Jižní Korea ve strachu z KLDR skupuje izraelské radary

Jižní Korea plánuje nákup izraelských radarů pro včasné varování před balistickými střelami. Posiluje tak protivzdušnou obranu před Severní Koreou navzdory zlepšení ve vzájemných vztazích, napsala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Jižní Korea, ilustrační foto

Rozhodnutí pořídit dva radarové systémy Green Pine Block C od izraelské společnosti ELTA systems, která spadá pod státní korporaci Israel Aerospace Industries, učinila jihokorejská agentura pro nákup zbraní DAPA. Hodnotu objednávky sice agentura nespecifikovala, ale pracovník ministerstva obrany ji stanovil na 330 miliard wonů (asi 6,7 miliard Kč). Systémy budou podle něj rozmístěny na začátku roku 2020.

Projekt má za cíl zvýšit schopnosti Jižní Koreje "zaznamenat a sledovat na dlouhou vzdálenost balistické střely v počáteční fázi letu," uvedla DAPA v prohlášení.

Severní Korea v něm podle Reuters výslovně zmíněna není. Jihokorejský ministr obrany však loni v prosinci řekl, že země nakoupí další radary včasného varování. Stalo se tak poté, co KLDR úspěšně odzkoušela mezikontinentální balistickou střelu a měsíc předtím oznámila, že se stala jadernou velmocí.

Izolovaná Severní Korea a bohatý a demokratický jih jsou technicky stále ve válce, neboť válka z let 1950-1953 skončila pouze příměřím, nikoliv mírovou smlouvou.

Severní Korea dlouho rozvíjela svůj jaderný a raketový program navzdory sankcím Rady bezpečnosti OSN. Představitelé obou korejských států se letos začali pokoušet o oteplení vztahů. V září ministři obrany podepsali rozsáhlou vojenskou dohodu, která má pomoci snížit vzájemné napětí a předejít náhodným střetům. Na summitu v dubnu se Soul s Pchjongjangem dohodly, že zanechají všech nepřátelských aktů.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump slíbili na historickém červnovém summitu v Singapuru, že budou usilovat o denuklearizaci korejského poloostrova. Dohoda však neobsahovala žádná konkrétní opatření a jednání se od té doby z místa téměř nepohnula.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Huawei: Proč je technologický gigant považovaný za bezpečnostní…

19.12.2018 13:09 Čínská technologická společnost Huawei, druhý největší výrobce mobilů na světě, se v západních…

USA budou dodávat pomoc do KLDR? Diplomat Biegun oznámil přehodnocení…

19.12.2018 12:24 Americké úřady se budou snažit usnadnit dodávky humanitární pomoci do Severní Koreje. Mohly by…

Odveta pokračuje? Čína zatkla už třetího Kanaďana

19.12.2018 10:10 V Číně byl údajně zadržen již třetí kanadský občan. Informoval o tom dnes kanadský list National…

Čínský drak se probudil a svět se ho začíná bát

19.12.2018 09:52 Komentář Petra Šulky – Příští rok si připomeneme 50. výročí od začátku procesu otevírání Číny světu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama