Ženu vyhnali z domova kvůli menstruaci, v horách zemřela i se svými dětmi

Žena a její dvě děti zemřely v odlehlé horské vesnici v západním Nepálu v důsledku tradice, kdy jsou ženy vypovídány ze svých domovů a nuceny žít v chatrčích po dobu své menstruace. S odkazem na prohlášení místních úřadů o tom dnes informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Mrtvou 35letou ženu a její dva syny našla její rodina a vesničané v malé chatrči vedle jejich rodinného domu ve středu ráno, uvedl předák okresu Badžura na západě země. Podle něj zemřeli v důsledku nadýchání kouřem, když se v chladném počasí chtěli zahřát nad malým ohýnkem. V chatrči bylo místo sotva pro tři osoby. Představitel místních úřadů dodal, že šaty, které měli zemřelí na sobě, byly ohořelé. Jejich těla byla poslána na pitvu do nejbližší nemocnice.

Na místo neštěstí vzdálené asi 400 kilometrů od hlavního města Káthmándú dorazil vyšetřovací tým a úřady se dosud radí s právníky, jestli na rodinu zemřelých podají trestní oznámení. Do oblasti budou následně vysláni školící pracovníci, kteří místní obyvatele poučí o nebezpečích vyplývajících z této tradiční praktiky i jejích postizích.

Nepálský nejvyšší soud vydal zákaz vypovídat menstruující ženy z domu v roce 2005. Loni byl schválen zákon, který tento zvyk trestá až třemi měsíci vězení nebo pokutou 3000 nepálských rupií (necelých 600 Kč). Mnoho menstruujících žen je však nadále nuceno opouštět své domovy a uchylovat se se do nehygienických či nezabezpečených chatrčí či chlévů pro krávy, dokud jejich cyklus neskončí. Obyčej však stále přetrvává v mnoha oblastech této himálajské země.

Když se uchýlí do izolace, mnoho žen čelí silnému mrazu či útokům divokých zvířat. Nehygienické podmínky také často způsobují infekce. Krom toho jsou ženy vystaveny možnosti sexuálně motivovaných útoků.

Témata: nepál | ženy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět si notuje s Kimem, v pracovních táborech KLDR umírají tisíce lidí

16.01.2019 16:00 Aktualizováno Severní Korea se v poslední době v médiích objevuje především v souvislosti s denuklearizací…

Mezi Ruskem a Japonskem přituhuje: Stojíme na opačných stranách barikády,…

16.01.2019 11:20 Rusko a Japonsko stojí "na opačných stranách barikády" a jejich shoda o globálních otázkách je v…

Pentagon varuje: Čína disponuje některými z nejmodernějších zbraní na světě

16.01.2019 10:38 Čínská armáda v některých oblastech dominuje světu. V posledních letech učinila v modernizaci velké…

Babiš jednal s thajským ministrem obrany, Česko chce "střelit" nové…

16.01.2019 09:00 Schůzkou s ministrem obrany Pravitem Vongsuvanem zahájil dnes český premiér Andrej Babiš dvoudenní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama