Mačety a nože. Volby v Bangladéši přerostly v násilné střety, nejméně 10 mrtvých

Nejméně deset lidí zemřelo při nepokojích, které doprovázejí dnešní parlamentní volby v Bangladéši. Informovaly o tom agentury AP a AFP s odvoláním na místní média. Tři osoby zabila policie zasahující proti demonstrantům a šest dalších zemřelo při střetech příznivců vládní Lidové ligy a hlavní opoziční formace kolem Bangladéšské nacionalistické strany (BNP). Zatím desátou obětí je policista, kterého zabili příznivci opozice. Bangladéšská volební komise vyšetřuje zprávy o volebních podvodech hlášené z různých míst země, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Hlavní město Bangladéše Dhaka (foto: Mohammed Tawsif Salam)
doporučujeme

Agentura AP volby interpretuje jako referendum o premiérce šajch Hasíně Vadžídové, jíž kritici vyčítají narůstající autoritářské sklony. AP též informovala o více než pěti desítkách telefonátů od lidí z celé země, kteří se označili za příslušníky opozice a tvrdili, že jejich úpravě hlasovacího lístku za zástěnou přihlíželi muži z vládní strany, kteří jim vyhrožovali.

"Obvinění (z volebních podvodů) nám hlásí z různých končin země," řekl mluvčí volební komise agentuře Reuters. Dodal, že pokud se obvinění potvrdí, komise zakročí.

Násilnosti provázely i tentokrát, stejně jako před čtyřmi lety, také předvolební kampaň. Letos přitom zemřelo nejméně deset lidí. Policie v několika týdnech před volbami pozatýkala více než 10.000 členů a přívrženců opozičních stran.

Za hlavního favorita voleb je považována Lidová liga premiérky šajch Hasíny Vadžídové, která by mohla získat již třetí mandát v čele vlády. Hlavním protivníkem je opoziční aliance kolem BNP, strany expremiérky Bégam Chálidy Zijáové. Ta ve volbách kandidovat nemohla, protože si odpykává trest za korupci.

Nynější ministerská předsedkyně podle některých analytiků využila státního aparátu k potlačení opozice, čímž si zajistila vítězství.

Právo hlasovat má 104 milionů ze 160 milionů obyvatel Bangladéše. O celkem 300 křesel v zákonodárném sboru se uchází 1860 kandidátů. Výsledky voleb by měly být oznámeny v pondělí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Hongkongu: Vodní děla a zápalné lahve, několik zraněných je ve…

16.09.2019 13:17 Nejméně 18 lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi…

Zpráva tajných služeb: Kdo stál za hackerským útokem na australský…

16.09.2019 09:30 Čína stála za hackerským útokem na australský parlament a tři největší politické strany před…

Pojede Trump do Pchjong-jangu? Diktátor Kim mu poslal dopis s pozváním

16.09.2019 07:21 Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na…

Demonstranti v Hongkongu žádají podporu Británie

15.09.2019 09:48 Stovky lidí dnes demonstrují před britským konzulátem v Hongkongu. Požadují, aby Británie jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama