Tajemství letu MH370 konečně objasněno? Vědci Přišli s novým nadějným nápadem

Odborníci zřejmě mají novou metodu, která by mohla pomoci v pátrání po ztraceném letu MH370. Stroj společnosti Malaysia Airlines, který letěl 8. března 2014 tamějšího data z Mezinárodního letiště Kuala Lumpur v Malasjii na Letiště Peking v Číně, se ztratil i s 239 lidmi na palubě.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO
doporučujeme

Odborníci doufají, že sledováním podvodních akustických vln budou schopni určit, kde letadlo narazilo na hladinu oceánu. Tato myšlenka není úplně nová, s podobným nápadem přišli vědci z Cardiffské univerzity už v roce 2017. Ti tehdy vysvětlovali, že akustické vlny jsou podobné tomu, když objekt narazí na vodu. Objekt dělá nejen fyzické vlnky, ale pod vodou vytváří také "hydroakustické" vlny.

Dnes, o dva roky později, mají vědci mnohem lepší znalosti o hydroakustických vlnách a tak věří, že díky tomu mohou zúžit pátrací prostor. Tyto vlny byly sledovány třemi podvodními mikrofony nazývanými hydrofony, které používá organizace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek.

Dva signály zachytily hydrofony 8. března 2014, krátce po zmizení MH370. První, známý jako HA01, byl zaznamenán nedaleko Cape Leeuwin v západní Austrálii, druhý, známý jako HA08s, v Diego Garcia asi 1000 kilometrů jižně od Malediv.

Nyní vědci vyzývají úřady, aby znovu zahájili vyšetřování a věří, analyzováním hydroakustických vln mohou jednoho dne vyřešit jedno z největších tajemství moderní historie.

Stroj vzlétl 8. března 2014 z Mezinárodního letiště Kuala Lumpur v Malajsii, jeho cílem bylo Letiště Peking v Číně. Po cestě se však ztratil i s 239 lidmi na palubě. A vzhledem k tomu, že jeho trosky zatím nikdo nenašel, objevují se stále nové teorie o tom, co se stalo. Nejpravděpodobnější teorie, která je obecně přijímána odborníky i veřejností, říká, že se letadlo zřítilo do Indického oceánu.

Na různých míst po celém světě bylo objeveno už více než 30 kusů, které údajně pocházejí z letu MH370. Oficiálně ale bylo potvrzeno, že z letadla pocházejí pouze tři úlomky z křídla, které byly objeveny podél pobřeží Indického oceánu.

Oficiální vyšetřování ovšem nikam nevedlo a oficiálně skončilo na začátku roku 2018. Hlavní vyšetřovatel Kok Soo Chon tehdy řekl: „Nemůžeme určit s jistotou důvod, proč se letadlo odklonilo od plánované trasy. Tým není schopen určit skutečný důvod zmizení." Rodiny pasažérů se ale s takovým vysvětlením nespokojili a domáhají se obnovená vyšetřování.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vede teroristy k zabíjení nevinných? Profesor vyvrací zažitý mýtus

26.04.2019 00:01 Srílanský ministr obrany Ruwan Wijewardene ve středu prohlásil, že většinu teroristů, kteří minulou…

loading...

Japonci chtějí spolupracovat s EU na reformě WTO

25.04.2019 21:37 Aktualizováno EU a Japonsko budou spolupracovat na zlepšení pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Na…

Severokorejci chtěli od USA za Warmbiera miliony dolarů

25.04.2019 21:17 Aktualizováno Severní Korea vystavila Spojeným státům za zdravotní péči o zesnulého amerického studenta Otty…

Počet obětí teroru na Srí Lance není definitivní. Může jich být i o 100…

25.04.2019 19:07 Počet obětí sebevražedných pumových útoků o velikonoční neděli na Srí Lance může být až o 100 nižší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama