Do ulic Manily vyrazily miliony katolíků, v procesí jede černá socha Ježíše +VIDEO

Statisíce katolíků se dnes ve filipínské metropoli Manile zapojily do každoročního průvodu, v němž je vezena černá socha Ježíše Krista. Filipínská policie očekává, že se během dneška procesí zúčastní až pět milionů věřících. V obavách z možnosti teroristického útoku bylo ve městě rozmístěno přes 7000 příslušníků bezpečnostních sil, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor

Náboženství
doporučujeme

Při každoročním procesí je ulicemi Manily vezena zčernalá, několik set let stará dřevěná socha Ježíše v životní velikosti, kterou na Filipíny zřejmě dopravili španělští misionáři z Mexika v roce 1606. Od té doby socha přežila požáry, zemětřesení i bombardování během druhé světové války a místní katolíci věří, že má zázračnou moc, dokáže léčit a zajistit pevné zdraví a bohatství.

zdroj: YouTube

Mnozí účastníci procesí se snaží sochy dotknout a někteří bývají v davu zraněni. "Modlím se, abych zase mohla chodit a vyléčila se z depresí způsobených bolestmi," řekla agentuře AP Pochi Maximová, která se svou dcerou čekala v jedné z ulic Manily na průchod procesí, opřená o chodítko pro zdravotně postižené. Tato osmapadesátiletá žena v domácnosti uvedla, že se náboženského průvodu účastní od dětství v rámci rodinné tradice. Neodradily ji od toho ani vysilující bolesti kolen a páteře, které jí lékaři diagnostikovali společně s cukrovkou v loňském roce.

Další věřící, 29letý bývalý finanční úředník místní banky Ryan de Vera, řekl, že se protlačil davem a dotkl se ruky černého Krista, kterému vděčí za uzdravení otce z rakoviny prostaty. Dav ho poté nekontrolovaně unášel a vytlačil až na kraj silnice, kde si pořezal levou nohu o ostrý kus plechu.

Podobně jako většina ostatních katolíků se i Ryan de Vera na výraz pokání zapojil do průvodu bos. Po ošetření hluboké rány odkulhal de Vera stále bez bot, s úsměvem zpět do průvodu. Do poledne místního času ošetřili dobrovolníci Červeného kříže více než 600 věřících, kteří je vyhledali s lehčími zraněními či kvůli vyčerpání.

Vzhledem ke koloniální minulosti Španělska se zhruba 80 procent ze stomilionové populace Filipín hlásí ke katolické víře. Průvod obvykle trvá nejméně 15 hodin a vede ulicemi Manily v délce sedmi kilometrů.

Filipínské úřady přijaly přísná bezpečnostní opatření v souvislosti s celosvětovou hrozbou teroristických útoků na velká shromáždění lidí i kvůli nedávným pumovým atentátům na jihu Filipín, z nichž jsou podezíráni muslimští radikálové napojení na extremistickou organizaci Islámský stát. Nad místem průvodu byly zakázány přelety, stejně tak byl vydán zákaz plavby v blízké Manilské zátoce. Účastníci procesí nesmějí mít u sebe žádné zbraně ani alkohol. Policie také ruší signál mobilních telefonů a průvod monitoruje z vrtulníku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Kábulem otřásla mohutná exploze. Bomba vybuchla u univerzity, osm mrtvých

19.07.2019 09:59 Mohutný výbuch bomby poblíž vstupu do kampusu univerzity v Kábulu dnes zabil osm osob a 33 dalších…

Hromadná vražda ve filmovém studiu: Lidé uhořeli kvůli ukradenému románu?

19.07.2019 08:39 Muž, který je podezřelý z podpálení studia animovaného filmu v japonském Kjótu, tvrdí, že mu toto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama