Rohingové opět na útěku. S koncem monzunů se obnovila uprchlická vlna

S koncem monzunového období se obnovila uprchlická vlna barmského menšinového etnika Rohingů. Ti prchají po stovkách na člunech do okolních zemí ve snaze vyhnout se umístění do internačních táborů. Počet rohingských běženců na člunech se začíná blížit úrovni tamní největší uprchlické krize z roku 2015, napsal dnes britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)

Čluny s příslušníky barmského muslimského etnika Rohingů začaly v poslední době hromadně opouštět Barmu a sousední Bangladéš. Za poslední měsíc tam bylo na moři odchyceno šest člunů se stovkami běženců. V úterý dorazilo 20 mužů, pravděpodobně Rohingů, na vratkém člunu až do indonéské provincie Aceh na ostrově Sumatra. Minulý týden barmské námořnictvo zadrželo 38 uprchlíků, včetně dětí, mířících do Malajsie a umístilo je pak do barmských internačních táborů.

Počty Rohingů plavících se přes zrádné vody Andamanského moře a Bengálského zálivu do Thajska a Malajsie začínají dosahovat úrovně z roku 2015, kdy thajská vláda vyhlásila boj proti pašerákům.

Plavby většinou zcela ustávají během monzunového období, které trvá od června a kdy rozbouřené moře znemožňuje plout malým lodím. V říjnu se vody uklidní, což bývá signál pro vyplutí nové vlny člunů. Od loňského října zahynulo při těchto nebezpečných plavbách již přes 200 lidí.

Nárůst počtu těch, kteří se snaží uprchnout, podle deníku The Guardian ukazuje, že situace této muslimské menšiny v buddhistické Barmě je nadále zoufalá. Podle OSN Rohingové žijí v Barmě v podmínkách podobných jihoafrickému apartheidu.

Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že dříve mířila většina člunů z Barmy do Bangladéše. "Nyní jsou náznaky toho, že čluny míří do jiných destinací."

Obnovený uprchlický exodus komplikuje plánovaný návrat 700.000 rohingských uprchlíků žijících v Bangladéši zpět do Barmy. Napětí mezi většinovými buddhisty a muslimskými Rohingy minulý týden pokračovalo. V Arakanském státě buddhisté uspořádali demonstraci proti návratu Rohingů do země. Nelíbí se jim také možnost, že by Rohingové mohli dostat barmské občanství, které jim je v současnosti upíráno.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking si předvolal na kobereček velvyslance kvůli zadržení šéfky Huawei

09.12.2018 18:32 Čínská diplomacie dnes americkému velvyslanci v Číně Terrymu Branstadovi tlumočila "silnou"…

Miss World se stala Mexičanka de Leonová, Češka nepostoupila

08.12.2018 18:16 Novou Miss World se dnes v čínském městě San-ja stala 26letá Mexičanka Vanessa Ponceová de Leonová.

Čína vyhrožuje Kanadě. Pokud nepropustí finanční ředitelku Huawei, ponese…

08.12.2018 15:25 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Kanadu, aby okamžitě propustila finanční ředitelku…

Nové informace o letu MH370? Únosci vyskočili padákem, našel jsem trosky,…

07.12.2018 22:30 Aktualizováno Záhada letu MH370 zůstává stále nevyřešena. I přes nejrozsáhlejší pátrání v historii se nepovedlo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama