Čína varovala občany před dalajlamou: Lže, pomlouvá a odporuje straně

Čínská vláda před březnovým 60. výročím neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě varovala Tibeťany, aby "se nenechali oklamat lživými prohlášeními dalajlamy a pochopili důležitost vlády komunistické strany v regionu". Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Tibetský duchovní vůdce dalajlama
doporučujeme

Povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě z 10. března 1959 bylo tvrdě potlačeno čínskou armádou. Zásah nepřežilo 87.000 Tibeťanů, tibetský duchovní vůdce dalajlama poté uprchl do indického exilu následován tisíci svých stoupenců.

zdroj: YouTube

Peking považuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu. Dalajlama opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Oficiální list Tibet Daily nicméně v dlouhém komentáři zveřejněném ve čtvrtek večer uvedl, že 83letý dalajlama se nikdy nevzdal propagace tibetské nezávislosti, a odmítl jeho tvrzení, že se snaží hledat střední cestu. "Ať už se tomu říká střední cesta nebo vysoký stupeň autonomie, cílem je odporovat stranickému vedení, socialistickému systému a systému etnických autonomních oblastí," píše se v deníku.

Podle něj se dalajlama "snaží využívat nepřátelská západní média k šíření pomluv na adresu Číny a k propagaci samostatnosti Tibetu, přičemž ignoruje svobody a respekt, jichž Tibeťané požívají".

Výročí tibetského povstání z března 1959 je v Číně citlivým datem a Peking v obavách z nepokojů pravidelně přijímá v tuto dobu přísná bezpečnostní opatření. V březnu 2008 protesty vedené buddhistickými mnichy proti čínské nadvládě v Tibetu přerostly v nepokoje, při nichž tibetští výtržníci ve Lhase zapalovali obchody a střetávali se s většinovými Číňany (Chany). Násilnosti si tehdy vyžádaly podle oficiálních údajů 19 lidských životů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákeřný koronavirus zhatil novoroční oslavy v Číně, plány milionů lidí…

24.01.2020 15:55 Lunární Nový rok je v Číně bezpochyby největším svátkem roku. V mnoha čínských městech byly ale…

Boj s wuchanským virem: Čína dělá opatření, která by byla jinde…

24.01.2020 14:37 Uzavřít celá města s miliony obyvatel ve snaze zabránit šíření nového koronaviru je opatření, k…

Wuchanský virus nahání strach. Jak se Čína poučila z epidemie SARS?

24.01.2020 13:32 V Číně jako by se opakovala historie - přišla zima a s ní nová choroba. Na konci roku 2002 vypukla…

Strach z koronaviru narůstá. Část Velké čínské zdi u Pekingu bude uzavřena

24.01.2020 12:52 Některé části Velké čínské zdi nedaleko Pekingu budou od soboty uzavřeny. Informuje o tom agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama