Ruský satelit? Nový Zéland vyděsila podivná ohnivá koule

Na obloze nad novozélandským městem Tauranga se včera během kriketového utkání objevila ohnivá koule. Podle všeho mohlo jít o vyřazený ruský satelit, který měl do zemské atmosféry vstoupit během dneška. Jiní se však domnívají, že šlo o pouhý meteorit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Včera kolem deváté hodiny večer pozorovali Novozélanďané po několik minut na obloze zajímavý úkaz. Nad Severním ostrovem proletěla ohnivá koule. První domněnky hovořily o meteorickém roji.

To však na sociální síti Twitter popřel vědec z univerzity v Aucklandu Richard Easther. „Pokud to byl kosmický odpad, byl ho dostatečně velký kus na to, aby někdo znal jeho původ,“ napsal renomovaný novozélandský fyzik.

Easther vzápětí informoval, že podle týden až 14 dní starých predikcí měl v inkriminované době prolétat nad územím Nového Zélandu ruský satelit. Jeho premisa se nakonec potvrdila, skutečně se totiž mělo jednat o satelit včasné výstrahy Kosmos 2430.

Rusové jej do kosmu vypustily v roce 2007, prostřednictvím optických teleskopů a infračervených senzorů měl varovat před případným raketovým útokem. V květnu 2012 však neprovedl manévr a od té doby byl považován za nefunkční.

Důkazem mají být i záběry z kamer očitých svědků, na nichž je vidět, že se ohnivá koule v letu rozpojila na dvě části. Celou situaci navíc doprovázel hlasitý výbuch. „Rozhodně to byl padající satelit,“ řekl agentuře Reuters člen společnosti astronomů z Taurangy David Greg.

Naopak prezident aucklandské astronomické spolčenosti Bill Thomas prohlásil, že podle jeho názoru šlo o meteorit. Podle propočtů serveru Aerospace měl ruský satelit Kosmos vstoupit do zemské atmosféry až během dnešního dne.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povodně v jižní Asii strhávají domy i s lidmi. 270 mrtvých, desítky tisíc…

17.07.2019 19:25 Nejméně 270 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Na pobřeží Austrálie nalezen vzkaz v láhvi z roku 1969, hledá se autor

17.07.2019 12:30 Australský otec a syn hledají autora 50 let starého vzkazu v láhvi, který našli na jižním pobřeží…

Obávaný džihádista Saíd znovu zatčen, je spojován s masakrem v Bombaji

17.07.2019 11:12 Pákistánské úřady znovu zatkly pákistánského islámského duchovního Háfize Saída, který je spojován…

Na Tchaj-wan se žene první letošní tajfun, tisíce lidí evakuovány

17.07.2019 09:23 Tchaj-wan se připravuje na příchod prvního letošního tajfunu. Úřady tohoto ostrovního státu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama