Babiš dorazil do Singapuru. Vítali ho s vojenskými poctami, jednal s prezidentkou a premiérem

Schůzkami s prezidentkou Halimah Yacobovou a předsedou vlády Lee Hsien Loongem dnes premiér Andrej Babiš zahájil návštěvu Singapuru. Před jednáním v prezidentském paláci Istana, který je také pracovním sídlem premiéra, se dočkal přivítání s vojenskými poctami. Babiš, který označil Singapur za centrum ekonomických aktivit na jihovýchodě Asie, se na své cestě chce zaměřit především na obchod. Také singapurský premiér Loong během setkání připomněl zejména obchodní vztahy.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Babiš do Singapuru dorazil dnes ráno zhruba v 06:40 SEČ a v zemi se zdrží do úterního odpoledne, kdy zamíří do Thajska. Po dvoudenním pobytu v Bangkoku uzavře program cesty koncem týdne v Indii. S politiky v Singapuru chce Babiš podle úřadu vlády mluvit především o obchodní spolupráci v kontextu širšího regionu, o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, školství a obrany.

Před odletem do Asie ministerský předseda novinářům řekl, že ve všech třech zemích chce navázat první kontakty. "Potom, když budu tyto státníky potkávat na dalších konferencích, tak máme už na co navázat a můžeme pokračovat v dalším zájmu," uvedl. V Asii podobně jako v Africe vidí potenciál k tomu, aby Česko diverzifikovalo svůj export a vyváželo víc i mimo Evropskou unii.

Babiš připomněl, že Singapur se nedávno domluvil s Evropskou unií na volném obchodu, ochraně investic a spolupráci. "Předpokládám, že ta dohoda bude brzo ratifikována všemi členskými zeměmi," uvedl. Singapur, kde jsou soustředěny velké obchodní firmy, které využívají kontakty i v okolních zemích, považuje za centrum ekonomických aktivit v jihovýchodní Asii.

Po dvou Babišových zhruba půlhodinových schůzkách uvítal předseda singapurské vlády Lee Hsien Loong českou delegaci na večeři, kde podle singapurských úřadů ocenil, že si Babiš vybral v Asii jako svůj první cíl právě Singapur. Jako příklad úspěšné spolupráce zmínil podnikatele Tomáše Baťu, který v Singapuru podnikal od 20. let minulého století. "Pro mnoho generací dětí v Singapuru až dodnes byly bílé plátěné boty od Bati první, ve kterých se chodilo do školy. Já je měl také," uvedl Lee Hsien Loong.

Český export do Singapuru činil v roce 2017 podle CzechTrade 7,1 miliardy korun, naopak do Česka se dovezlo zboží za 9,6 miliardy. Mezi hlavní položky vývozu do Singapuru patří elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, elektronické součástky. Singapur do Česka exportuje převážně stroje pro zpracování dat, integrované obvody a další elektronické součástky, přírodní kaučuk a pryskyřice a telekomunikační zařízení.

Babišova návštěva je prvním oficiálním kontaktem obou zemí na úrovni předsedů vlád od roku 2001, kdy do Prahy přijel premiér Goh Chok Tong. V Singapuru byl předtím v roce 1996 na pracovní návštěvě tehdejší premiér Václav Klaus.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš setkáním s prezidentem Indie završil cestu po Asii

19.01.2019 17:45 Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel dnes český premiér Andrej Babiš svou…

Krize mužství v Číně? Ač má více mužů než žen, „praví muži“ vymírají

19.01.2019 13:09 Miliardová Čína se potýká s překvapivým problémem. Ačkoliv má mnohonásobně více mužů než žen, na…

Babiš zesměšnil Česko? Na účet vlády pobavil Indii

19.01.2019 11:55 U příležitosti založení centra pro evropská studia na univerzitě Symbiosis International v indickém…

Babiš otevřel v Indii nové závody českých firem

19.01.2019 09:21 Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen Group a výrobnu plastových povlaků firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama