Čína přestavuje armádu. Z obranné síly se stává ofenzivní moloch

Čínská lidová osvobozenecká armáda prochází restrukturalizací, která z ní má udělat moderní a komplexní vojenskou sílu. Pozemní armáda nyní tvoří méně než 50 % celkového stavu. Naopak námořnictvo, letectvo, raketové vojsko a jednotky strategické podpory posilují svoji pozici. To znepokojuje další hráče v regionu.

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Nově zveřejněná data považují odborníci za jednoznačnou známku toho, že se původně defenzivní role čínské armády mění a Peking zlepšuje své ofenzivní kapacity. Důsledkem tohoto vývoje může být nárůst napětí v regionu.

V neděli čínská státní agentura informovala, že pozemní armáda „nyní tvoří méně než 50 % celkového počtu jednotek.“ Restrukturalizace se dotkla i důstojnického sboru, jehož stav poklesl o 30 %. Stejně tak se o polovinu snížil počet nebojových složek armády. Cílem této přestavby je posílit jiné složky ČLOA.

Podle šanghajského vojenského analytika Ni Lexionga znamená tato změna výrazný strategický posun z primárně obranné funkce, při níž hraje prim velká armáda určená k zastavení nepřátelské agrese, k útočným kapacitám, které může Peking využít k ochraně svých strategických zájmů v zahraničí. Proto posiluje námořnictvo, letectvo, raketové síly a jednotky strategické podpory. Spolu s pozemní armádou tvoří tyto složky ČLOA.

Čína byla jednou z prvních zemí v regionu, která začala investovat prostředky i energii do vytvoření Strategických podpůrných sil. Ty vznikly v roce 2015 jako 5. složka ČLOA a zabývají se především kybernetickým bojem. I země jako Vietnam nebo Japonsko však začaly zlepšovat své kapacity pro vedení moderního boje.

„Tato transformace pravděpodobně vytvoří mezinárodní napětí, protože naznačuje agresivnější vojenský přístup Číny podobný tomu, který můžeme již nyní vidět v Jihočínském moři, kde Čína výrazně změnila status quo ve svůj prospěch,“ komentoval situaci pro deník South China Morning Post Brahma Chellaney, profesor strategických studií z Centra pro politický výzkum.

V oblasti Peking navyšuje svoji vojenskou přítomnost, provádí námořní cvičení a staví infrastrukturu na umělých ostrovech, které si nárokují i okolní země. Proto se i sousední státy snaží lépe připravit na případný konflikt. Potenciální rozbuškou regionálního konfliktu by se mohly stát právě nevyjasněné nároky v Jihočínském moři nebo například otázka Tchaj-wanu.

Indie v reakci na kroky Pekingu také přistoupila k restrukturalizaci svých ozbrojených sil a začala investovat více prostředků do strategického výzkumu. Spoléhá se i na hlubší spolupráci se zahraničními partnery. „Vlastní kapacity Indie vzrůstají, zároveň se však soustředí na partnerství s důležitými mocnostmi,“ řekl deníku Rajeev Chaturvedy z Nanyangské technologické univerzity v Singapuru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského…

07.08.2020 13:42 Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé…

Stále jsme v šoku, říká Libanonka. Exploze v Bejrútu ji zastihla během…

07.08.2020 11:06 Exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu šokovala místní obyvatele. Některé zastihla i při…

V KLDR po záplavách panují obavy ze špatné sklizně, Kim Čong-un byl na…

07.08.2020 09:54 Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše…

Čína odsoudila k trestu smrti dalšího Kanaďana

07.08.2020 09:15 Čínský soud oznámil, že odsoudil k trestu smrti kanadského občana jménem Jie Ťien-chuej za přepravu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama