Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na světě. Svoje nové závěry prezentovali minulý týden na podzimní konferenci Americké geofyzikální unie ve Washingtonu D.C. Mnozí odborníci však jejich výzkum zpochybňují.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Leží nejstarší pyramida na světě v Indonésii?
doporučujeme

Gunung Padang je archeologické naleziště a podle některých názorů také nejrozsáhlejší megalitická struktura v jihovýchodní Asii, která se mezi odbornou veřejností těší značně kontroverzní pověsti. V roce 2010 totiž indonéský geolog Danny Hilma Natawidjaja přišel s tvrzením, že byl celý kopec vytvořen uměle.

Naleziště se nachází v indonéské provincii Západní Jáva. Vrchol kopce pokrývají roztroušené kameny, které byly podle odborníků skutečně součástí jakési prastaré struktury. Odborníci se však neshodnou, jak staré vlastně rozvaliny jsou. V závislosti na použitých datačních metodách se někdy uvádí jejich stáří až na 5000 let, jiné zdroje zmiňují 2500 nebo i méně.

img-responsive

Leží nejstarší pyramida na světě v Indonésii? | foto: Reprofoto

Podle Natawidjajada a jeho týmu se však skutečný objev skrývá pod povrchem. Údajně se má jednat o velkou pyramidovitou stavbu, jejíž některé části jsou staré přinejmenším 10 000 let. „Naše studie dokazují, že kamenné struktury nepokrývají jen povrch, ale jsou rozprostřeny i po svazích v celkové rozloze aspoň 15ti hektarů,“ píše se v abstraktu nově prezentované studie.

Vědci použili kombinaci různých metod od georadaru a seismické tomografie až po archeologické vykopávky a průzkumné vrty. Podle závěrů jejich studie není Gunung Padang pouze zbytkem jedné původní pyramidy, ale skládá se z několika různých vrstev, které byly postaveny v různém časovém období.

Natawidjajadův tým identifikoval čtyři různé vrstvy. Ta nejstarší má podle jejich závěrů ukrývat i velké podzemní dutiny nebo komory a její stáří datují na 9,500 až 28 000 let. Vedoucí týmu se domnívá, že mohlo jít o náboženské místo. „Je to unikátní chrám,“ řekl pro web LiveScience.

Mnoho jiných odborníků však již v roce 2014, kdy se zprávy o možné pradávné civilizaci objevily, kritizovalo postupy, které tým používal. Především pak metody datování, na jejichž základě celý „objev“ stojí.

Obecně přijímaným názorem mezi archeology a geology, včetně mnoha indonéských odborníků, je, že se ve skutečnosti jedná o kopec vzniklý vulkanickou činností. To by mohlo vysvětlovat i dutiny, které Natawidjajad identifikoval a které ve skutečnosti mohou být obyčejnými lávovými tunely.

Nově zveřejněná studie ještě neprošla recenzním procesem a je pravděpodobné, že se nesetká s příliš vřelým přijetím u odborné veřejnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán vyhrožoval rádiu, protože v něm mluvily ženy. Raději přestalo…

15.07.2019 16:10 Soukromá rozhlasová stanice Samaa ukončila vysílání v Afghánistánu poté, co se stala terčem…

Monzuny přinesly zkázu. Přes 130 mrtvých, na vojáky se během večírku…

15.07.2019 12:48 Aktualizováno Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka…

Šéf Foxconnu nebude prezidentem Tchaj-wanu, v primárkách propadl

15.07.2019 11:15 Zakladatel a šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou neuspěl v primárkách hlavní…

Technický zádrhel. Pompézní start indické sondy k Měsíci se odkládá

15.07.2019 07:19 Indie odložila vyslání své druhé sondy k Měsíci, plánované na pondělí 02:51 místního času (dnes 23…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama