Bývalý arcibiskup Wilson vyhrál soud v pedofilním skandálu, může z vězení

Bývalý australský arcibiskup Philip Wilson, který byl odsouzen k odnětí svobody na jeden rok za krytí zneužívání dětí jiným duchovním, dnes u soudu uspěl s odvoláním. Informovala o tom agentura Reuters. Někdejší vysoce postavený představitel katolické církve tak může opustit domácí vězení, ve kterém si trest odpykával.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Církev

Wilsona (68) uznal letos v květnu soud vinným, že kryl závažný trestný čin jiného člena církve. Šlo o kněze Jamese Fletchera, který děti zneužíval v 70. letech. Roku 2004 byl Fletcher usvědčen a odsouzen k osmiletému žaláři za zneužití. Zemřel ve vězení v roce 2006.

Wilson tvrdil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud první instance ale uvěřil svědkovi, který tvrdil opak. Wilsonovi informaci o zneužívání ze strany Fletchera údajně svěřil při zpovědi.

Soudce Roy Ellis dnes ale vyhověl odvolání bývalého adelaidského arcibiskupa, který na svou funkci pod tlakem rezignoval koncem července. Wilson tak nyní může opustit dům své sestry, ve kterém si odpykával trest domácího vězení. Do běžné věznice nenastoupil kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Z ročního trestu si odpykal necelé čtyři měsíce.

Zástupce adelaidské arcidiecéze rozhodnutí soudu uvítal a zdůraznil, že "v myšlenkách a modlitbách je s oběťmi násilí na dětech".

Římskokatolickou církví v posledních letech zmítají skandály spojené se zneužíváním dětí ve více zemích. Papež František opakovaně vyzývá k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí zneužívání nezletilců. Hlava církve vydala také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking si předvolal na kobereček velvyslance kvůli zadržení šéfky Huawei

09.12.2018 18:32 Čínská diplomacie dnes americkému velvyslanci v Číně Terrymu Branstadovi tlumočila "silnou"…

Miss World se stala Mexičanka de Leonová, Češka nepostoupila

08.12.2018 18:16 Novou Miss World se dnes v čínském městě San-ja stala 26letá Mexičanka Vanessa Ponceová de Leonová.

Čína vyhrožuje Kanadě. Pokud nepropustí finanční ředitelku Huawei, ponese…

08.12.2018 15:25 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Kanadu, aby okamžitě propustila finanční ředitelku…

Nové informace o letu MH370? Únosci vyskočili padákem, našel jsem trosky,…

07.12.2018 22:30 Aktualizováno Záhada letu MH370 zůstává stále nevyřešena. I přes nejrozsáhlejší pátrání v historii se nepovedlo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama