Ženu vyhnali z domova kvůli menstruaci, v horách zemřela i se svými dětmi

Žena a její dvě děti zemřely v odlehlé horské vesnici v západním Nepálu v důsledku tradice, kdy jsou ženy vypovídány ze svých domovů a nuceny žít v chatrčích po dobu své menstruace. S odkazem na prohlášení místních úřadů o tom dnes informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Mrtvou 35letou ženu a její dva syny našla její rodina a vesničané v malé chatrči vedle jejich rodinného domu ve středu ráno, uvedl předák okresu Badžura na západě země. Podle něj zemřeli v důsledku nadýchání kouřem, když se v chladném počasí chtěli zahřát nad malým ohýnkem. V chatrči bylo místo sotva pro tři osoby. Představitel místních úřadů dodal, že šaty, které měli zemřelí na sobě, byly ohořelé. Jejich těla byla poslána na pitvu do nejbližší nemocnice.

Na místo neštěstí vzdálené asi 400 kilometrů od hlavního města Káthmándú dorazil vyšetřovací tým a úřady se dosud radí s právníky, jestli na rodinu zemřelých podají trestní oznámení. Do oblasti budou následně vysláni školící pracovníci, kteří místní obyvatele poučí o nebezpečích vyplývajících z této tradiční praktiky i jejích postizích.

Nepálský nejvyšší soud vydal zákaz vypovídat menstruující ženy z domu v roce 2005. Loni byl schválen zákon, který tento zvyk trestá až třemi měsíci vězení nebo pokutou 3000 nepálských rupií (necelých 600 Kč). Mnoho menstruujících žen je však nadále nuceno opouštět své domovy a uchylovat se se do nehygienických či nezabezpečených chatrčí či chlévů pro krávy, dokud jejich cyklus neskončí. Obyčej však stále přetrvává v mnoha oblastech této himálajské země.

Když se uchýlí do izolace, mnoho žen čelí silnému mrazu či útokům divokých zvířat. Nehygienické podmínky také často způsobují infekce. Krom toho jsou ženy vystaveny možnosti sexuálně motivovaných útoků.

Témata: nepál | ženy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální oteplování odkrývá děsivý obraz zkázy na Mount Everestu

25.03.2019 17:50 Aktualizováno Píše se rok 1922 a jedna z prvních velkých expedic si dala za cíl zdolat Mount Everest, nejvyšší…

Kdo vyhrál volby v Thajsku? Výsledky stále nejasné, prý se ve velkém…

25.03.2019 14:20 Vítěz prvních thajských parlamentních voleb od vojenského převratu v roce 2014 stále není jasný.…

Budoucí dalajláma? Čína si nárokuje právo na jeho výběr, současný…

25.03.2019 13:31 Duchovní vůdce dalajláma je považován za oficiální tvář tibetské opozice. S jeho smrtí vystane…

Bouře Idai zanechala zkázu: 761 mrtvých, 228 tisíc lidí v nouzových…

25.03.2019 12:58 Počet lidí v nouzových táborech v Mosambiku se po ničivé cyklóně Idai zvýšil z 18.000 na 228.000.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama