Rohingové opět na útěku. S koncem monzunů se obnovila uprchlická vlna

S koncem monzunového období se obnovila uprchlická vlna barmského menšinového etnika Rohingů. Ti prchají po stovkách na člunech do okolních zemí ve snaze vyhnout se umístění do internačních táborů. Počet rohingských běženců na člunech se začíná blížit úrovni tamní největší uprchlické krize z roku 2015, napsal dnes britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)

Čluny s příslušníky barmského muslimského etnika Rohingů začaly v poslední době hromadně opouštět Barmu a sousední Bangladéš. Za poslední měsíc tam bylo na moři odchyceno šest člunů se stovkami běženců. V úterý dorazilo 20 mužů, pravděpodobně Rohingů, na vratkém člunu až do indonéské provincie Aceh na ostrově Sumatra. Minulý týden barmské námořnictvo zadrželo 38 uprchlíků, včetně dětí, mířících do Malajsie a umístilo je pak do barmských internačních táborů.

Počty Rohingů plavících se přes zrádné vody Andamanského moře a Bengálského zálivu do Thajska a Malajsie začínají dosahovat úrovně z roku 2015, kdy thajská vláda vyhlásila boj proti pašerákům.

Plavby většinou zcela ustávají během monzunového období, které trvá od června a kdy rozbouřené moře znemožňuje plout malým lodím. V říjnu se vody uklidní, což bývá signál pro vyplutí nové vlny člunů. Od loňského října zahynulo při těchto nebezpečných plavbách již přes 200 lidí.

Nárůst počtu těch, kteří se snaží uprchnout, podle deníku The Guardian ukazuje, že situace této muslimské menšiny v buddhistické Barmě je nadále zoufalá. Podle OSN Rohingové žijí v Barmě v podmínkách podobných jihoafrickému apartheidu.

Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že dříve mířila většina člunů z Barmy do Bangladéše. "Nyní jsou náznaky toho, že čluny míří do jiných destinací."

Obnovený uprchlický exodus komplikuje plánovaný návrat 700.000 rohingských uprchlíků žijících v Bangladéši zpět do Barmy. Napětí mezi většinovými buddhisty a muslimskými Rohingy minulý týden pokračovalo. V Arakanském státě buddhisté uspořádali demonstraci proti návratu Rohingů do země. Nelíbí se jim také možnost, že by Rohingové mohli dostat barmské občanství, které jim je v současnosti upíráno.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zamíří do Japonska, jako první zahraniční státník se setká s novým…

20.02.2019 16:59 Americký prezident Donald Trump pravděpodobně vykoná koncem května státní návštěvu Japonska,…

V Hanoji vypuklo šílenství, lidé se nechávají stříhat na Trumpa a Kima

20.02.2019 13:17 Vietnamskou metropoli Hanoj zachvátilo před schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa a…

Ve Venezuele vypukne "hudební bitva", u hranic s Kolumbií bude horko

20.02.2019 11:56 Dění ve Venezuele se soustředí k její hranici s Kolumbií, kde vrcholí přípravy na páteční "hudební…

Oběť klimatických změn: Na seznam vyhynulých druhů bylo připsáno další…

20.02.2019 11:25 Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama