Mačety a nože. Volby v Bangladéši přerostly v násilné střety, nejméně 10 mrtvých

Nejméně deset lidí zemřelo při nepokojích, které doprovázejí dnešní parlamentní volby v Bangladéši. Informovaly o tom agentury AP a AFP s odvoláním na místní média. Tři osoby zabila policie zasahující proti demonstrantům a šest dalších zemřelo při střetech příznivců vládní Lidové ligy a hlavní opoziční formace kolem Bangladéšské nacionalistické strany (BNP). Zatím desátou obětí je policista, kterého zabili příznivci opozice. Bangladéšská volební komise vyšetřuje zprávy o volebních podvodech hlášené z různých míst země, napsala agentura Reuters.

Hlavní město Bangladéše Dhaka (foto: Mohammed Tawsif Salam)
doporučujeme

Agentura AP volby interpretuje jako referendum o premiérce šajch Hasíně Vadžídové, jíž kritici vyčítají narůstající autoritářské sklony. AP též informovala o více než pěti desítkách telefonátů od lidí z celé země, kteří se označili za příslušníky opozice a tvrdili, že jejich úpravě hlasovacího lístku za zástěnou přihlíželi muži z vládní strany, kteří jim vyhrožovali.

"Obvinění (z volebních podvodů) nám hlásí z různých končin země," řekl mluvčí volební komise agentuře Reuters. Dodal, že pokud se obvinění potvrdí, komise zakročí.

Násilnosti provázely i tentokrát, stejně jako před čtyřmi lety, také předvolební kampaň. Letos přitom zemřelo nejméně deset lidí. Policie v několika týdnech před volbami pozatýkala více než 10.000 členů a přívrženců opozičních stran.

Za hlavního favorita voleb je považována Lidová liga premiérky šajch Hasíny Vadžídové, která by mohla získat již třetí mandát v čele vlády. Hlavním protivníkem je opoziční aliance kolem BNP, strany expremiérky Bégam Chálidy Zijáové. Ta ve volbách kandidovat nemohla, protože si odpykává trest za korupci.

Nynější ministerská předsedkyně podle některých analytiků využila státního aparátu k potlačení opozice, čímž si zajistila vítězství.

Právo hlasovat má 104 milionů ze 160 milionů obyvatel Bangladéše. O celkem 300 křesel v zákonodárném sboru se uchází 1860 kandidátů. Výsledky voleb by měly být oznámeny v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama