Ruský satelit? Nový Zéland vyděsila podivná ohnivá koule

Na obloze nad novozélandským městem Tauranga se včera během kriketového utkání objevila ohnivá koule. Podle všeho mohlo jít o vyřazený ruský satelit, který měl do zemské atmosféry vstoupit během dneška. Jiní se však domnívají, že šlo o pouhý meteorit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Včera kolem deváté hodiny večer pozorovali Novozélanďané po několik minut na obloze zajímavý úkaz. Nad Severním ostrovem proletěla ohnivá koule. První domněnky hovořily o meteorickém roji.

To však na sociální síti Twitter popřel vědec z univerzity v Aucklandu Richard Easther. „Pokud to byl kosmický odpad, byl ho dostatečně velký kus na to, aby někdo znal jeho původ,“ napsal renomovaný novozélandský fyzik.

Easther vzápětí informoval, že podle týden až 14 dní starých predikcí měl v inkriminované době prolétat nad územím Nového Zélandu ruský satelit. Jeho premisa se nakonec potvrdila, skutečně se totiž mělo jednat o satelit včasné výstrahy Kosmos 2430.

Rusové jej do kosmu vypustily v roce 2007, prostřednictvím optických teleskopů a infračervených senzorů měl varovat před případným raketovým útokem. V květnu 2012 však neprovedl manévr a od té doby byl považován za nefunkční.

Důkazem mají být i záběry z kamer očitých svědků, na nichž je vidět, že se ohnivá koule v letu rozpojila na dvě části. Celou situaci navíc doprovázel hlasitý výbuch. „Rozhodně to byl padající satelit,“ řekl agentuře Reuters člen společnosti astronomů z Taurangy David Greg.

Naopak prezident aucklandské astronomické spolčenosti Bill Thomas prohlásil, že podle jeho názoru šlo o meteorit. Podle propočtů serveru Aerospace měl ruský satelit Kosmos vstoupit do zemské atmosféry až během dnešního dne.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko kvůli covid-19 zvažuje vyhlášení stavu nouze, měl by platit od…

06.04.2020 16:10 Aktualizováno Japonská vláda zvažuje, že kvůli koronaviru vyhlásí nouzový stav. Měl by začít platit již od úterý…

Na Novém Zélandu kvůli karanténě uvázlo 100 tisíc turistů

06.04.2020 08:45 Na Novém Zélandu je až 100.000 turistů, kteří tam uvázli kvůli koronaviru. Země před 12 dny…

Čína hlásí vzestup nových případů nákazy, jedno úmrtí

06.04.2020 07:20 V pevninské Číně v neděli přibylo 39 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 30 o den…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy