Naše hypersonická zbraň může potopit americké letadlové lodě, hrozí Čína

Tvrzení se v čínských provládních médiích objevilo krátce po společných manévrech amerického a britského námořnictva v Jihočínském moři. Zbraň sice čínská armáda skutečně vlastní, zda by ale byla skutečně schopná zničit americké letadlové lodě, je již jiná otázka.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

USS Carl Vinson
doporučujeme

V polovině ledna prováděly lodě amerického i britského námořnictva v Jihočínském moři společné manévry, které měly dokazovat „sdílený zájem o stabilitu a mír v regionu.“ V reakci na to se v několika čínských médiích, která ovládá komunistická strana, objevila informace, že nová hypersonická zbraň DF-17 dokáže americké letadlové lodě potopit.

Deník China Times a další provládní listy psaly, že by ke zničení lodě stačilo osm zásahů touto novou střelou. Podle jednoho z citovaných vojenských komentátorů by bylo „pro západní protiraketovou obranu nemožné“ DF-17 vysledovat a zachytit. Zbraň by měla být schopná nést i jadernou hlavici a „do jedné hodiny“ zasáhnout celý svět, vyjma Spojených států.

Server Popular Mechanics nicméně hrozbu zpochybňuje. Peking podle dostupných informací skutečně hypersonickou střelou disponuje, o reálných možnostech nasazení však panují nejasnosti. Odhadovaný dostřel DF-17 je zhruba 1800 až 2400 kilometrů, zdaleka tedy nedokáže zasáhnout své cíle v globálním měřítku.

Čínská střela pracuje na principu hypersonického kluzáku (HGV). Běžná balistická raketa vynese systém na hranici zemské atmosféry, kde se odpojí a klouzavým letem zamíří k zemi. Přitom získá rychlost přesahující stupeň Mach 5 (asi 6125 kilometrů v hodině), díky níž je její zachycení protivzdušnou obranou téměř nemožné.

Pokud by však Peking skutečně chtěl zaútočit na operující letadlové lodě USA, museli by nejprve Číňané zjistit, kde se nacházejí a informaci o jejich poloze odeslat raketovým jednotkám na pevnině. To přitom není zdaleka tak jednoduché a Američané by se samozřejmě snažili nepřátelské geolokaci bránit.

I pokud by se Pekingu podařilo plavidlo jednou ze zbraní loď zasáhnout, podle vlastního vyjádření by k jeho potopení bylo potřeba osm raket. „Zatímco je možné, že by hypersonická zbraň mohla letadlovou loď poškodit – a osm takových raket potopit – nebudeme to vědět jistě, dokud k útoku nedojde,“ uzavírá server Popular Mechanics. Podle deníku China Times by měly být střely připraveny k nasazení do roku 2020.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking a Londýn na ostří nože. Čína zadržela zaměstnance britského…

21.08.2019 12:17 Čínský zaměstnanec pracující pro britský konzulát v Hongkongu byl zadržen v čínském pohraničním…

Zvrhlý kardinál Pell se vrací do vězení. Trest za zneužívání chlapců platí

21.08.2019 10:30 Aktualizováno Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella (78), jemuž v březnu prvoinstanční soud…

Masakr na svatbě v Kábulu: Počet mrtvých po útoku IS stále roste

21.08.2019 10:13 Na 80 mrtvých stoupl počet obětí sobotního sebevražedného útoku na svatbě v afghánské metropoli…

Čína čelila vodnímu živlu. Při záplavách během léta zahynulo přes 200 lidí

21.08.2019 10:10 Nejméně 201 mrtvých a 63 pohřešovaných si v Číně vyžádaly povodně, které zemi zasáhly v červenci a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama