Rijád odmítá podíl Salmána na vraždě novináře Chášukdžího

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán nenařídil zavraždit novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího. Před novináři to dnes řekl saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr a zopakoval tím oficiální stanovisko Rijádu. Chášukdží byl brutálně zabit loni v říjnu při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Tělo se nenašlo a spekuluje se, že zabití nařídil korunní princ Muhammad. Americký Senát dal loni v říjnu prezidentovi Donaldovi Trumpovi 120 dní na to, aby označil viníky, kteří budou za vraždu potrestáni. Tato lhůta vyprší dnes.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Rijád původně Chášukdžího smrt popíral, pak ji přiznal a vysvětlil jako akci komanda, které překročilo své pravomoci. Turecko a další jsou přesvědčeni, že komando jednalo na příkaz z nejvyšších pater domu Saúdů.

"Víme, že to nebyla povolená operace. Nikdo k ní nedal příkaz," sdělil dnes Džubajr.

The New York Times ve čtvrtek napsal, že korunní princ už rok před Chášukdžího smrtí jednomu ze svých poradců řekl, že pokud se novinář nevrátí do Saúdské Arábie a nepřestane s kritikou tamní vlády, použije na něj "kulku". Konverzaci zachytila americká tajná služba. Chášukdží žil rok před smrtí v USA a publikoval své příspěvky v listě The Washington Post.

O případ se zajímá také OSN, která do Turecka vyslala svou zvláštní zpravodajku Agnès Callamardovou. Dospěla k závěru, že existují důkazy o tom, že vražda byla naplánovaná a vykonaná představiteli Saúdské Arábie.

Podle agentury AFP nic nenaznačuje, že by chtěl Trump lhůtu danou Senátem dodržet. Saúdská Arábie je významný obchodní partner USA a Trump nemá v úmyslu prince očernit. USA už kvůli vraždě zavedly sankce proti 17 Saúdským Arabům. Mluvčí ministerstva zahraničí Robert Palladino řekl, že k tomu nemá co dodat. Senátoři už ale připravili návrh zákona, který má zakázat prodej některých zbraní Saúdské Arábii, a to nejenom kvůli vraždě, ale také kvůli "kontroverzní roli Rijádu ve válce v Jemenu".

Chášukdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová dnes představila v Istanbulu knihu, která o Chášukdžím nyní vychází na základě její výpovědi. Sdělila, že doufá, že USA k případu změní postoj, že je připravena sejít se možná v březnu s Trupem, pokud prezident změní svůj názor. Cengizová Trumpovo pozvání do USA v prosinci odmítla.

Kniha s názvem Džamál Chášukdží: Jeho život, jeho boj, jeho tajnosti vychází v turečtině a příští týden se má objevit v anglickém překladu, Autory jsou turečtí novináři Mehmet Akif Ersoy a Sinan Onuş.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko dodá Číně nové rakety S-400, původní se zničily při převozu

18.02.2019 16:26 Rusko vyrobí pro Čínu nové rakety systému protivzdušné obrany S-400. Původní dodávka raket byla…

Čínská firma sledovala Ujgury 24 hodin denně. Citlivé údaje byly volně…

18.02.2019 14:32 Čínská bezpečnostní firma SenseNet nechala 24 hodin sledovat 2,5 miliónů Číňanů. Citlivé údaje byly…

Teroristický útok rozpoutal vlnu násilí v Kašmíru. Střety pokračují, roste…

18.02.2019 11:56 Čtyři indičtí vojáci, jeden civilista a dva podezřelí radikálové dnes zahynuli při střetu v…

Hackeři napadli australský parlament. Za útokem je cizí mocnost, oznámil…

18.02.2019 07:36 Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama