Mladé dívce v Indii uřízli hlavu. Za vraždou ze cti stojí podle policie rodina

V Indii přitáhl pozornost další případ hromadného znásilnění. Teď se však zdá, že mladou dívku pravděpodobně zavraždila její rodina. Podle policie šlo o vraždu ze cti. Násilí páchané na ženách je v Indii značně rozšířené. V posledních letech tamní vláda zpřísnila tresty za znásilnění. Nově hrozí pachatelům, kteří napadnou děti mladší dvanácti let, i trest smrti.

Indická policie

Tělo 16leté dívky z indického státu Bihár, bylo nalezeno v neděli šestého ledna. Podle rodiny byla pohřešována už od 28. prosince. Dívka byla brutálně zavražděna, měla uříznutou hlavu a řezné rány na hrudi.

Prvotní verze hovořila i o tom, že byla v obličeji polita kyselinou, ty však nakonec policie vyvrátila. Rodina tvrdila, že byla mladá dívka před vraždou hromadně znásilněna. „Šli jsme na stanici, ale policisté nevyplnili zprávu o pohřešované,“ citoval server The Logical Indian blízkého příbuzného rodiny.

Nález ostatků vyvolal ve městě Gaya, odkud dívka pocházela, demonstrace, kterých se účastnily stovky lidí. Ti žádali rychlé vyšetření případu a potrestání viníků. Policii vyčítali, že nekoná dostatečně rychle. Podle deníku Guardian připomněly protesty vlnu demonstrací, která se vzedmula v roce 2012, kdy byla v Dillí hromadně znásilněna mladá studentka. Ta následkům brutálního útoku podlehla.

Nyní však v případu nastal zvrat. Policie některé členy rodiny zatkla a podezírá je z účasti na dívčině vraždě. „Je to případ vraždy ze cti,“ řekl velitel policie ve městě Gaya Radžív Kumara Mishrana. „Dívka z domu s někým odešla 28. prosince, ale po třech dnech se vrátila. To rozhněvalo její rodiče, kteří naplánovali tuto chladnokrevnou vraždu s pomocí svého známého, který pracuje jako řezník.“

Pitva prý vyloučila, že by byla dívka znásilněna. Policie tvrdí, že podezření o vině příbuzných pojala téměř ihned. „Když jsme se pokusili setkat s rodinou dívky, nebylo nám to umožněno. Když s nimi nakonec policie přeji jen mluvila, řekla nám její mladší sestra, že se dívka vrátila domů 31. ledna. Protože byla naposledy viděna ten s den s otcovým přítelem, zatkla policie dotčného muže i dívčiny rodiče,“ řekl podle webu Asianage.com Radžív Mishra.

„Poté, co jsme nalezli tělo, jsme rodiče několikrát předvolali na policejní stanici, ale vymlouvali se a nedorazili. Jejich zvláštní snaha vyhnout se výpovědi jen posílila naše podezření. Mezitím jsme zadrželi toho řezníka, který nám celý incident popsal,“ citují Mishrana noviny Hindustan Times.

Útěky za milenci, nebo naopak před dohodnutými sňatky, jsou podle policie v oblasti často tvrdě trestány. Mladí lidé, kteří se vezmou bez souhlasu rodiny, jsou z konzervativní a patriarchální společnosti vyloučeni a celá rodina je stigmatizována. Proto podle úřadů dochází často k vraždám ze cti. Obzvláště v chudších a venkovských částech Indie je navíc stále silně zakořeněný kastovní systém.

Deník The Guardian cituje statistiku Národního archivu kriminálního úřadu, podle které v roce 2016 v zemi zaznamenali 69 prokázaných vražd ze cti. Podle aktivistů je však skutečné číslo mnohem vyšší.

Počet nově nakažených v olympijském Tokiu poprvé překonal 3000 za den

28.07.2021 10:54 Aktualizováno Počet nových případů nákazy covidem-19 v japonském Tokiu poprvé překročil 3000 za den. Japonské…

Čína staví desítky nových sil pro jaderné rakety

28.07.2021 08:51 V odlehlé poušti téměř 2000 kilometrů západně od Pekingu buduje čínská vláda nové zařízení, které…

Nejméně 18 mrtvých si v Indii vyžádala srážka nákladního vozu s autobusem

28.07.2021 08:26 Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si dnes vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě…

Australské Sydney prodloužilo o měsíc koronavirovou uzávěru

28.07.2021 07:47 Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory…

Jižní Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

27.07.2021 11:40 Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury…

Tchajwanská prezidentka ocenila český dar vakcín své zemi

27.07.2021 08:10 Tchaj-wan a Česká republika jsou nejenom partneři v otázkách demokracie a svobody, ale jsou také…

Peking vyzval USA, aby Čínu nedémonizovaly

26.07.2021 17:15 Spojené státy musejí přestat Peking démonizovat a dělat z něj fiktivního nepřítele. U příležitosti…

Čína eviduje největší nárůst nakažených od konce ledna

26.07.2021 15:02 Čína za posledních 24 hodin zaznamenala 76 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Nový Zéland přijme údajnou členku Islámského státu a její děti

26.07.2021 09:24 Nový Zéland souhlasil s repatriací údajné členky teroristické organizace Islámský stát (IS) a…

Macron a Suga se shodli na nutnosti spravedlivého sdílení vakcín

24.07.2021 10:59 Francouzský prezident Emmanuel Macron a japonský premiér Jošihide Suga se dnes vyslovili pro…

Související:

Právě se děje