž se potýkají uprchlíci po celém světě".

Za Kuntara bojovala řada dalších organizací hájících lidská práva. On-line petici spuštěnou organizací Canadian Caring Society, která žádala kanadského ministra pro přistěhovalectví, aby byl Syřanovi umožněn vstup do země, podepsalo na 62.500 lidí.

Když v Sýrii v roce 2011 začala občanská válka, pracoval Kuntar v oblasti pojišťovnictví ve Spojených arabských emirátech (SAE). Protože nesplnil vojenskou povinnost, nemohl si tam prodloužit pas. Do Sýrie se bál vrátit ze strachu, že bude zatčen, takže zůstal nelegálně v SAE, kde byl ale roku 2016 zadržen.

Nový pas nakonec získal, ale byl deportován do Malajsie, což je jedna z mála zemí, která Syřanům umožňuje vstup bez víz. Kuntar dostal tříměsíční turistické vízum a po jeho vypršení se pokusil dostat se do Turecka, ale odmítli ho vpustit do letadla. Odcestoval do Kambodže, která ho však poslala zpět. Od té doby žil na letišti a živil se jídlem, které mu přenechával letištní personál.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K potápěčům připlula manta obrovská, "žádala" je o pomoc +VIDEO

16.07.2019 08:00 Třímetrová manta obrovská, největší z rejnoků, se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se…

Tálibán vyhrožoval rádiu, protože v něm mluvily ženy. Raději přestalo…

15.07.2019 16:10 Soukromá rozhlasová stanice Samaa ukončila vysílání v Afghánistánu poté, co se stala terčem…

Monzuny přinesly zkázu. Přes 130 mrtvých, na vojáky se během večírku…

15.07.2019 12:48 Aktualizováno Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka…

Šéf Foxconnu nebude prezidentem Tchaj-wanu, v primárkách propadl

15.07.2019 11:15 Zakladatel a šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou neuspěl v primárkách hlavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama