Čínská armáda děsí svět. Za pouhých 20 dní ukázala zbraně, které nikdy nikdo neviděl

Za pouhých 19 dní od začátku nového kalendářního roku se čínská armáda pochlubila řadou nových, zdánlivě silných a sofistikovaných zbraní. Testování některých z nich doprovázely fanfáry, otázkou však zůstává, zdali jsou opravdu všechny použitelné v boji. Američané tomu zkusili přijít na kloub ve zprávě, kterou vydali toto úterý.

Přidejte svůj názor 77 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Kupříkladu existenci „Matky všech bomb“ vyhodnotili za vysoce pravděpodobnou. O tom, že je součástí čínského arzenálu, informoval tamní list Global Times počátkem ledna. Podobnou zbraní disponují i Američané, čínští vývojáři se u nich pravděpodobně inspirovali a dosáhli i lepšího výsledku. Jejich verze je menší a lehčí, což by mělo přinést větší přesnost.

Naopak ohledně tzv. Nové čínské zdi jsou Američané skeptičtí. Má jít o soustavu obranných zařízení, které mají čínské základny chránit před potenciálním hypersonickým útokem. Právě tady je ale zádrhel. Zmíněné hypersonické rakety mají mít k dispozici jen Rusové, o čemž však panují značné pochybnosti. Budovat drahé zařízení, které by takový útok přestálo, se zdá být nesmyslné.

Skepse provází i údajnou existenci balistických raket, které mají mít dosah přes 5 tisíc kilometrů. Zbraň se objevila v roce 2015 na vojenské přehlídce, tehdy však Američané vyhodnotili, že její možnosti nejsou takové. Ani Čína zatím neposkytla žádný důkaz jejích proklamovaných schopností.

Naopak „neviditelné“ stíhačky J-20 pro dvoučlennou posádku jsou s vysokou pravděpodobností realitou. Na světě přitom dosud existují jen stroje pouze pro pilota. Podle Číňanů však bude kopilot potřeba pro zpracování všech nutných informací k úspěšnému ovládnutí stroje. Podle Američanů budou tyto letadla uvedena do provozu v horizontu 5 let.

Američané věří i v existenci radioantény o velikosti Šanghaje, která by se kdesi v Číně měla nacházet. Čínští technologové se zaklínali, že má sloužit k detekci zemětřesení, ale použít se dá i ke komunikaci s ponorkami v hlubinách oceánů. Navíc nejde o žádnou novou technologii, protože jí disponují USA.

Číňané představili i dron, který svým tvarem připomíná UFO, tamní televize jej dokonce předvedla v akci. Američané se domnívají, že se v čínském arzenálu podobný stroj opravdu nachází, sami totiž testují drony minimálně šest let. Čínský UFO dron by měl sloužit k tzv. bezpilotním útokům.

Čínské námořnictvo rovněž potvrdilo, že první letadlová loď domácí výroby úspěšně prošla již čtvrtou sérií testů. Podle zástupců armády by už v dubnu mohl oficiálně přejít do služby. Tento typ lodě je znám už od druhé světové války, proto ani v USA nikdo nepochybuje, že je Čína na dobré cestě k uvedení plavidla do provozu.

Loading...
Vstupte do diskuze (77)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus kosí pasažéry na výletní lodi. Probíhá rozsáhlá evakuace

17.02.2020 12:09 Aktualizováno Japonsko dnes potvrdilo nákazu novým typem koronaviru u dalších 99 lidí na výletní lodi Diamond…

KLDR převezla svět? Z Washingtonu zní varování před novým přístupem…

17.02.2020 12:00 NÁZOR - Využívání internetu v Severní Koreji za uplynulé tři roky skokově vzrostlo o tři sta…

Covid-19 zabil už 1770 lidí, úřady zavádí další tvrdá opatření

17.02.2020 07:15 Pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem, počet obětí nemoci…

Tchaj-wan hlásí první případ úmrtí na nákazu koronavirem

16.02.2020 14:28 Tchaj-wan dnes oznámil první případ úmrtí na nemoc vyvolávanou novým koronavirem. Zemřel muž ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama