Japonská princezna Masako má obavy z role císařovny, trpí adaptační poruchou

V japonské korunní princezně Masako, která se má stát císařovnou, vzbuzuje její budoucí úloha nejistotu. Napsal to zpravodajský server BBC. Princezna se roky potýká s úzkostnou poruchou, v neděli ale uvedla, že se její stav pomalu zlepšuje a že se pokusí vykonávat více státnických povinností. Císařovnou se má stát příští rok, kdy na konci dubna nynější císař Akihito ve věku 85 let abdikuje a trůn převezme jeho syn Naruhito.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Když pomyslím na nadcházející dny, cítím se nejistá ohledně toho, do jaké míry dokážu lidem pomoci," uvedla Masako u příležitosti svých pětapadesátin. "Udělám ale, co bude v mých silách, abych přispěla k jejich spokojenosti," dodala.

Lékaři korunní princezny tvrdí, že Masako trpí "adaptační poruchou", kterou způsobuje stres nebo životní změna a která bývá často spojována s úzkostí či depresí.

Korunní princezna v nedělním prohlášení veřejnosti sdělila, že její zdravotní stav se pomalu zlepšuje. "Jsem ráda, že nyní dokážu pozvolna zastávat více oficiálních povinností, než jsem zvládala dříve," uvedla. Její lékaři ovšem zdůrazňují, že Masako musí pokračovat v léčbě a nesmí být vystavena přílišnému tlaku.

Masako se narodila v Tokiu jako nejstarší dcera diplomata Hisašiho Ówady. Po vysokoškolských studiích na Harvardově, Tokijské a Oxfordské univerzitě zahájila v Tokiu diplomatickou kariéru. Trochu neochotně ji ukončila v roce 1993, kdy se rozhodla provdat za Naruhita.

O deset let později se ale přestala objevovat na veřejnosti a nejčastějším tématem médií v souvislosti s královskou rodinou se staly její deprese. Ty bývaly připisovány potížím přivyknout si na život v paláci a tlaku císařského dvora, aby porodila syna. Masako v roce 1999 potratila, v roce 2001 přivedla na svět dceru Aiko.

V monarchii tak stále chyběl mužský následník trůnu, což podnítilo hnutí za změnu nástupnických zákonů. Krize se vyřešila, když se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi, a princezně Kiko narodil v roce 2006 syn Hisahito. Ten je nyní třetí v pořadí následnictví japonského trůnu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební zemětřesení v Thajsku: Dle průzkumů vítězí opozice, junta dostala…

24.03.2019 14:23 Aktualizováno V dnešních parlamentních volbách v Thajsku podle předvolebního průzkumu, zveřejněného krátce po…

Nejbezpečnější a nejčistší město na světě: Čím vším vás může oslovit…

24.03.2019 11:22 Je to už více, než 50 let, co Brity a Japonci okupované město Singapur získalo nezávislost. Dnes se…

Tryzna za oběti teroru v Christchurch: Dorazil i přeživší, střelec ho…

24.03.2019 10:13 V novozélandském městě Christchurch se dnes tisíce lidí zúčastnily tryzny za oběti nedávného…

U Indonésie udeřila dvě silná zemětřesení

24.03.2019 08:50 U indonéského ostrova Sulawesi a u východněji položeného souostroví Moluky dnes udeřila dvě silná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama