Austrálii vytopila stoletá povodeň, v Tasmánii zuří požáry

Stoletá povodeň v části východoaustralského státu Queensland se zřejmě dále zhorší. Národní meteorologický úřad dnes varoval před dalšími silnými dešti v oblasti. V Tasmánii zas pokračují ničivé požáry, píše agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Někteří obyvatelé kolem přímořského města Townsville již byli po několika dnech monzunových dešťů evakuováni, uvedl mluvčí meteorologického úřadu, neupřesnil však kolik. Dnes má v oblasti spadnout tolik srážek, kolik činí měsíční průměr. Místní samosprávy vydaly množství varování před povodněmi a vyzvaly obyvatele, aby nepoužívali silnice a zvážili stěhování do vyšších pater, pokud se podmínky zhorší.

Sever Queenslandu má významné zásoby zinku a také velké zásoby stříbra, olova, mědi a železné rudy. Townsville je velkým centrem zpracování základních kovů v regionu.

Požáry v Tasmánii spálily již více než 187.000 hektarů půdy. Na některých místech hoří již týdny a byly zničené domy. Podle prohlášení hasičské služby se snaží ohně získat pod kontrolu téměř 600 hasičů. V posledních několika byly podmínky pro boj s plameny příznivé, v neděli však má opět přijít horké a suché počasí, které by mohlo situaci znovu zhoršit.

Letošní leden se v Austrálii zapsal jako historicky nejteplejší měsíc od začátku měření. Průměrné teploty napříč zemí převyšovaly 30 stupňů Celsia a vedra mají pokračovat do dubna. Parna v některých oblastech způsobila výpadky elektřiny a poslala prudce vzhůru ceny elektřiny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Archiv vydal tajemství: "Válečný císař" Hirohito se chtěl omluvit. Proč se…

20.08.2019 15:30 Japonská televize NHK získala dokumenty, podle nichž někdejší císař Hirohito v soukromí několikrát…

V Hongkongu přituhuje: Demonstranti jsou v ráži, smetli nabídku k…

20.08.2019 10:27 Aktualizováno Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila, že její vláda bude ve snaze obnovit pořádek jednat…

Británie pohřešuje zaměstnance konzulátu v Hongkongu. Zadržuje ho Čína?

20.08.2019 09:07 V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského…

Trump hasí krizi kolem Kašmíru. Telefonoval premiérovi Indie a Pákistánu

20.08.2019 07:34 Americký prezident Donald Trump vyzval Indii a Pákistán ke snížení napětí v krizi kolem Kašmíru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama