Thajsko chce zlegalizovat registrované partnerství i užívání konopí pro lékařské účely

Thajská vojenská junta podpořila zákon, kterým by umožnila uzavírat registrované partnerství osobám stejného pohlaví. Kromě toho hodlá legalizovat užívání konopí pro lékařské účely. Stalo se tak necelé dva měsíce před dlouho očekávanými parlamentními volbami, informoval hongkongský deník South China Morning Post.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bangkok

Zákon o registrovaném partnerství přijala thajská vláda v úterý. Bude o něm ještě hlasovat parlament, který vznikne až po únorových volbách. Pokud bude nová právní úprava potvrzena, stane se Thajsko první asijskou zemí, která partnerství osob stejného pohlaví v plné šíři umožní.

Připravený zákon přisuzuje osobám v registrovaném partnerství větší práva v oblasti vlastnictví majetku, dědictví či pozůstalosti. Budou také moci dát partnerovi právo činit rozhodnutí ve věci zdravotní péče, pokud samy vážně onemocní. Debata se dosud vede o to, zda budou registrované páry moci také společně adoptovat děti.

Legalizovat marihuanu pro lékařské účely se v listopadu jako první země v Asii rozhodla Jižní Korea. Pašerákům této měkké drogy v některých státech jihovýchodní Asie, jako je Singapur, Malajsie či Indonésie, hrozí v krajním případě i trest smrti. Do 30. let minulého století bylo užívání marihuany za účelem úlevy od bolesti či únavy součástí tradiční thajské medicíny.

Podle deníku South China Morning Post si Thajsko snaží pěstovat image otevřené "země úsměvů" a Bangkok se prezentuje jako město s rozvinutou gay scénou. Již nyní Thajsko láká homosexuální turisty na prospekty s obrázky evokujícími svatební fotografie osob stejného pohlaví. Takovéto sňatky zde přitom povoleny nejsou.

Thajská vojenská vláda se chopila moci po převratu v roce 2014. Tento měsíc zrušila čtyři roky platný zákaz politické činnosti a ústřední volební komise oznámila, že dlouho slibované a opakovaně odkládané parlamentní volby se uskuteční 24. února příštího roku.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínská armáda děsí svět. Za pouhých 20 dní ukázala zbraně, které nikdy…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Za pouhých 19 dní od začátku nového kalendářního roku se čínská armáda pochlubila řadou nových,…

Na Maledivách zemřel český důchodce, zřejmě se utopil

20.01.2019 18:28 Aktualizováno V sobotu odpoledne bylo v laguně jednoho z maledivských ostrovů nalezeno tělo 84letého českého…

Zemřel nejstarší muž na světě, Japonec Nonaka se dožil 113 let

20.01.2019 11:32 Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila…

Thajsko se potýká s kritickým znečištěním, lékaři varují před katastrofou

19.01.2019 17:47 Znečištění ovzduší v thajském hlavním městě se dostalo na kritické hodnoty a lékaři varují před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama