Z Pákistánu musí odejít 18 humanitárních organizací, milionům lidí hrozí pád do chudoby

V Pákistánu musí ukončit činnost 18 mezinárodních charitativních organizací, které místní úřady viní z šíření dezinformací. Vyplývá to z rozhodnutí pákistánského soudu, který zamítl jejich poslední možné odvolání. Podle mluvčího humanitárních organizací tento krok postihne miliony Pákistánců žijících v těžké chudobě a povede to ke ztrátě desítek milionů dolarů pomoci, napsala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Pákistán
doporučujeme

Většina organizací, jejichž působení v zemi pákistánské úřady zakázaly, má sídlo ve Spojených státech, další jsou z Evropské unie. Vypovězení z Pákistánu hrozí navíc dalším 20 charitativním organizacím.

Islámábád vyvíjí na mezinárodní neziskové organizace v zemi stále větší tlak, přičemž pákistánským úřadům slouží k zákazu činnosti příslušné organizace jakákoli drobná byrokratická záminka, jíž mohou být například nesrovnalosti v registraci, píše AP.

Pákistán zahraniční humanitární pracovníky často obviňuje, že jejich práce je pouhou zástěrkou pro špionážní činnost. Situace se zhoršuje od roku 2011, kdy se do sporu s místními úřady dostala humanitární organizace pro pomoc dětem Save the Children.

Podle úřadů byla spojena s pákistánským lékařem Šakílem Afridim, kterého si najala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), aby jí pod záminkou falešného očkovacího programu pomohl při pátrání po šéfovi teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládinovi. Toho nakonec americké speciální komando v květnu 2011 zabilo v jeho domě v pákistánském Abbottábádu a Afridi byl odsouzen za velezradu do vězení. Islámábád tvrdí, že ho USA předem o akci neinformovaly. Organizace Save the Children jakýkoli podíl na těchto událostech odmítla.

Před několika měsíci pákistánské úřady nařídily ukončit činnost 38 mezinárodním humanitárním organizacím. Dnes pákistánská ministryně pro lidská práva na twitteru uvedla, že 18 z těchto organizací musí z Pákistánu odejít pro šíření dezinformací. "Musejí opustit zemi. Je třeba, aby charitativní organizace pracovaly na předem stanoveném cíli, což se v tomto případě nedělo," vysvětlila ministryně.

Podle mluvčího Pákistánské humanitární nadace, která sdružuje 15 z těchto organizací, Umara Hasana pomáhají členové nadace 11 milionům chudých Pákistánců a přispívají na pomoc více než 130 miliony dolary. "Žádné z těchto organizací nebyl sdělen jasný důvod, proč jim byla žádost o obnovu registrace zamítnuta," prohlásil Hasan.

Zmíněné organizace v Afghánistánu zajišťovaly mimo jiné vzdělání, zdravotní péči, dodávky pitné vody či hygienická zařízení. Mnohé z nich spolupracovaly s provinčními vládami, uvedl dále Hasan.

Mezi vypovězenými jsou podle agentury AP například americká organizace zaměřující se na ochranu práv dětí a žen Plan International či křesťanské organizace World Vision a Catholic Relief Services.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror na Srí Lance má už 215 obětí, 450 zraněných. Zatčeno sedm podezřelých

21.04.2019 17:03 Aktualizováno Dnešní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 215 obětí, dalších 450 osob bylo…

Srílančané se bojí návratu teroru, média píší o krvavé neděli

21.04.2019 15:00 Teroristické útoky, které dnes současně cílily na několik kostelů a luxusních hotelů na Srí Lance a…

Devastující a hrůzné. Celý svět ostře odsuzuje teroristické útoky na Srí…

21.04.2019 14:47 Aktualizováno Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance, které si dnes vyžádaly přes 180 mrtvých,…

Přehled: Nekrvavější teroristické útoky na Srí Lance. VIDEO dnešní exploze…

21.04.2019 14:24 Aktualizováno Dnešní teroristické útoky na několik kostelů a hotelů na Srí Lance nepřežilo přes 200 lidí. Staly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama