Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl obchodní delegaci

Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant Gujarat Summit. V úvodním projevu přítomným státníkům a podnikatelům řekl, že přijel posunout vztahy Česka s Indií na úroveň strategického partnerství. Obě země mají podle Babiše stejnou vizi globálně sdílené prosperity založené na demokracii a lidských právech.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Babiš se dostal k řečnickému pultíku po zhruba třech hodinách od začátku slavnostního zahájení ekonomického fóra. "Přijel jsem sem s cílem posílit bilaterální vztahy mezi ČR a Indií a osobně přispět k tomu, aby se posunuly na úroveň strategického partnerství," uvedl. Země podle něj mají významné vazby nejen mezi jednotlivými lidmi, ale i v obchodu, oblasti investic, energetiky či vědy.

Český premiér v projevu zdůraznil, že Česko i Indie podporují mnohostranná mezinárodní jednání a staví se proti protekcionismu "Musím ocenit, co Indie v posledních několika letech dokázala, jak otevřela svůj trh," uvedl Babiš s tím, že čísla mluví sama za sebe. Připomněl, že do Indie s sebou přivezl 58 zástupců ze 42 firem. "Myslím, že to přesvědčivě vypovídá o našich úmyslech," uvedl.

Česko je jednou z 15 partnerských zemí letošního devátého ročníku summitu, který Gudžarát pořádá každé dva roky. Summit se koná v komplexu Mahátma Mandir v Gándhínagaru. Město s necelými 300.000 obyvateli pojmenované po gudžarátském rodákovi Mahátmovi Gándhím se nachází nedaleko Ahmadábádu, který je s 5,5 miliony obyvatel největším městem v Gudžarátu.

Na letošní ročník summitu se podle organizátorů přihlásilo téměř 37.000 delegátů a téměř 27.000 firem. Summit si dává za cíl, aby Gudžarát byl do roku 2030 nejrozvinutější částí Indie, přilákat do Indie globální investory a vzdělané lidi. Podle organizátorů má také umožnit setkávání podnikatelů z celého světa. Babiš vystoupí na českém semináři, který nese název "ČR - perspektivní technologický partner Indie na cestě ke společné sdílené prosperitě".

V konferenčním centru má český premiér na programu také schůzku se svým indickým protějškem Naréndrou Módím či hlavním ministrem Gudžarátu Vidžajem Rupáním. S oběma se uvidí i u slavnostního oběda i večeře. Babiš bude také u oficiálního otevření českého výstavního stánku, zahájení podnikatelského semináře a povede jednání představiteli státních investičních fondů, penzijních fondů a institucionálními investory, uvedl úřad vlády.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novozélandská sopka dál představuje nebezpečí. Počet obětí stoupl na 8

11.12.2019 20:04 Aktualizováno Další dva lidé, kteří utrpěli těžká zranění při pondělní erupci sopky na novozélandském ostrůvku…

Teroristé zautočili u Bagrámu. Výbuch poničil domy a mešitu, 60 zraněných

11.12.2019 13:55 Aktualizováno Jednoho mrtvého a kolem 60 zraněných si vyžádal útok u nemocnice pro místní obyvatelstvo, budované…

Genocida Rohingů? Žaloba na Barmu je zavádějící, ohradila se Su Ťij

11.12.2019 13:49 Obžaloba z genocidy etnika Rohingů vznesená proti Barmě u Mezinárodního soudního dvora OSN podává …

Ubodal svého syna. Bývalý velvyslanec Japonska v ČR se u soudu přiznal

11.12.2019 11:56 Bývalý japonský velvyslanec v České republice Hideaki Kumazawa se dnes před soudem přiznal k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama