Skandál ve světě medicíny. Stovky studií nejspíš vznikly díky orgánům popravených vězňů

Nová australská studie volá po stažení více než čtyř stovek vědeckých publikací zaměřených na problematiku transplantací orgánů. Její autoři se obávají, že byly tyto orgány získány od popravených čínských vězňů. Odborné lékařské časopisy, které výzkumy publikovaly, tak porušily mezinárodně přijímané etické standardy.

Diskuze zablokovaná

ilustrační foto
doporučujeme

Hlavním autorem studie je profesorka klinické etiky Wendy Rogersová. Časopisy, vědci i lékaři, kteří problémové studie využívali, jsou podle ní spoluvinní v „barbarských metodách získávání orgánů“, uvedl deník Guardian.

„Ze strany čelních vědeckých představitelů neexistuje skutečný nátlak na Čínu, aby byla více transparentní,“ vysvětlila Rogersová. „Zdá se, že si každý myslí – nic nám do toho není. Mlčení světa v otázce této barbarské praxe musí přestat.“

Transplantace orgánů v Číně je již dlouhou dobu kritizována ze strany lidskoprávních organizací. Zatímco podle Pekingu se v zemi odehraje asi 10 000 transplantací ročně, podle dat z tamních nemocnic je toto číslo ve skutečnosti až desetinásobně vyšší. Zjistila to zpráva publikovaná v roce 2016, která zároveň přinesla důkazy, že jsou často orgány odebírány popraveným „vězňům svědomí“. Evropský parlament praxi v roce 2017 odsoudil a vyzval Peking, aby ji ukončil.

Ve studii, kterou provedla Rogersová se svým týmem, zkoumali 445 vědeckých publikací, při nichž bylo zmapováno více než 85 000 případů transplantací. U 99 procent přitom nebylo uvedeno, zda dali dárci s odebráním orgánů souhlas. „Transplantační komunita selhala v implementaci etických standardů, když nedodržela zákaz publikování výzkumů, v nichž byly použity orgány popravených vědců,“ stojí v závěru studie.

„Voláme po okamžitém stažení všech prací, které k výzkumu využily orgány od popravených vězňů a po mezinárodním summitu, který by stanovil pravidla, jak zacházet s čínským transplantačním výzkumem,“ vyzvali australští vědci.

Čína sice v roce 2015 ohlásila, že přestane orgány tímto způsobem získávat, nepřijala však žádné zákony, které by praxi reálně ukončily. Amnesty International a další lidskoprávní organizace se obávají, že v ní Peking nadále pokračuje.

V prosinci 2018 vydal panel „Čínský tribunál“ kritickou zprávu, v níž se situací v zemi zabýval. „Členové tribunálu jsou si jisti – jednomyslně a bez jakýchkoliv pochyb – že bylo v Číně praktikováno odebírání orgánů vězňům svědomí po dlouhé časové období a docházelo k němu u velmi vysokého počtu obětí,“ konstatoval tribunál.

Loading...
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bombaji se zřítil čtyřpatrový dům, pod troskami je nejméně 40 lidí

16.07.2019 10:31 Nejméně 40 lidí zůstalo uvězněno pod troskami čtyřposchoďové budovy, která se dnes zřítila v…

Pokuta za oplzlé vtipy, vězení za osahávání. Filipíny budou přísně trestat…

16.07.2019 09:15 Filipínský prezident Rodrigo Duterte podepsal zákon, díky němuž se v této asijské zemi napříště…

Pákistán ukončil omezení letecké dopravy, vzdušný prostor opět otevřen

16.07.2019 08:49 Pákistán dnes otevřel svůj vzdušný prostor pro všechny komerční lety, uvedla s odvoláním na…

Ostrov Bali postihlo velmi silné zemětřesení, turisté popisují okamžik…

16.07.2019 08:26 Indonéský turistický ostrov Bali dnes postihlo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Ohnisko leželo pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama